فوق تخصص طب تسکینی(درد) : 10 نفر از برترین متخصصین بیهوشی کاهنده درد در سال 1400

دوستان و همراهان گرامی ، سلام. با مقاله ای دیگر در خدمت شما هستیم تا عده ای از  برترین متخصصین بیهوشی که در زمینه کاهش درد و طب تسکینی درجه فلوشیپ یا فوق تخصص طب تسکینی(درد) را احراز نموده اند را به شما معرفی کنیم.این پزشکان در حوزه های :

انجام بلوک های عصبی مختلف، اپیدورال، اعمال جراحی بسته دیسک مانند لیزر دیسک، دیسکوژل، اندوسکوپی دیسک، رادیوفرکوئنسی مفاصل ستون فقرات، استفاده از سلولهای بنیادی جهت درمان و کنترل درد کنترل درد بیماران سرطانی، استفاده از محرک های نخاعی و پمپ های داخل نخاعی جهات کنترل درد و یا اسپاسم، درمان آرتروز مفاصل، درد عصب سه قلو فعالیت میکنند.

اگر خود یا عزیزانتان دچار بیماریهای مزمن و صعب العلاج و دیر درمان هستید برای افزایش کیفیت زندگی و آرامش خاطر و آسودگی بیشتر میتوانید از دانش و مهارت این عزیزان بهره مند شوید. باشد تا تسکینی بر جسم و جان آرامش جویتان شوند. با دکتر پیج همراه شوید.

 

1-  دکتر سید مسعود هاشمی 

متخصص بیهوشی – فوق تخصص طب تسکینی(درد)

 

دکتر سید مسعود هاشمی

بیوگرافی :

فلوشیپ کنترل و درمان درد و مدیر‌گروه درد دانشگاه شهید‌ بهشتی از سال 1385 با شروع دوره فوق تخصص درد در ایران به عنوان نفر اول در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی پذیرفته شد و برای دوره تکمیلی فلوشیپ درد عازم فرانسه شد و در دو مرکز دانشگاهی پاریس و استراسبورگ دوره دید و از سال 1388 به عنوان استاد دانشگاه مشغول فعالیت شد

 

2- دکتر نوید ابوالاحرار

متخصص بیهوشی – فوق تخصص طب تسکینی(درد)

 

دکتر نوید ابوالاحرار

3- دکتر علیرضا فرهبد

متخصص بیهوشی – فوق تخصص طب تسکینی(درد)

 

فوق تخصص طب تسکینی(درد)

4- دکتر نورمحمد عارفیان

متخصص بیهوشی – فوق تخصص طب تسکینی(درد)

 

دکتر نور محمد عارفیان

5- دکتر محی الدین فصیحی هرندی

متخصص بیهوشی – فوق تخصص طب تسکینی(درد)

دکتر محی الدین فصیحی

بیوگرافی :

* عضو انجمن پزشکان درد آمریکا
* عضو سابق هیات علمی دانشگاه تهران
* عضو انجمن بین المللی ستون فقرات
* متخصص آنستزی و فلوشیپ اینترونشنال درد MD FIPP
* درمان های غیر جراحی دیسک کمر و گردن
* جراحی بسته دیسک کمر و گردن با لیزر
* عضو هیئت علمی دپارتمان درد دانشگاه علوم پزشکی تهران
* عضو انستیتیو جهانی درد
*رئیس شاخه ایران انجمن جهانى درد
* تشخیص و درمان انواع درد های حاد و مزمن و سرطانی از طریق تزریقات تشخیص و درمانی تحت فلوروسکوپی و درمان با امواج رادیو فرکانسی طبق استانداردهای انستیتو جهانی درد
* مدرک بین المللی فلوشیپ درد FIPP

 

6- دکتر مامک طهماسبی

متخصص بیهوشی – فوق تخصص طب تسکینی(درد)

 

فوق تخصص طب تسکینی(درد)

بیوگرافی :

سال 1348 در تهران متولد شدم. تخصص زنان گرفتم. طرح دوره عمومی و تخصصی خود را در یاسوج، استان کهگیلویه و بویراحمد گذراندم. بعد از پایان طرح به‌طور اتفاقی در کارگاهی با حضور پروفسور لیکیس که از استرالیا آمده بودند، درباره طب تسکینی شرکت کردم.

پروفسور لیکیس خیلی ناراحت و شگفت‌زده بودند که چرا بیماران مبتلا به سرطان در ایران این‌همه عذاب می‌کشند و دردشان زیاد هست و چرا کسی مراقبت از این درد و سایر آلام بیمار و خانواده‌های آن‌ها را عهده‌دار نیست. بعد پرسیدند که آیا کسی داوطلب هست که بیاید و این رشته را بخواند؟ آن زمان تنها داوطلب «من» بودم.

به همین خاطر حمایتم کردند و به استرالیا رفتم. یک دوره یک‌ساله کار عملی و یک دوره یک‌ساله هم دروس تئوری را گذرانده و سال دو هزار و شش به ایران بازگشتم. در مدت دوره آموزشی در بیمارستان‌های وابسته به دانشگاه سیدنی به‌عنوان رزیدنت طب تسکینی کار می‌کردم.

بعد از برگشتن به ایران در زمینهٔ طب تسکینی شروع به فعالیت کردم و در سال 89 هم به عضویت هیئت‌علمی دانشگاه تهران درآمده و در انستیتوکانسر بیمارستان امام خمینی مشغول به کار شدم. در حال حاضر علاوه بر ویزیت بیماران در درمانگاه و بخش‌های مختلف بیمارستان به امر آموزش و پژوهش در این رشته هم مشغولم.

 

7- دکتر علی نقره کار 

متخصص بیهوشی – فوق تخصص طب تسکینی(درد)

دکتر علی نقره کار

بیوگرافی :

فلوشيپ فوق تخصصي درد از دانشگاه علوم پزشكي ایران
بورد تخصصي آنستزيولوژي و مراقبتهاي ويژه از دانشگاه علوم پزشكي تهران
بازرس انجمن رژيونال آنستزي و درد ايران
مدیر داخلی مجله علمی- پژوهشی بیهوشی و درد وابسته به انجمن رژيونال آنستزي و درد ايران
عضو گروه فوق تخصصی پزشکان درد شفا

 

8- دکتر فرناد ایمانی

متخصص بیهوشی – فوق تخصص طب تسکینی(درد)

دکتر فرناد ایمانی

9- دکتر مجید نجفی

متخصص بیهوشی – فوق تخصص طب تسکینی(درد)

فوق تخصص طب تسکینی(درد)

بیوگرافی :

دکتر مجید نجفی متخصص بیهوشی و درد کلینیک درد مهرگان تهران می باشند. از جمله تخصص های ایشان در کلینیک درد، درمان کمر درد و زانو درد توسط اوزن تراپی است.

دکتر متخصص درد چه کارهایی انجام می دهد؟
درمان انواع دردهای حاد و مزمن عضلانی و اسکلتی ، دردهای ناشی از سرطانها ، دردهای ناشی از نوروپاتی ها، عمل بسته دیسک (تخت گاید c-ARM ) ، تزریق های اپیدورال و اینترافورامینال تحت گاید سی آرم ، آزاد سازی عصب ، تزریق اوزون و PRP برای دردهای مفاصل زانو ، شانه ، لگن و … ، تزریق تحت گاید سونوگرافی و ….

10- دکتر کامبیز باقرزادی

متخصص بیهوشی – فوق تخصص طب تسکینی(درد)

دکتر کامبیز باقرزادی

بیوگرافی :

دوره تکمیلی اینترونشنال درد، دانشگاه استانبول ترکیه، 1388
فلوشیپ فوق تخصص درد، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران 1388 – 1386
تخصص تخصص آنستزیولوژی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران، 1380 – 1377
پزشکی عمومی دکترای پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران، 1373 – 1

ورزش‌هاي طبي براي مبارزه با آرتروز 

هيچ درمان قطعي براي آرتروز وجود ندارد اما راه‌هاي زيادي براي جلوگيري از پيشرفت سريع اين بيماري و فعال ماندن افراد مبتلا توصيه مي‌شود که دو مورد از مهم‌ترين آنها تقويت عضلات و کاهش وزن است. تقويت عضلات فيله و همينطور عضلات پا به خصوص عضلات چهار سر زانو يکي از ضروري‌ترين راه‌هاي مبارزه با پيشرفت آرتروز محسوب مي‌شود.
بنابر اين به عنوان مثال هر چه قدر عضلات چهار سر زانو قوي‌تر باشند، فشار بيشتري از مفصل‌هاي آسيب‌ديده برداشته مي‌شود که اين کار با چند حرکت ساده ورزشي امکان‌پذير است. با کليک بر روي اين باکس مي‌توانيد فهرست کاملي از ورزش‌هاي طبي مناسب براي مبارزه با دردهاي آرتروز را مشاهده کنيد.

 

 

متخصص طب تسکینی به چه فردی گفته می شود؟

 

متخصصان طب تسکینی برای پیشگیری و کاهش درد و رنج افرادی که بیماری های جدی دارند یا نیاز به مراقبت های ویژه دارند، آموزش دیده اند.

اکثر متخصصان و پزشکان بر روی تشخیص و درمان بیماری ها تمرکز می کنند، اما متخصص طب تسکینی به رویکرد متفاوتی دارد.

افرادی که عمرشان به انتها رسیده است، ممکن است با افسردگی و درد دست و پنجه نرم کنند. همچنین ممکن است مشکلاتی مانند تنهایی نیز داشته باشند. آنها احتمالاً به داروها حساس تر هستند و عوارض جانبی ناشی از داروهای مختلف را بیشتر بروز می دهند.

متخصصان طب تسکینی به کمک به این افراد می آیند و در مدیریت نیازهای فیزیکی، روانی، اجتماعی و معنوی به آنها کمک می کنند. آنها به عنوان بخشی از یک تیم کار می کنند و به بیمار و خانواده های آنها در تصمیم گیری های مربوط به این بیمارها کمک می کنند.

متخصصان طب تسکینی بر درمان کلی افراد(هم درمان فیزیکی و هم درمان روانی) و بهبود کیفیت زندگی آنها با مدیریت درد و سایر علائم تمرکز می کنند.

طب تسکینی

طب تسکینی چیست؟

طب تسکینی یک مراقبت پزشکی تخصصی برای افرادی است که با یک بیماری جدی دست و پنجه نرم می کنند. این نوع مراقبت بر تسکین علائم و استرس بیماری متمرکز است. هدف این طب، بهبود کیفیت زندگی هم برای بیمار و هم برای خانواده او است.

خدمات طب تسکینی توسط تیمی از پزشکان، پرستاران و متخصصان آموزش دیده این رشته ارائه می شود. مراقبت های طب تسکینی بر اساس نیازهای بیمار است، نه بر اساس پیش آگهی بیمار. خدمات طب تسکینی برای هر سنی و در هر مرحله ای از بیماری مناسب است و در کنار درمان های پزشکی کمک کننده است.

متخصص طب تسکینی چه کاری انجام میدهد؟

 

متخصص طب تسکینی بر بهبود کیفیت زندگی افرادی که دچار بیماری های جدی و حاد هستند، تمرکز می کنند. کار آنها می تواند به عنوان مکملی برای مراقبت های دارویی و پزشکی باشد.

متخصص طب تسکینی اغلب در آسایشگاه ها فعالیت می کند و مراقب افرادی است که در ماه های آخر زندگی خود هستند. این متخصصان اغلب به صورت تیمی کار می کنند. تیم آنها ممکن است شامل پرستاران، داروسازان، مددکاران اجتماعی و افراد داوطلب باشد.

متخصصان طب تسکینی به مدیریت درد و علائم بیماری و همچنین استرس ناشی از بیماری، عوارض جانبی درمان و خستگی کمک می کنند.

تحصیلات متخصصان طب تسکینی

متخصصان طب تسکینی، افرادی هستند که درمورد مسائل مربوط به بیماری های حاد، آموزش دیده اند.

مسیر تحصیلی آنها معمولاً شامل 4 سال تحصیل در دانشکده پزشکی و سپس 3 تا 7 سال رزیدنتی در یکی از تخصص های اصلی است. این تخصص ها شامل موارد زیر هستند:

  • بیهوشی
  • طب اورژانس
  • پزشکی خانواده
  • داخلی
  • زنان و زایمان
  • اطفال
  • طب فیزیکی و توانبخشی
  • روانپزشکی و مغز و اعصاب
  • رادیولوژی
  • جراحي

پس از اتمام این دوره، فرد در یک آزمون بورد تخصصی شرکت می کنند و یک دوره فلوشیپ 1 ساله فوق تخصص آسایشگاه و مراقبت های تسکینی را طی می کند. سپس برای محک دانش خود در امتحان بورد فوق تخصص شرکت می کنند و پس از آن می توانند به عنوان یک متخصص طب تسکینی شروع به کار کنند.

دلایل مراجعه به یک متخصص طب تسکینی

 

اگر شما یک بیماری جدی مانند بیماری قلبی، بیماری انسداد مزمن ریه(COPD)، سرطان، بیماری پارکینسون یا بیماری آلزایمر دارید، مراجعه به یک متخصص طب تسکینی ممکن است بتواند به شما کمک کند. همچنین اگر یکی از عزیزان شما در آسایشگاه اقامت دارد و مسن است، ممکن است ملاقات با یک متخصص طب تسکینی برای او بسیار مفید باشد.

برای دیدن یک متخصص طب تسکینی لازم نیست صبر کنید تا بیماری شدید شود. متخصص طب تسکینی ممکن است بتوانند از برخی از بدترین علائم یا عوارض جانبی سخت درمان ها پیشگیری کند و کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد. همچنین این متخصص با سایر پزشکان شما همکاری خواهند کرد تا به شما در رسیدن به اهدافتان کمک کنند.

متخصص طب تسکینی

از یک متخصص طب تسکینی چه انتظاری باید داشت؟

 

هنگامی که با یک متخصص طب تسکینی ملاقات می کنید، احتمالاً در مورد اینکه چگونه می تواند کمک کند، صحبت می کند. آنها در مورد گزینه های پیشروی شما و آنچه می توانید از درمان انتظار داشته باشید صحبت خواهند کرد. همچنین به هر سؤالی که ممکن است داشته باشید پاسخ خواهند داد.

طب تسکینی بر روی بیمار متمرکز است، بنابراین شما در مورد آنچه که نیاز دارید و اهدافتان با متخصصان این رشته صحبت خواهید کرد. در صورت تمایل، خانواده شما هم می توانند با این متخصصان گفتگو کنند. آنها ممکن است بخش مهمی از فرایند مراقبت و درمان شما باشند. به همین دلیل، گفتگوی متخصص طب تسکینی با آنها، می تواند برای سلامتی و رفاه شما بسیار مهم باشد.

مراقبت های طب تسکینی در کجا ارائه می شود؟

مراقبت های طب تسکینی را می توان در بیمارستان ها، خانه های سالمندان، کلینیک های مراقبت های تسکینی و برخی کلینیک های تخصصی دیگر یا در منزل دریافت کرد. برخی از بیمه ها ممکن است هزینه های طب تسکینی را پوشش دهند. بنابراین بهتر است درباره این موضوع با شرکت بیمه درمانی خود صحبت کنید.

در مراقبت های طب تسکینی، فرد درمان های پزشکی خود را کنار نمی گذارد، بلکه همزمان با درمان های پزشکی، از خدمات طب تسکینی استفاده می کند. این خدمات ممکن است از زمان تشخیص بیماری شروع شوند. با گذشت زمان، اگر پزشک یا تیم مراقبت تسکینی به این نتیجه برسد که درمان های پزشکی دیگر کمکی به درمان بیماری نمی کند، احتمالا درمان های پزشکی قطع می شوند، اما درمان های طب تسکینی ادامه پیدا می کنند تا فرد راحت تر بتواند زندگی کند و با عوارض بیماری خود کنار بیاید.

جمع بندی

اگر شما یا یکی از عزیزانتان با یک بیماری جدی روبرو هستید، بهتر است با یک متخصص طب تسکینی ملاقات کنید و از خدمات طب تسکینی بهره مند شوید. شما می توانید در هر مرحله از بیماری خود از مراقبت های طب تسکینی استفاده کنید. می توانید متخصصان طب تسکینی را در اینترنت پیدا کنید، یا آدرس آنها را از پزشک متخصص خود بگیرید.

منابع:

https://www.webmd.com/a-to-z-guides/what-is-a-palliative-care-physician

https://www.nia.nih.gov/health/what-are-palliative-care-and-hospice-care

https://getpalliativecare.org/whatis/

 

در  doctorpage   بیابید : پزشک ( فلوشیپ طب تسکینی (درد))

 

بیشتر بدانیم :

 *    دکتر پیج ، همراه همیشگی شما در لحظه های سخت انتخاب .   *

 

 

پزشکان برتر

محمد حمید کرباسیان


سفارش طراحی سایت پزشکی و تخصصی در سایت زیر:

  DrMohandes.com

دکتر پیج همراه همیشگی شما در لحظه های سخت انتخاب

محل تبلیغ شما

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا