جراح دست کیه؟ فوق تخصص انگشت دست و اعصاب محیطی چه کار میکنه؟

فوق تخصص جراحی دست
عناوین مقاله :

جراح دست کیست؟

متخصص دست  (hand surgeon ) مگر همان متخصص ارتوپد نیست ؟ متخصصین ارتوپدی و  جراحی عمومی می توانند در دوره های فلوشیپ جراحی دست شرکت کنند. ساختار دست زیبا و شگفت انگیز است و کار بروی یک ساختار زیبا لذت بخش است.  تنوع عملهای جراحی دست از تمام شاخه های دیگر ارتوپدی بیشتر است.دست هم مانند سایر قسمتهای اندام از استخوان، عضله،عصب وغیره…تشکیل شده است. پس چرا باید فوق تخصص دست و رشته فوق تخصصی جراحی دست وجود داشته باشد.؟

با ما همراه باشید تا بدانیم که :

 

جراحی دستها

 

 • فوق تخصص انگشت دست کیست؟
 • آیا جراح دست باید از نظر شخصیتی خلق و خوی خاصی داشته باشد؟
 • بیماری های دست کدامند؟
 • بیماری تونل کارپال چیست؟
 • کیست های مچ دست چیستند؟
 • آرتروسکوپی مچ دست چگونه انجام میشود؟
 • عوارض آرتروسکوپی مچ دست کدامند؟

دست از همین موارد تشکیل شده است ولی تفاوت‌هایی وجود دارد که آنرا خاص می کند. اولا اجزای دست بسیار ظریف هستند، بطوریکه جراحی بر روی عروق و اعصاب دست مثلا یک انگشت، عملا نیازمند استفاده از میکروسکوپ است و جراحی با میکروسکوپ و لوازم بسیار ظریف خود نیازمند تجربه جداگانه ای است. ثانیا برای کسب بهترین نتیجه در عمل دست لازم است خود جراح به تنهایی و در کوتاهترین زمان قادر به ترمیم تمامی عناصر آسیب دیده باشد.

فوق تخصص انگشت دست

متخصصان و جراحان دست آموزش های تخصصی ویژه واضافه ای را در درمان مشکلات دست بیش از اموزش های که دربرد  ارتوپدی، جراحی پلاستیک و یا جراحی عمومی دریافت کرده اند گذرانده اند.

بسیاری از متخصصان دست مشکلات آرنج، بازو و شانه را نیز درمان می کنند. بعضی از آنها تنها کودکان را درمان می کنند، برخی از آنها تنها بزرگسالان را درمان می کنند، و بعضی از آنها هر دو را درمان می کنند.

یک متخصص دست خوب باید قادر به انجام جراحی های میکروسکوپی، پیوند عضو قطع شده،  جراحی پلاستیک و ترمیمی،  درمان بیماریهای مادرزادی،  جراحی عروق و اعصاب محیطی،  و تعویض مفاصل کوچک دست باشد که تنوع بسیار زیادی دارد.

 

جراح دست 2

 

آیا جراح دست باید از نظر شخصیتی خلق و خوی خاصی داشته باشد؟

دست از این نظر که یک عضو بسیار دقیق و حساس و ظریف است از سایر نقاط بدن متمایز است و درمان جراحی های ان هم نیازمند حوصله و صرف وقت زیاد و دقت می باشد. لذا دکتر متخصص دست باید فردی صبور و دقیق باشد.بارزترین ویژگی که یک متخصص جراحی دست را از دیگران متمایز میسازد، (ظرافت ) است.

بیماری های دست

بیماریهای انگشتان،  مچ دست،  ساعد،  آرنج و بازو در حیطه کاری جراحی دست می باشد. این مشکلات طیف وسیعی از بیماریها را شامل می شود. مثلا درد،  خواب رفتگی و گزگز، وجود توده بافت نرم یا استخوان،  آسیب های ورزشی، شکستگی ها و دررفتگی ها، جراحت و آسیب عصب و تاندون و انواع بیماریهای مادرزادی در ردیف بیماران این رشته می باشند. همچنین آسیب اعصاب شبکه بازویی که اعصابی هستند که از ناحیه گردن و زیر بغل وارد دست می شوند و تمام حس و حرکت دست را برعهده دارند در حیطه کاری این تخصص است.

سندروم تونل کارپال

جراحی آزاد سازی تونل کارپال یا تونل مچ دست شایعترین جراحی دست است.

سندروم تونل کارپال یا بیماری کانال مچ دست زمانی رخ می دهد که عصب میانی دست حین گذر از کانال جلوی مچ دست تحت فشار قرار گیرد.شکایت اصلی این بیماران گزگز و خواب رفتگی انگشتان است و بیشتر انگشتان شست،  نشانه و میانی را درگیر می کند. گزگز بدنبال  بعضی فعالیت‌ها مثل پوست کندن میوه و سیب زمینی که دست باید با دقت و قدرت جسمی را در دست بگیرد تشدید می شود.

گاه گزگز شب ها فرد را بیدار می کند و برای کاهش گزگز بیمار مجبور است دست را بالا گرفته و تکان دهد.

شیوع این بیماری در خانمها چند برابر آقایان است   و مخصوصا در افراد دیابتی یا بیماران با مشکلات هورمونی مثل کم کاری تیروئید بیشتر دیده می شود. در بعضی خانم ها این مشکل در دوره بارداری ایجاد شده و  اغلب بعد زایمان خودبخود بهبود می یابد.

تشخیص این بیماری با انجام تست نوار عصب و عضله تایید می شود.  در مراحل اولیه درمان بیماری با ورزشهای کششی، بستن آتل و داروهای ضد التهاب و پرهیز از انجام کارهای سنگین می باشد. ولی درصورت شدت و ادامه بیماری و مخصوصا اگر ضعف و لاغر شدن عضلات دست ایجاد شده باشد درمان جراحی خواهد بود.

 

 

جراح دست 3

 

 

کیست های مچ دست

این کیست ها در تمام نواحی دست می توانند ایجاد شوند ولی بیشترین  محل آنها مچ دست می باشد. این کیست ها هم از بیماریهای بسیار شایع دست هستند. قدیم ها اصطلاحا به آن پِی کردن می گفته اند. علت دقیق بیماری معلوم نیست ولی بنظر می رسد که بدنبال ضربه یا کشیدگی یک فضای خالی در لابلای کپسول مفصلی ایجاد می شود و بتدریج مایع مفصلی در این فضا بدام افتاده و تغلیظ می گردد و درنهایت بصورت یک حباب پر از مایع ژله مانند درمی آید.

ممکن است اندازه آن کوچک شبیه یک نخود باشد وگاه بزرگ شده و در فواصل بین تاندونهای مچ دست حرکت کرده و در فاصله ای دورتر از منشا اولیه خود سربرمی آورد.  درمان آن در ابتدا غیر جراحی است ولی در صورت ادامه درد و بزرگ تر شدن لازم است با  جراحی خارج شود. در طب سنتی روی این کیست سکه ای را محکم می بسته اند و یا با فشار شدید باعث پاره شدن جدار کیست و تخلیه محتویات آن داخل بافتهای زیر جلد می شده اند.

در طب جدید ابتدا مدتی داروهای ضد التهاب و آتل تجویز شده و از فرد خواسته می شود که از انجام کارهای سنگین و خاصه کارهای پیچشی با مچ دست پرهیز نماید. در صورت عدم پاسخ درمانی مناسب در مرحله بعد پس از بیحسی موضعی بوسیله سرنگ جدار کیست سوراخ شده و با فشار محتویات آن تخلیه می گردد، گاه اندکی کورتون هم جهت کاهش التهاب تزریق می گردد. این اقدامات ممکن است باعث کوچک شدن طولانی مدت و با احتمال کمتر درمان دائمی کیست شود. در صورت عود مجدد لازم است خروج کامل کیست و ریشه عمیق آن که متصل به کپسول است انجام شود تا عود نداشته باشد.

آرتروسکوپی مچ دست

امروزه روش های بسیاری برای درمان بیماری هایی چون درد مفاصل و دردهای نقاط مختلف بدن متولد شده اند و با ارایه تکنیک آرتروسکوپی این روش به سمت مفاصل مختلف سوق پیدا کرد ابتدا از زانوها شروع و امروزه آرتروسکوپی برای درمان مفاصلی چون شانه ،مچ دست ، مچ پا، لگن و آرنج و انگشتان جهت کشف علت بیماری و یا درمان موضعی آن مفصل بکار می رود.در ادامه به آرتروسکوپی مچ دست می پردازیم.آرتروسکوپی یک نوع عمل جراحی است که به جراح ارتوپد برای تشخیص و درمان بیماری های مفاصل کمک میکند. جراح ارتوپد به کمک آرتروسکوپی مچ دست می تواند داخل مفصل را ببیند

و بدون اینکه شکاف های بزرگی روی پوست و عضلات بدهد بعضی از مشکلات مچ دست را درمان کند.

به علت اینکه در درمان با آرتروسکوپ شکاف های کوچکی داده میشود معمولا مشکلات بعد از جراحی بیمار کمتر بوده و دوران نقاهت کوتاه است. معمولا بیمار چند ساعت پس از انجام آرتروسکوپی مچ دست میتواند از بیمارستان مرخص شود.

 

 

جراح دست 4

 

آرتروسکوپی مچ دست چگونه انجام میشود؟

در اطاق عمل و معمولا بعد از بیحسی موضعی دست، جراح ارتوپد شکاف کوچکی در محل های خاصی از پوست مچ دست بیمار میدهد و از طریق این شکاف ابزار خاصی به شکل یک لوله باریک را به داخل مفصل مچ دست میفرستد.

به این لوله یک منبع نور و یک دوربین ویدیویی متصل است که این امکان را فراهم میاورد که پزشک ارتوپد بتواند داخل مفصل را از طریق مانیتور متصل به دوربین مشاهده کند. با حرکت دادن آرتروسکوپ در درون مفصل میتوان قسمت های مختلف آن را مشاهده کرد.از طریق شکاف های پوستی دیگری ابزارهای خاص جراحی به داخل مفصل وارد میشوند که پزشک متخصص دست از طریق آن میتواند اعمال جراحی را انجام دهد.

عوارض آرتروسکوپی مچ دست

در دو سه روز اول بعد از آرتروسکوپی، مچ دست را باید بالا نگه داشت. پانسمان دست را باید مرتب تعویض کرد و از سرمای موضعی برای کاهش تورم استفاده کرد. سپس به بیمار آموزش داده میشود تا نرمش های خاصی را برای بدست آوردن دامنه حرکتی و قویتر کردن عضلات مچ دست انجام دهد.

عارضه بعد از آرتروسکوپی مچ دست کم است. از عوارض آن عفونت، تورم، آسیب عصبی یا آسیب تاندون گزارش شده است. اگر آرتروسکوپی مچ دست به توسط یک جراح مچ دست ماهر انجام شود عوارض آن کم است.این روش جراحی چون آسیب خیلی کمی به بافت های مچ دست وارد می اورد از عوارض خیلی کمی برخوردار است. برای یافتن فوق تخصص دست خوب در تهران با دکتر پیج همراه شوید.

 

 

در  doctorpage  بیابید : پزشکان ( فوق تخصص جراحی دست )

 

بیشتر بدانیم :

1-روماتیسم و پزشک روماتولوژیست : (Rheumatologist) ، رنجی که درمان میکنند!

2-آرتروسکوپی : (Arthroscopy) چیست؟ چگونه انجام میشود؟

*   دکتر پیج ، همراه همیشگی شما در لحظه های سخت انتخاب. *

 

2 دیدگاه

 1. Mina
  22 شهریور , 1398

  سلام همسرم دو سال و نیم پیش دستش رفت تو دستگاه و تاندوم دوتا از انگشتان دستش اسیب دید عمل کردیم ولی بعدش انگشتاش خشک شدن و کامل خم و راست نمیشن میخواستم ی دکتر متخصص مربوط ب این قضیه بهم معرفی کنین

  • doctorpage
   28 شهریور , 1398

   با سلام و وقت بخیر . برای دریافت بهترین سویس درمانی در این زمینه پیشنهاد میشود به متخصصین ارتوپدی ، فوق تخصص جراحی دست مراجعه فرمائید. بدین منظور روی این صفحه کلیک کنید.

ارسال دیدگاه