متخصص جراحی و درمان لثه(پریودنتیکس)کیست؟

 1. صفحه اصلی
 2. دندانپزشکی
 3. متخصص جراحی و درمان لثه(پریودنتیکس)کیست؟
متخصص جراحی و درمان لثه(پریودنتیکس)کیست؟

متخصص جراحی و درمان لثه(پریودنتیکس)کیست؟

متخصص جراحی و درمان لثه(پریودنتیکس)چکار میکند؟


متخصص جراحی و درمان لثه و ایمپلنت (periodontics) یک دندانپزشک متخصص است که در پیشگیری ، تشخیص و درمان بیماری های پریودنتال و در قرار دادن ایمپلنت های دندانی مهارت دارد.یک پریودنتیکس پس ازگذراندن دوره دندانپزشکی عمومی باید آموزش هایگسترده ای را طی مدت سه سال در این رشته ببیند.آنها با آخرین تکنیک ها برای تشخیص و درمانبیماری های   پریودنتال و التهاب دهان آشنا می شوند. در ادامه میخوانیم :

 • عفونت لثهمتخصص جراحی و درمان لثه 1

 • اولین ملاقات                                                                          

 • فوق تخصص جراحی لثه چکار میکند؟

 • چه موقع باید به یک پریودنتیکس مراجعه کنید

 • پیشگیری از بیماریهای پریودنتال

 • اگر میخواهید بار دار شوید این مطلب را بخوانید

 • چند نکته مهم


یک متخصص جراحی و درمان لثه یا پریودنتیکس در اغلب موارد پریودنتال مشکل ساز تر را درمان می کند این بیماران کسانی هستند که بیماری لثه آنها شدید و یا سابقه پزشکی پیچیده ای  دارند.آنها با استفاده از طیف وسیعی از روش های جراحی قادر هستند که بیماران مبتلا به مشکلات شدید لثه را که در آن بافت آسیب دیده برداشته می شود درمان کنند.علاوه برآن پریودنتیکس ها به خصوص در قرار دادن ، نگهداری ، مرمت و بازسازی ایمپلنت های دندانی آموزش دیده اند.

عفونت لثه


در صورتی که متخصص جراحی و درمان لثه، ابتلای شما به بیماری پریودنتال (لثه) را تشخیص داد، لازم است بدانید بسیاری از افراد به این بیماری مبتلا می شوند و در این رابطه شما تنها نیستید. بسیاری از افراد بزرگسال به بعضی از انواع این بیماری مبتلا هستند. بیماری های پریودنتال می تواند از یک عفونت ساده لثه تا بیماری های جدی که باعث وارد شدن آسیب های شدید به بافت نرم و استخوان های نگهدارنده دندان ها و حتی لق شدن دندان می شود را شامل شوند.متخصص جراحی و درمان لثه 2

در شرایطی که بیماری شدید باشد، بیمار ممکن است حتی دندان های خود را نیز به تدریج از دست بدهد.پیشگیری از بیماری های لثه، متوقف شدن شرایط این بیماری، آهسته شدن، یا تشدید آن بستگی زیاد به نحوه مراقبت روزانه از دندان ها و لثه ها دارد که در طرح لبخند شما بسیار حائز اهمیت است. تحلیل لثه شرایطی است که در آن ریشه‌های دندان به خاطر از بین رفتن بافت لثه در معرض محیط خارجی قرار می‌گیرند.

این شرایط یک مشکل عادی در بین افراد بزرگ‌سال است، اما افراد در سنین پایین نیز می‌توانند به این مشکل دچار شوند. هنگامی که لثه‌ها تحلیل می‌روند، شکاف‌ها یا حفره‌های عمیق به نام پاکت بین خط لثه و دندان‌ها تشکیل می‌شود. این شکاف‌ها در ادامه به محل تجمع باکتری و ایجاد مشکلات خاص در ارتباط با سلامت دهان و دندان تبدیل خواهند شد. هنگامی که این مشکل به صورت درمان نشده به حال خود رها شود، ممکن است فرد دندان‌های خود را به خاطر تحلیل رفتن لثه از دست بدهد.

اولین ملاقات


پریودنتیکس یا متخصص جراحی و درمان لثه شما در اولین ویزیت معمولا  تاریخچه پزشکی شما  را بررسی می کند.بسیار مهم است که پزشک معالج شما بداند که چه داروهایی مصرف می کنید.آگاهی از مصرف داروها به پریودنتیکس شما کمک می کند که بتواند مراقبت های ویژه از

 شما داشته باشد.بخصوص در پریودنتال  بیماری های قلبی ، دیابت ( برای اطلاعات بیشتر نگاه کنید به مقاله دیابت شیرین و ارتودنسی ) یابارداری  که درمان شما را  تحت تاثیر قرار می دهد.یک پریودنتیکس برای ارزیابی سلامت لثه شما از ابزار اندازه گیری کوچکی به نام کاوشگر استفاده می کند.و این وسیله را بین دندان ها و لثه قرار داده تا بتواند عمق لثه را تعیین کند و از سلامت استخوان زیر خط لثه اطمینان حاصل کند.متخصص جراحی و درمان لثه 3

فوق تخصص جراحی لثه چکار میکند؟


جایگذاری ایمپلنت به جای دندان های از دست رفته، جراحی افزایش طول تاج، جراحی های لثه، پیوند لثه، محکم کردن دندان هایی که اندکی لقی دارند (اسپلینت کردن)، فرنکتومی، جرمگیری. . . از جمله درمانهایی است که متخصصین لثه برای بیماران انجام می دهند.

چه موقع باید به یک پریودنتیکس مراجعه کنید


اگر شما به دهان خود همچون سلامتی عمومی خود اهمیت قائل هستید همین لحظه، زمان خوبی برای ملاقات با یک پریودنتیست جهت ارزیابی سلامتی دهان شما می باشد.علی الخصوص در موارد زیر معاینه لثه ها برای شما الزامی  است:

 • لثه هایی که به راحتی دچار خونریزی میگردند، بطور مثال در حین مسواک یا نخ دندان زدن یا گاز زدن به غذاهای سفت.

 • لثه های قرمز، متورم و عفونی

 • بوی بد دائمی دهان

 • دندانهای لق یا جابه جا شده از موقعیت قبلی شان


پیشگیری از بیماریهای پریودنتال


تمیز کردن روزانه پلاک دندان، تشکیل جرم را به حداقل خواهد رساند اما کاملا از بوجود آمدن  آن جلوگیری نمی کند. در صورت نیاز، جرمگیری حداقل دو بار در سال برای پاک نمودن رسوبات در محل هایی که مسواک، نخ دندان یا روشهای دیگر آنها را تمیز نمی کند، ضروری است. جرمگیری به موقع و بهداشت خوب و ترجیحا توسط متخصص جراحی و درمان لثه، بهترین راه پیشگیری از بیماری‌های لثه است.

اگر میخواهید بار دار شوید این مطلب را بخوانید


زنان بارداری که مبتلا به بیماری پریودنتال هستند، هفت برابر بیشتر از زنان سالم احتمال دارند که دچار زایمان زودرس شده و صاحب فرزندانی با وزن بسیار کم در حین تولد شوند که این نوزادان معمولا در طی دوران رشد دچار مشکلات بسیار متعددی می گردند.متخصص جراحی و درمان لثه 4

چند نکته مهم • اگر در خانواده شما فردی حضور دارد که مبتلا به بیماری پریودنتال است: می تواند بیانگر استعداد ژنتیکی ابتلا به این بیماری باشد.                                                                                                 

 • اگر شما مبتلا به بیماری قلبی، دیابت یا بیماریهای تنفسی می باشیدتحقیقات اخیر رابطه بیماری پریودنتال با بیماریهای فوق را ثابت نموده اند.  باکتریهای مسبب بیماریهای پریودنتال می توانند وارد جریان خون شده و بدین ترتیب خود را به نقاط مختلف بدن برسانند. لثه های سالم، بدنی سالم را برای شما به ارمغان خواهد آورد.                                     

 • اگر شما یک یا چند دندان خود را از دست داده و مایل به جایگزینی آن به روشهای معمول همچون بریج (روکش) یا پروتز متحرک نبوده و می خواهید از ایمپلنت استفاده کنید، می توانید بطور مستقیم به پریودنتیکس مراجعه کنید.


برای یافتن متخصص لثه در غرب تهران ، متخصص لثه در شرق تهران ، متخصص لثه در جنوب تهران با دکتر پیج همراه باشید.

متخصص جراحی و درمان لثه(پریودنتیکس)کیست؟
5 (100%) 1 vote 

افزودن دیدگاه0

چهار × سه =

logo-samandehi