جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات

جراحی مغز و اعصاب

جراح مغز و اعصاب کیست؟

جراح مغز و اعصاب  ( neurosurgeon ) یک رشتهٔ پزشکی است در رابطه با پیشگیری، تشخیص، جراحی مغز و توانبخشی اختلالاتی که بر هر بخش از دستگاه عصبی شامل  اعصاب پیرامونی ، مغز ، نخاع  و دستگاه عروق مغزی  خارج از جمجمه تأثیر گذار است.

بيماري‌هاي سيستم عصبي شامل مغز، نخاع و اعصاب محيطي به سه گروه تقسيم مي‌شوند. اول بيماري هايي هستند كه بيشر بر خلق و خو و رفتار بيمار تاثير مي‌گذارند مانند افسردگي، اظطراب، اختلالات شخصيتي و بيماري هاي رواني پيشرفته . اين گروه از بيماري‌ها توسط روانپزشكان يا متخصصين اعصاب و روان درمان مي‌شوند.

دسته دوم بيماري‌هايي هستند كه بر عملكرد بدني سيستم عصبي تاثير گذاشته اما با جراحي قابل درمان نيستند بلكه بايد براي بيماران دارو تجويز شود. مانند ام اس، صرع، بيماري پاركينسون و برخي سكته هاي مغزي. اين بيماران توسط متخصصين داخلي مغز و اعصاب درمان مي‌شوند.

اما گروه سوم بيماراني را شامل مي‌شود كه مي‌توان به وسيله جراحي به آنان كمك كرد. تومورهاي مغزي، ضربه هاي مغزي، تومور نخاعي، صدمات نخاعي، ديسك كمر، گردن، پشت و بيماري‌هاي اعصاب محيطي مانند فشار روي عصب و قطع عصب جزو اين گروه هستند. اين بيماران توسط جراحان مغز و اعصاب درمان مي‌شوند.

 

 

جراح مغز و اعصاب 1

با عمل مغز بیشتر آشنا شویم :

  • چگونه جراح مغز و اعصاب شویم
  • رتبه قبولی در جراحی مغز و اعصاب
  • بازار کار جراحی مغز و اعصاب
  • حقوق جراح مغز و اعصاب چقدر است
  • جراحی مغز در آمریکا
  • جراحی مغز در انگلستان
  • جراحی آندوسکوپیک در مغز و اعصاب
  • بيماري‌هايي كه در حوزه كار جراحان مغز و اعصاب قرار دارد

چگونه جراح مغز و اعصاب شویم

دانشجويان پس از گذراندن دوره پزشكي عمومي كه معمولا هفت سال به درازا مي‌كشد، در امتحان تخصصي شركت مي‌كنند. در صورت قبول شدن در اين امتحان دوره دستياري خود را شروع مي‌كنند.طول دوره فوق تخصص جراحی مغز و اعصاب چقدر است؟

اين دوره در برخي مراكز پنج ساله و در برخي ديگر مانند بيمارستان شريعتي دانشگاه تهران شش ساله است. در طي اين دوره آموزش هاي در زمينه علوم پايه مغز و اعصاب، بيماري هاي اين رشته و روش‌هاي جراحي آموزش داده مي‌شود. پس از طي دوران آموزشي امتحان جامع رشته تخصصي كه به آزمون بورد معروف است برگزار مي‌شود.

اين آزمون دو مرحله دارد. كساني كه در مرحله اول كه همان پره‌بورد است قبول مي‌شوند مدرك گواهينامه تخصصي دريافت كرده و اجازه كار در مراكز دولتي و خصوصي را دارند. كساني كه امتحان مرحله دوم يا بورد تخصصي را با موفقيت پشت سر مي‌گذارند مدرك دانشنامه تخصصي يا بورد تخصصي را دريافت كرده و علاوه بر مراكز دولتي و خصوصي مي‌توانند در مراگز دانشگاهي نيز به تدريس مشغول شوند.

جراح مغز و اعصاب 2

دوره هاي تكميلي مانند جراحي عروق مغز، جراحی تومور مغزی و تومورهاي قائده جمجمه، جراحي مغز و اعصاب اطفال و جراحي ستون فقرات نيز پس از فارغ التحصيلي توسط افرادي كه تمايل داشته باشند در مراكز مختلف كه اغلب در خارج از كشور هستند طي مي‌شوند.

رتبه قبولی در جراحی مغز و اعصاب

برای قبولی در آزمون دستیاری جراحی مغز و اعصاب در بین دانشگاه ها و شهر های مختلف داشتن رتبه بین 300-500 حائز اهمیت است.

بازار کار جراحی مغز و اعصاب

بر اساس استانداردهای جهانی به ازا هر 250 هزار نفر جمعیت باید یک جراح مغز و اعصاب فعالیت داشته باشد. این رقم در ایران یک جراح به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت است.در ژاپن به ازای هر 50 هزار نفر جمعیت یک جراح مغز و اعصاب وجود دارد که که بخشی از آنها در کارهای تحقیقاتی فعالیت دارند. سالانه 50 تا 60 دکتر جراح مغز و اعصاب در ایران دانش آموخته می شوند، این در حالی است که وزارت بهداشت هنوز معتقد است کمبود جراح و دکتر مغز و اعصاب داریم.

تعداد بالای جراحان مغز و اعصاب پیامد خوبی برای جامعه ندارد زیرا آنها بدنبال درمان و جراحیهایی می روند که لزومی ندارد و در اصطلاح ‘مریض تراشی‘ می کنند.یک جراح مغز و اعصاب وقتی شروع به کار می کند 40 ساله است در حالی که شروع سن کار در رشته های دیگر 20 سال می باشد.

مغز

حقوق جراح مغز و اعصاب چقدر است

جراحی مغز و اعصاب یکی از حرفه‌های حساسی است که نیاز به مهارت دارد. کوچک‌ترین اشتباه در شغل این افراد می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری را به دنبال داشته باشد.با توجه به ماهیت شغل جراحان، آنها دستمزد بالایی دریافت می‌کنند.

اما تبدیل شدن به یک جراح مغز و اعصابِ خوب و ماهر، نیازمند صرف سال‌ها زمان و داشتن تعهد و مسئولیت کاری است.به طور معمول، قبل از این که شخصی دکتر جراح مغز و اعصاب خوب  شود، باید دست‌کم ۱۵ سال آموزش ببیند.مثلا در استرالیا  جراح مغز و اعصاب / درآمد سالیانه: ۲۴۷۲۶۴ دلار میباشد.

جراحی مغز در آمریکا

در این کشور به‌طور کلی یک متخصص جراح مغز و اعصاب باید چهار سال در دانشگاه، چهار سال در دانشگاه علوم پزشکی، یک سال کارآموزی (*) که معمولاً وابسته به برنامه‌هایدستیاری شان(رزیدنتی) است و پنج تا شش سال دستیاری  ویژه را پشت سر بگذارد. ( بیشتر دوره‌های دستیاری بخش‌های علوم پایه و پژوهش‌های بالینی دارند.

جراحان مغز و اعصاب ممکن است دوره‌های آموزشی بیشتری را پس از دورهٔ دستیاری یا در برخی موارد یه عنوان یک دستیار ارشد با کمک هزینهٔ آموزشی پیگیری کنند. این دوره‌های آموزشی عبارتند از:

جراحی مغز و اعصاب کودکان ، مراقبت آسیب/اعصاب بحرانی، جراحی کارکردی و استریوتاکتیکی، عصب- سرطان شناسی  وابسته به جراحی، پرتوجراحی، جراحی رشته‌های عصبی (نوروواسکولار)، عصب پرتو شناسی مداخله ای، عصب پیرامونی، جراحی ستون فقرات  و جراحی قاعدهٔ جمجمه.

جراحان مغز و اعصاب همچنین می‌توانند دوره‌های آموزشی آسیب شناسی (نوروپاتولوژی) وعصب چشم پزشکی  (نورو-اوفتالمولوژی) را با کمک هزینه‌های آموزشی بگذرانند.

 

جراح مغز

 

جراح مغز و اعصاب در انگلستان

درانگلستان دانش آموزان باید ورودی به دانشگاه علوم پزشکی را به دست بیاورند. دریافت مدرک تحصیلی ام‌بی‌بی‌اس(کارشناسی پزشکی ، کارشناسی جراحی )بسته به مسیر آموزشی دانشجو چهار تا شش سال به درازا می‌انجامد. سپس تازه پزشکان باید به مدت دو سال دوره آموزشی بنیادین را پشت سر بگذارند.

این دوره یک دورهٔ پولی است که در یک بیمارستان طیف گسترده‌ای از تخصص‌های پزشکی از جمله جراحی را در بر می‌گیرد. سپس پزشکان تازه‌وارد برای ورود به یک دورهٔ عصب شناسی درخواست می‌کنند. برخلاف سایر رشته‌های جراحی، این رشته دورهٔ آموزشی مستقل خود را دارد که حدود هشت سال به طول می‌انجامد.

روش‌های عصب پرتوشناسی در تشخیص و درمان در جراحی مغز و اعصاب استفاده می‌شوند از جمله تصویربرداری به کمک کامپیوتر یا  مقطع نگاری کامپیوتری ، تصویرسازی تشدید مغناطیسی (ام آر آی)،مقطع نگاری با انتشار پوزیترون ،مغز نگاری مغناطیسی وجراحی استریوتاکتیکی  . برخی از روندها در جراحی مغز و اعصاب شامل استفاده از تصویرسازی تشدید مغناطیسی (ام آر آی) و تصویرسازی تشدید مغناطیسی کاربردی در حین عمل است.

جراحی آندوسکوپیک در مغز و اعصاب

جراحی آندوسکوپیک ( درون بین ) با حداقل تهاجم توسط جراحان اعصاب مورد استفاده قرار می‌گیرد. روش‌هایی مانند جراحی درون بینی (منظور درون نگری است) اندونازال (درون دماغ) برای درمان تومور های هیپوفیز (کرانیوفارنژیوما ) کوردوما و ترمیم نشت مایع مغزی نخاعی  مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از درون بینی (آندوسکوپی) بطنی در موارد کیست‌های کلویدی و نوروسیسترکوس استفاده می‌شود. روش‌های درون بینی می‌تواند برای کمک به تخلیهٔ هماتوم و درماندرد عصب ۳ قلو به کار برده شود.

اختلالات جمجمه‌ای صورت و اختلال گردش مایع مغزی نخاعی توسط جراح اعصاب درمان می‌شود. همچنین بسته به شرایط جراحی پلاستیک و جراحی ناحیهٔ فک و صورت توسط جراح اعصاب انجام می‌شود. مواردی مانندناهنجاری آرنولد کیاری، کرانیوسینوستوس ونخاع گشادگی نیز به دست جراح اعصاب درمان می‌شود. به این کرانیوپلاستی گفته می‌شود.

 

عمل جراحی مغز

 

میکوسکوپیک سرجری (ریز جراحی ) در بسیاری از جنبه‌های جراحی‌های عصبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هنگام انجام جراحی دهانه‌پیوست (آناستومسیس) ریزرگ‌ها ریزبین (میکروسکوپ) مورد نیاز است. در برش آنوریس ریزنگر مورد نیاز است. در جراحی ستون فقرات با کمترین تهاجم از این فنون و روش‌ها استفاده می‌شود. روند جراحی‌های مانند لامینکتومی- دیسککتومی  و کارگذاری دیسک مصنوعی به وجود ریزبین وابسته است..

بيماري‌هايي كه در حوزه كار جراحان مغز و اعصاب قرار دارند

1- تومورهاي مغزي

2- ضربه مغزي

3- برخي خونريزي‌هاي مغزي مانند خونريزي‌هاي ناشي از اختلالات عروقي مغز

4- دررفتگي ديسك در سراسر ستون فقرات

5- تنگي كانل نخاعي ستون فقرات

6- ضربه هاي ستون فقرات و آسيب هاي نخاعي

7- تومور‌هاي نخاعي

8- تومورها و ضايعات اعصاب محيطي

9- گامانايف (همراه با انكولوژيست)

10- دردهاي غير قابل كنترل مانند دردهاي بيماران سرطاني و يا دردهاي ناشي از آسيب‌هاي نخاعي

11- برخي اختلالات حركتي و رواني (استروتاكسي)

12- عفونتهاي مغز و نخاع

13- درمان ناهنجاري‌هاي عروق مغز و نخاع از طريق داخل رگ (نيازمند گذراندن دوره‌هاي تكميلي است)

در  doctorpage بیابید : پزشکان ( متخصص جراحی مغز و اعصاب )

 

بیشتر بخوانید :

1- سکته مغزی : (علائم سکته مغزی ،عوارض ،درمان و مراقبت)

*  دکتر پیج ، همراه همیشگی شما در لحظه های سخت انتخاب.  *

 

پزشکان برتر

محمد حمید کرباسیان


سفارش طراحی سایت پزشکی و تخصصی در سایت زیر:

  DrMohandes.com

دکتر پیج همراه همیشگی شما در لحظه های سخت انتخاب

محل تبلیغ شما

مقالات مرتبط

2 دیدگاه دربارهٔ «جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا