سکته مغزی : یافته هایی فوری ، موثر و ارزشمند برای درمان

 1. صفحه اصلی
 2. جراحی مغز و اعصاب
 3. سکته مغزی : یافته هایی فوری ، موثر و ارزشمند برای درمان
سکته مغزی : یافته هایی فوری ، موثر و ارزشمند برای درمان

سکته مغزی : یافته هایی فوری ، موثر و ارزشمند برای درمان

سکته مغزی (stroke) چیست؟ CVA چیست؟


سکته مغزی (stroke) را اغلب به‌نام «حمله مغزی» هم می‌شناسند چون آنچه واقعا رخ می‌دهد شبیه چیزی است که طی حمله قلبی اتفاق می‌افتد. در شایع‌ترین اشکال سکته مغزی، وقوع یک گرفتگی باعث مسدود شدن جریان خون در رگ‌هایی می‌شود که منبع تامین خون مغز هستند.


رسوبات چربی در دیواره رگ‌های خونی اغلب شروع می‌کند به مسدود شدن، سپس لخته‌های خون در ناحیه این رسوبات شکل گرفته و این انسداد را بدتر می‌کنند. از طرفی لخته‌های خون می‌تواند در جای دیگری از بدن شکل بگیرد و از طریق جریان خون، خود را به مغز برساند، جایی که می‌تواند مسبب حمله مغزی شود.با دکتر پیج همراه باشید تا بدانیم که :


سکته مغزی 1
 • چرا مغز سکته میکند؟

 • ۴ علامت هشدار دهنده بروز سکته مغزی

 • انواع سکته مغزی

 • علایم سکته مغزی(stroke)

 • چطور سکته مغزی (stroke) را تشخیص دهیم؟

 • زمان بروز نشانه های سکته مغزی(stroke) چکار کنیم؟

 • روش های درمانی در سکته مغزی (stroke)

 • پیشگیری از سکته مغزی

 •  عوارض بعد از سکته مغزی خفیف

 • توان بخشی و مراقبت های پس از سکته مغزی(stroke)


چرا مغز سکته میکند؟


تقریبا ۸۷‌درصد از سکته‌های مغزی(stroke)، سکته مغزی ناشی از لخته‌های خون (سکته‌های مغزی ایسکمیک) هستند. از طرفی آنها زمانی رخ می‌دهند که رگ‌های خونی دچار پارگی شده و در مغز خونریزی می‌کنند (سکته مغزی هموراژیک). با آگاهی از عوامل شاخصی که ممکن است شما را در معرض حمله مغزی قرار دهد، می‌توانید از وقوع ناتوانی‌ها و معلولیت‌های بالقوه و حتی مرگ پیشگیری کنید.۴ علامت هشدار دهنده بروز سکته مغزی


سکته مغزی یکی از علتهای عمده ناتوانی طولانی مدت و شدید میباشد . افراد 55 ساله و بزرگتر بیشتر در معرض خطر ابتلا به سکته مغزی می باشند وبا افزایش سن میزان این خطر بیشتر می شود.
مردان و افراد دچاردیابت یا بیماری قلبی در معرض بیشترین خطر ابتلا به سکته مغزی می باشند . خبر خوب این است که در حال حاضر افراد بسیاری با سابقه قبلی سکته مغزی زنده هستند . آگاهی از علایم سکته مغزی مهم است . اگر شما سریع عمل کنید و فورا به پزشک مراجعه نمایید، می توانید از یک سکته وسیع مغزی پیشگیری نموده و جانتان را نجات دهید .

هنگامی که سکته مغزی (stroke)رخ می‌دهد، سلول‌های مغزی شروع به مردن می‌کنند، بنابراین شناسایی نشانه‌های حمله مغزی و تماس فوری با اورژانس ضروری است. زمان نقش مهمی در نجات بافت مغزی دارد. درمان فوری می‌تواند به‌طور قابل‌توجهی از آسیب ناشی از سکته مغزی کم کند. برای اینکه بتوانید علائم setroke را تشخیص دهید، این چهار علامت را درنظر داشته باشید:


۱. صورت: از شخص بخواهید لبخند بزند. آیا یک طرف صورتش کج می‌شود؟


۲.بازوها: از شخص بخواهید هر دو بازویش را بالا ببرد. آیا یکی از بازوها پایین می‌افتد؟


۳.گفتار: از شخص بخواهید عبارت ساده‌ای را تکرار کند. آیا صدای صحبت کردن فرد عجیب و غریب شده است و لکنت دارد؟


۴.زمان: اگر بروز این نشانه‌ها را شاهد بودید، زمان زنگ زدن فوری به اورژانس فرا رسیده است.


بی‌حسی و ضعف صورت، بازو و پا به‌خصوص اگر یکطرفه باشد، گیجی، اختلال در درک و تکلم ناگهانی، اختلال یکطرفه یا دو طرفه ناگهانی در دید، اختلال ناگهانی در راه رفتن، سرگیجه، عدم تعادل و هماهنگی حرکتی، سردردهای شدید و ناگهانی بدون علت مشخص همگی از‌جمله علائم حمله مغزی هستند که باید به آنها توجه کنید.


سکته مغزی 2


انواع سکته مغزی۱- سکته مغزی ایسکمیک


اگر سرخرگی که خون را به مغز می‌رساند، بسته شود، این نوع stroke رخ می‌دهد. علل متعددی باعث بسته شدن رگ خونی می‌شوند، مثلا رسوب چربی‌ها در شریان‌ها (آترواسکلروز) باعث تشکیل لخته خونی می‌شود. گاهی اوقات، در اثر بی‌نظمی ضربان قلب، یک لخته خونی در قلب ایجاد می‌شود. سپس این لخته خونی به جای دیگری از بدن می‌رود که در آنجا سرخرگ رساننده خون به مغز را می‌بندد. سکته مغزی ایسکمیک یکی از خطرناک ترین انواع حمله مغزی است۲- سکته مغزی هموراژیک 


وقتی یک رگ خونی در مغز پاره شود و باعث خونریزی در مغز شود، این نوع سکته رخ می‌دهد که آن هم دلایل متعددی دارد.۳- سکته مغزی گذرا


در واقع یک سکته‌‌ی مغزی ناقص است که در اثر گرفتگی رگ خونی رخ می‌دهد. اگرچه حمله ایسکمی گذرا باعث آسیب دائمی مغز نمی‌شود، ولی باعث بروز علائم حمله مغزی می‌شود که چند دقیقه و یا حتی چند ساعت طول می‌کشند. شما به عنوان علامت سکته‌ی مغزی نباید از این حالت چشم پوشی کنید.علائم سکته مغزی (stroke)


 علائم و نشانه‌های اولیه رایج برای سکته مغزی به شرح زیر هستند:
 • سر درد شدید

 • ایجاد اختلال یا از دست دادن بینایی

 • از دست دادن حافظه

 • سردرگمی

 • از دست دادن قدرت حفظ تعادل یا هماهنگی اعضای بدن

 • تعادل ضعیف و گیجی

 • بی حسی ناگهانی، ناتوانی یا ضعف در یک دست، یک پا یا یک طرف صورت

 • مبهم صحبت کردن یا تکلم غیر عادی

 • از دست دادن سطح هوشیاری

 • ناتوانی در کنترل ادرار و مدفوع


حمله مغزی می‌تواند ایجاد اختلالات دائمی در عملکرد را برای فرد به همراه داشته باشد. نوع و میزان این اختلالات با توجه به ناحیه آسیب دیده در مغز و نیز پیشرفت و موفقیت در فرآیند درمان مشخص می‌شود. به این ترتیب، آسیب‌های دائمی ناشی از حمله مغزی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
 • مشکل بینایی

 • مشکل در فهمیدن یا صحبت کردن

 • فلج شدن

 • بی حسی، احساسات عجیب یا درد

 • مشکل بلع غذا

 • آسیب‌های احساسی

 • اختلال شناختی


سکته مغزی 4


چطور سکته مغزی (stroke) را تشخیص دهیم؟


برای تشخیص حمله مغزی، پزشک معمولاً از چند مورد از بررسی‌های زیر استفاده می‌کند:
 • بررسی علائم و نشانه‌های فعلی مشکل

 • بررسی سابقه بیماری

 • الکتروکاردیوگرام (ECG)

 • اکوکاردیوگرام

 • الکتروآنسفالوگرام (EEG)

 • اسکن مافوق صوت شریان‌های گردن

 • سی تی اسکن

 • اسکن ام آر آی

 • آزمایش خون

 • عکس رادیولوژی سینه


زمان بروز نشانه های سکته در مغز(stroke) چکار کنیم؟


۱- علائم stroke را نادیده نگیرید، حتی اگر فقط یک علامت داشتید و یا علائم خفیف بودند و یا برطرف شدند.


۲- معطل نکنید. هر یک دقیقه حیاتی است، پس فورا خودتان را به پزشک برسانید.


۳- اگر یکی یا چند تا از علائم حمله مغزی را برای بیش از چند دقیقه داشتید، به اورژانس (۱۱۵) زنگ بزنید. آمبولانس شما را سریعا به بیمارستان می‌رساند.


۴- زمانی را که علائم stroke شروع شده اند، بررسی کنید. این نکته مهمی است که باید به پزشک در بیمارستان بگویید.


درمان سکته مغزی (stroke)


stroke یک مشکل اورژانسی است که می‌بایست بلافاصله تحت درمان قرار گیرد. به این ترتیب انجام اقدامات سریع می‌تواند شانس زنده ماندن بیمار را افزایش داده و میزان ریکاوری مورد انتظار پس از درمان را افزایش دهد.۱- درمان داروئی : 


درمان ترومبولیتیکدر این حالت از داروهای مناسب برای تجزیه لخته‌های خون و ایجاد امکان جریان مجدد خون در رگ‌های دچار گرفتگی استفاده می‌شود.


داروی ضد انعقاد خون (مثل هپارین). این داروها می‌توانند به پیشگیری از بزرگ‌تر شدن لخته‌های خونی و جلوگیری از تشکیل لخته‌های جدید کمک کنند.


داروهای ضد فشار خوندر موارد سکته هموراژیک از این داروها برای کاهش فشار خون فرد استفاده می‌شود.


علاوه بر این لازم است داروهای مناسب جهت کاهش ورم و التهاب ایجاد شده در مغز و نیز از بین بردن علت ایجاد سکته مغزی همچون ضربان نامناسب قلب برای بیمار تجویز شود۲- عمل سکته مغزی (عمل جراحی) :  


گاهی اوقات لازم است از عمل جراحی برای ترمیم شریان‌های آسیب دیده یا پاره شده استفاده شود. در موارد مشاهده سکته هموراژیک، عمل جراحی می‌تواند شامل ترمیم برآمدگی ایجاد شده در رگ‌ها (AVM) باشد. هنگامی که سکته ایسکمیک در نتیجه مسدود شدن شریان یک رگ در ناحیه گردن ایجاد شده باشد، احتمالاً از عمل جراحی برای رفع انسداد ایجاد شده استفاده می‌شود. در اصطلاح به این درمان، جراحی اندآرترکتومی کاروتید (carotid endarterectomy) گفته می‌شود.۳- درمان داخل سرخرگی : 


روش نوین «درمان داخل رگی» یکی از راه هایی است که گفته می شود با بهره گیری از آن، گام بزرگی در درمان سکته های مغزی برداشته شده است. پس از معرفی rtPA وریدی،درمان داخل سرخرگی به صورت تزریق rtPA و داروهای هم خانواده آن مطرح شده است. این درمان در بعضی بیماران، پیش آگهی سکته را بهبود بخشیده، همچنین با پیشرفت نانوتکنولوژی و به کمک لوازم جدید برای بیرون آوردن لخته از داخل رگ مغز یا برطرف کردن انسداد رگ که باعث سکته مغزی شده است نیز به کار می رود.۴- درمان گیاهی سکته مغزی : 


طب سنتی نستخ های متعددی برای درمان حالات بعد از بروز حمله مغزی دارد که یکی از آن انجام زالو درمانی البته با مشورت با پزشک معالج است. اگر در همان چند  روز اول که بیمار سکته کرده است مراجعه شود ، بلا فاصله پشت هر گوش ۱۰  عد زالو انداخته شود . درشتی و ریزی زالو ها به توان بیمار بستگی دارد . این روش درمانی باعث رفع سریع عوارض سکته همچون فلج و بیحسی اندام ها و بازگشت هوشیاری به بیمار میگردد .و در اکثر موارد ظرف چند روز بیمار به حالت اول باز خواهد گشت .


                                                                                            cvaپیشگیری از cva یا سکته در مغز


پیشگیری و درمان سکته مغزی (stroke) با گیاهان


سیر سیر با کاهش دادن فشار خون  و کلسترول مانع از سکته مغزی ایسکمیک ( ایسکمیک به نوعی از حمله مغزی گویند که یک لخته خون یا چربی باعث آن شود ) می شود، همچنین سیر بعنوان یک ضد انعقاد خون عمل می کند.


جینکو بیلوباگیاه جینکو به پیشگیری و درمان سکته مغزی کمک می کند. این گیاه مانع از تشکیل لخته خون می شود و جریان خون به مغز را افزایش می دهد. همچنین جینکو از تشکیل رادیکال های آزاد جلوگیری می کند.


زنجبیل زنجبیل نیز سبب کاهش کلسترول می شود و گردش خون را بهبود می بخشد. این گیاه رقیق کننده خون است که مانع از لخته شدن خون  می شود.


زردچوبه کورکومین موجود در زردچوبه نیز سبب جلوگیری از لخته شدن خون می شود. زردچوبه همچنین دارای خواص ضد التهابی قوی می باشد.


پیشگیری از سکته مغزی با تغذیه


برای آنکه دچار این stroke نشویم و به مدت طولانی در سلامت زندگی کنیم باید بخور نخورهای مربوط به رژیم غذایی سکته مغزی را شناخته و رعایت کنیم درست مثل دستوراتی که متخصصان عنوان کرده و در ادامه آورده شده است.


نان، برنج، ماکارونی،سیب زمینی  و غلات صبحانه (مثل برشتوک) حاوی مقدار کمی چربی و در عین حال سرشار از نوعی انرژی هستند که تدریجاً آزاد می شود و بدین ترتیب به افراد کمک می کند تا مدت طولانی تری احساس سیری کنند.


میوه و سبزیجات و هم چنین آب آن ها، غنی از ویتامین های آنتی اکسیدان، پتاسیم و ترکیبات گیاهی مفید بوده و مقدار کمی سدیم دارند و باید به میزان حداقل ۵ واحد در روز مصرف شوند.


حبوبات، مغزها، دانه ها و سایر پروتئین های گیاهی باید به منظور کاهش دریافت پروتئین های حیوانی در رژیم غذایی بیش تر منظور شوند. مطالعات در غرب نشان داده اند که میزان سکته مغزی در بین افراد گیاه خوار بسیار کم تر از مصرف کنندگان گوشت قرمز است.


 ماهی های روغنی خصوصاً قزل آلا و قباد، سبب بهبود جریان خون می شوند. مصرف حداقل دو بار در هفته از این ماهی ها در برابر سکته مغزی نقش حفاظتی ایفا می کند.


مغزها، دانه ها و روغن کتان حاوی نوعی اسید چرب ضروری به نام لینولئیک اسید هستند. در طی مطالعه ای که محققان فنلاندی ترتیب داده بودند مشاهده شد که مردان میانسالی که قربانی سکته شده بودند، در مقایسه با مردانی که سکته نکرده بودند، سطوح پایین تری از این اسید چرب ضروری را داشتند.


 مواد غذایی غنی از ماده معدنی سلنیوم از جمله ماهی، جوانه گندم  و تخم آفتاب گردان برای پیش گیری از سکته توصیه می شود. دریافت پایین این ماده معدنی با افزایش خطر سکته مغزی ارتباط دارد


به منظور کمک به کاهش فشارخون از غذاهای شور باید پرهیز کرد. محدودیت مصرف غذاهای کنسرو شده و آماده مصرف، کنسرو سبزیجات در آب نمک، فرآورده های گوشتی و غذاهای دودی توصیه می شود. برای پیش گیری از بروز مجدد سکته، منابع غذایی حاوی آلفا لینولئیک اسید (نوعی اسید چرب ضروری) از قبیل گردو ، سویا و روغن کانولا(گلزا) مفید هستند.                        حمله مغزی    عوارض بعد از سکته مغزی خفیف 


بعد از سکته مغزی خفیف ، مشکلات مخفی دیگری علاوه بر ناتوانی های خفیف می تواند بروز پیدا کند و بر کیفیت زندگی افراد اثر بگذارد. اثر سکته های مغزی شدید تر بر افراد ، مشکلات و ناتوانی های بیشتر است. اما آیا مشکلات دیگری نیز گریبان گیر این افراد است؟ مشکلات خواب ؟ افسردگی ؟ خستگی بیش از حد؟ مطالعات زیادی در این باره انجام نگرفته است تا پس از stroke از افراد پرسیده شود که آیا این مشکلات را دارند یا نه. پزشکان اکثرا روی مشکلات فیزیکی پس از stroke یا  سکته های مغزی بعدی تمرکز دارند.


افرادی که علائم سکته مغزی گذرا را تجربه کردند ممکن است از برنامه های حمایتی اجتماعی بهره ببرند و مطالعات قبلی نشان می دهد که تلاش هایی برای کمک به افراد مبتلا به حمله مغزی در راستای بهبود شرکت آنها در اجتماع صورت می گیرد ؛ به خصوص برنامه های ورزشی و تمرینات فیزیکی.


stroke مهارت های تفکر افراد را نیز تحت تاثیر قرار می دهد ؛ مهارت هایی مثل کارهای اجرایی یا برنامه ریزی و سازماندهی . نتایج نشان میدهد که ۴۶ درصد از شرکت کنندگان به طور معناداری نمراتی کمتر از میانگین افراد معمولی کسب کردند.


شرکت در اجتماع و مهارت های عملکردی و اجرایی، موضوعاتی هستند که کمتر در توانبخشی های بعد از استروک مورد توجه قرار می گیرند . ما به درک بهتری از اثرات استروک بر زندگی  و سلامت نیازمندیم تا استراتژی های بهتری برای عملکرد آنها داشته باشیم.مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل


آیا سکته مغزی خوب می شود؟ سلول‌های مغزی معمولاً دوباره ایجاد (تشکیل مجدد) نمی‌شوند. به این ترتیب پس از stroke ، سلول‌های زنده مانده وظایف نواحی دچار آسیب یا سلول‌های مرده را بر عهده می‌گیرند، اما در عمل فقط تا حدودی می‌توانند وظایف آنها را انجام دهند. در واقع تطبیق سلول‌های مغزی با شرایط جدید نیازمند آموزش مجدد مهارت‌های مختلف به فرد می‌باشد.


اقدامات توانبخشی جهت بهبود حرکتی


اگر شما وظیفه مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل را بر عهده داشته باشید، می دانید مراقبت صحیح از همان روزهای اول نقش مهمی را در روند بهبودی شخص بیمار ایفا می کند. مهم ترین عامل درمراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل ، توجه به رفتار و علایم شخص پس از سکته و بررسی تمام شرایط او در طول دوران نقاهت است. در زمان مراقبت شما این شانس را دارید تا به راحتی ریسک و احتمال مشکلات بعدی را کاهش دهید.


متاسفانه سکته مغزی برای فرد بیمار مشکلات و ناتوانایی‌های موقتی و در بعضی مواقع دائمی و همیشگی را ایجاد می کند. آگاهی مراقب یا پرستار از مشکلات احتمالی مهم ترین فاکتور در مراقبت از بیمار سکته مغزی در منزل است. داروهای تجویز شده برای بیماران ممکن است عوارضی را به دنیال داشته باشد. صدمات مغزی، مشکلات و موفقیت در درمان عوارض سکته مغزی، از فردی به فردی دیگر، متفاوت است. بنابرین شما به عنوان مراقب بیمار سکته مغزی نیاز دارید از تمام عوارض احتمالی بیمار با خبر باشید. شناخت کامل عوارض جانبی و مشکلات بیمار سکته مغزی اثر بخش ترین راهکار و روش برای کاهش دوران نقاهت و جلوگیری از مشکلات بعدی بیمار و مراقبین می شود.


یادمان باشد مراقبت از بیماران سکته مغزی نیازمند صبر و شکیبایی و اختصاص زمان و توجه و درک کامل شرایط و محدودیت آن ها است. مراقبت حرفه ای و صحیح از بیمار سکته مغزی می تواند روحیه و تلاش بیمار برای بهبود را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. با توجه به اهمیت و ضرورت مراقبت بعد از بیمار سکته مغزی و مشکلات مراقبت از آن ها استخدام پرستار در منزل می تواند کمک بزرگی به شما و بیمار سکته مغزی در افزایش سرعت بهبودی باشد.کارها و درمان سکته مغزی خفیف 


1. پوست بیمار را خشک و تمیز نگه داشته وبرای پیشگیری از زخم بستر،  به صورت منظم هر 2 ساعت یکبار وضعیت بدن بیمار را تغییر دهید. علاوه بر آن ماساژ ملایم پوست سالم (پوستی که قرمز نباشد) و تغذیه خوب و مناسب از عوامل دیگری هستند به حفظ سلامت پوست و بافت بدن کمک می کند.


2. سعی کنید بیمار سکته مغزی چند بار در روز و هر بار حدود 30-15 دقیقه به حالت دمر خوابانده شود و بالشی زیر لگن بیمار بگذارید زیرا اینکار باعث کشش بیش از حد مفصل ران که برای راه رفتن طبیعی ضروری است می شود.


3. بیشتر از 70 در صد از بیماران سکته ایی مشکل درد ناحیه شانه دارند. پس هنگام بلند کردن بیمار شانه ایی را که سست و آویزان است نگیرید و به بیمار یاد دهید که انگشتان دست خود را به هم قلاب کند و همینطور که کتف را کشیده دست های خود را بالای سر ببرد. این کار چند بار در روز انجام شود تا هم درد شانه کم شود هم ورم دست کاهش پیدا کند.


4. بی خوابی در بیماران سکته مغزی شایع است پس با ایجاد محیط آرام و بی سر و صدا به بیمار کمک کنید و در صورت لزوم طبق دستور پزشک به بیمار آرامش بخش دهید.


5. ایجاد یک رابطه خوب و آرامش دادن به بیمار سکته مغزی به او در جلوگیری از زخم معده که در نتیجه استرس به وجود می آید کمک می کند البته داروی انتی اسید و سایمتیدین طبق دستور پزشک به بیمار داده می شود.


6. در صورت مشاهده بی قراری و حرکات غیر ارادی در بیمار سکته مغزی حتما اطراف تخت یا رختخواب بیمار بالش یا نرده بگذارید.


7. اگر فرد بیمار در چشم زدن مشکل دارد از اشک مصنوعی استفاده کنید.


8. تخلیه ترشحات از مجاری هوایی بیمار توسط فیزیوتراپی تنفسی بسیار اهمیت دارد برای این کار می توانید بیمار سکته مغزی را تشویق به سرفه و تنفس عمیق کنید همچنین با کف دست به صورت ملایم به پشت بیمار ضربه بزنید تا به خروج ترشحات کمک شود.


9. بیماران حمله مغزی دچار بی اختیاری در دفع ادرار و مدفوع هستند.اگر بیمار دارای سندهای ادراری داخلی یا خارجی است باید مرتب برای جلوگیری از احتباس ادراری، دفع مایعات کنترل گردد. زمانیکه رنگ ادرار کدر شد یا خونی بود باید لوله ها تعویض گردد در غیر اینصورت تعویض هر 7 تا 14 روز یکبار کافی است. توجه کنید که شستشوی منطقه لازم است.


برای کنترل دفع مدفوع بیمار را عادت دهید که دفع مدفوع در ساعت های مشخص انجام شود در صورتیکه بیمار دچار یبوست شدید یا اسهال شد با پزشکش مشورت نمایید.


10. بررسی و ارزیابی وضعیت هوشیاری بیمار cva بسیار مهم است زیرا تغییر در سطح هوشیاری می تواند سبب خطرات جدی شود.


 

در  doctorpage    بیابید :        پزشکان ( فوق تخصص سکته مغزی(stroke)  )

 

دیگر مقالات مرتبط :
1- فوق تخصص استریوتاکسی:(5 نفر از بهترین متخصصین جراح مغز و اعصاب تهران)

                               *  دکتر پیج ، همراه همیشگی شما در لحظه های سخت انتخاب.  *

 


آواتار نویسنده

درباره نویسنده

افزودن دیدگاه0

2 × دو =