متخصص درمان ریشه (اندودنتیکس) کیست- عصب کشی چیست؟

 1. صفحه اصلی
 2. دندانپزشکی
 3. متخصص درمان ریشه (اندودنتیکس) کیست- عصب کشی چیست؟
متخصص درمان ریشه (اندودنتیکس) کیست- عصب کشی چیست؟

متخصص درمان ریشه (اندودنتیکس) کیست- عصب کشی چیست؟

متخصص درمان ریشه (اندودنتیکس) چکار انجام میدهد؟


متخصص درمان ریشه ( root canal specialist) فردی است که می تواند برای شما درمان ریشه دندان که در اصطلاح عام “عصب کشی” نامیده می شود انجام دهد. تخصص درمان ریشه یا اندودنتیست یکی از اصلی ترین متخصصین حفظ و نجات دندان ها در حوزه ی دندان پزشکی است .دندان درد تجربهٔ خوشایندی نیست. بسیاری از افراد تجربه بد دندان‌درد را در طول زندگی خود داشته‌اند. برای درمان دندان‌درد به طور عمومی به دندان‌پزشکان مراجعه صورت می‌گیرد. خوشبختانه تعداد دندان‌پزشکان در بیشتر نواحی کشور افزایش چشمگیری در سال‌های اخیر یافته است .از طرف دیگر خدمات دندان‌پزشکی به سوی تخصصی شدن رفته‌اند. همانطور که برای درمان ناراحتی قلبی مراجعه به متخصص قلب صورت می‌گیرد، برای درمان‌های تخصصی دندان هم ممکن است مراجعه به متخصص مربوطه لازم باشد.متخصص درمان ریشه 1

متخصص اندو چیست؟


تخصص درمان ریشه یکی از اصلی‌ترین و قدیمی‌ترین تخصص‌های دندان پزشکی است. متخصص درمان ریشه یا به عبارت علمی تر «اندودنتیست» فردی است که با درمان ریشهٔ دندان شما سرو کار دارد. تشخیص و درمان درد دندان و همهٔ دردهایی که شبیه دندان‌درد هستند – ولی ممکن است دندان‌درد نباشند- هم در حیطهٔ تخصص متخصص درمان ریشه است؛ اما سؤال اینجاست که چه زمانی باید به یک اندودنتیست (متخصص درمان ریشه) مراجعه کنید.آیا به عصب کشی دندان نیاز دارید؟

آیا میشود بطور مستقیم به اندودنتیکس مراجعه کرد؟


مراجعه مستقیم در موارد دندان‌درد به متخصص درمان ریشه و درمان کانال دندان ایرادی ندارد و می‌تواند انجام شود. به هر حال اندودنتیست یا متخصص اندودنتیکس می‌تواند در تشخیص نیاز به درمان ریشه، کشف علت درد و درمان آن، کیفیت، دقت و سرعت بسیار بالایی را ارائه کند. ولی توجه داشته باشید که هزینهٔ اندو دندان توسط اندودنتیست بالاتر است؛ بنابراین برای درمان‌های ریشه موارد ساده که همکاران دندان‌پزشک عمومی به خوبی از عهدهٔ آن برمی‌آیند، واقعاً نیازی به مراجعه به اندودنتیست ندارید! مگر اینکه پول اضافی داشته‌باشید و مایل باشید که درمان تخصصی برای شما انجام شود.

در ضمن به خاطر داشته باشید که متخصص درمان ریشه، پرکردن دندان را معمولاً برای شما انجام نخواهد داد. برای پرکردن دندان و درصورت نیاز، روکش مجبور هستید به دندان‌پزشک عمومی یا متخصص در این زمینه‌ها مراجعه کنید. نکتهٔ دیگر اینکه احساس بیماران و میزان رضایت از پروسهٔ درمان زمانی که با اندودنتیست‌ها کارشان انجام شده است از دندانپزشکان عمومی که درمان ریشه انجام می‌دهند بیشتر است (۸۹ درصد).متخصص درمان ریشه 2

معمولاً درمان‌هایی که توسط متخصص اندو ( متخصص ریشه )انجام می‌شوند از کیفیت بالاتری به طور کلی برخوردارند و کمتر دچار مشکلات بعد از درمان در کوتاه مدت و بلندمدت می‌شوند. هرچند که در دندانپزشکی، همکاران عمومی هم هستند که کیفیت کار بالا در حد متخصص درمان ریشه ممکن است ارائه کنند.

کارهایی که اگر توسط اندودنتیکس انجام شود بهتر است


برخی درمان‌ها پیچیده هستند و در دورهٔ آموزش عمومی دندان‌پزشکان برای آن‌ها آموزش کافی ندیده‌اند. مثلاً درمان ریشه دندان‌های ضربه دیده و درمان دندان‌هایی که قبلاً عصب‌کشی شده‌اند و دوباره به دلیل درد و عفونت نیاز به درمان مجدد ریشه دارند، جز مواردی هستند که حتماً بهتر است توسط اندودنتیست انجام شود. درمان‌های جراحی ریشه هم توسط اندودنتیست‌ها می‌تواند ارائه بشود. برخلاف دندان‌پزشکان عمومی، اندودنتیست‌ها برای این موارد آموزش‌های تخصصی را گذرانده‌اند و قاعدتاً مهارت لازم را کسب کرده‌اند. با این توضیحات توجه داشته‌باشید که هر قدر هم که به دندان‌پزشکان اعتماد داشته‌باشید، برخی کارها را ممکن است دندان پزشکتان برای شما انجام ندهد و شما را به یک متخصص ارجاع بدهد. در این موارد بالطبع اصرار شما برای انجام درمان توسط دندان‌پزشک خودتان نتیجهٔ مطلوبی نخواهد داشت.

متخصص درمان ریشه دندان کودکان


دندان های شیری به دلیل ساختار خاصی که دارند، زود تر از دندان های دائمی به عفونت و پوسیدگی دچار می شود. همچنین در دندان های شیری به دلیل ضعیف بودن ریشه دندان، نیاز به درمان ریشه دارد. برایدرمان ریشه دندان در کودکان نیاز است تا به دندانپزشک اطفال مراجعه شود.

برای درمان ریشه دندان در کودکان روش های متفاوتی نسبت به بزرگسالان باید انجام داد. زیرا ساختار دندان شیری در کودکان متفاوت است. به همین دلیل در زمان عصب کشی دندان کودکان و ترمیم ریشه دندان در کودکان باید دقت بسیار زیادی داشت.
برای درمان ریشه دندان در کودکان نیاز است تا به دندانپزشک اطفال مراجعه نمود. زیرا دندانپزشک ها عمومی تخصص کافی در خصوص دندانپزشکی کودکان ندارند.

مراحل درمان ریشه دندان شیری در کودکان


برای درمان بعد از مراجعه به دندانپزشک اطفال نیاز به مراحل متفاوت است تا درمان انجام شود. این مراحل عباتند از :

 • برسی و معاینه ریشه دندان و دندان

 • تعیین وضعیت ریشه دندان شیری

 • انتخاب نوع درمان ریشه دندان شیری

 • بی حسی موضعی دندان و ریشه دندان

 • بررسی و ایجاد دسترسی به کانال دندان

 • ضد عفونی کردن و برداشتن ریشه دندان

 • عصب کشی دندان کودک

 • پر کردن دندان کودک


ری اندو در دندانپزشکی چیست؟


ری اندو یا درمان مجدد کانال ریشه دندان وقتی انجام می شود که دندانی قبلا" روت کانال تراپی (عصب کشی) شده است ولی به دلیل ناقص بودن این درمان ویا آلوده شدن مجدد کانال ها به علت خالی ماندن دندان ها مجددا" مشکل ایجاد شده است.اگر کانال های دندان در موقع درمان اندو(عصب کشی) به خوبی تمیز نشده ویا به درستی پر نشود ممکن است پس از مدتی که می تواند چند ماه یا چند سال باشد در انتهای ریشه دندان ضایعه تشکیلمی شود که ممکن است کیست ویا گرانولوم باشد.این ضایعه در مواردی ممکن است قفط یک عفونت مزمن ایجاد کند و در مواردی نیز ممکن است یک آبسه حاد دردناک ایجاد گردد.البته باید توجه داشت که ضایعات انتهای ریشه برخی موارد قبل از درمان اندو هم به علت عفونی شدن پالپ دندان به وجود می آید .


به هر حال با درمان ری اندو می توان فرصتی دوباره به دندان داد تا بتوان آن را حفظ کرد .البته در برخی موارد ضایعات انتهای ریشه باید از طریق جراحی درمان شوند که به این جراحی رزکسیون یا درمان رتروگیرید می گوئیم.


در درمان ری اندو کانال های ریشه مجددا" باز شده واز نوتمیز وضدعفونی شده و به درستی پر می شود.در بسیاری موارد ضایعات انتهای ریشه با ری اندو از بین می رود ولی مواردی هم وجود دارد که حتی با درمان ری اندو باز هم درد وعفونت باقی می ماند ونیاز به درمان های دیگری مثل رزکسیون ویا خارج کردن دندان وجود خواهد داشت.مراحل درمان مجدد ریشه


1-  پس از برداشتن پوسيدگي و ترميمهاي قبلي ، از تاج دندان مسيري جهت ورود به فضاي داخل دندان و كانالها ايجاد ميگردد.


2- تمام مواد پر شده قبلي در كانالها را توسط وسائل باريك سوزن مانندي ( بنام فايل ) خارج نموده و پس از نفوذ تاانتهاي كانال  در صورت امكان سراسر ريشه را توسط اين وسايل از سايز كوچك به بزرگ تميز و پاكيزه مي كنيم.


3-  با مواد مخصوص صورتي رنگي ( به نام گوتا پركا ) ، كانال تميز و پاكيزه شده را پر و مسدود مي‌كنيم تا ميكروبها نتوانند در اين فضاها وارد شوند.


اين فضاها وارد شوند.
در تمام مراحل فوق ، طول كاركرد وسايل بكار برده شده تا انتها كانال توسط راديوگرافي و وسايل ديجيتالي كنترل مي گردد و در نهايت تاج دندان ، پانسمان شده و جهت ترميم و يا روكش كردنِ دندان به دندانپزشك مربوطه ارجاع مي گرديد
اصطلاح غلط عصب كِشي يا عصب كُشي تنها اقدامي كم و جزئي از مراحل فوق مي باشد و لفظ درمان مجدد ريشه (ري اندو) اصطلاح صحيح مي باشد.جراحی اندو در دندانپزشکی ترمیم دندان چیست؟


عصب کشی (اندو) خارج نمودن عروق و اعصاب دندانی به همراه دبری و میکرو ارگانیسمهای داخل ریشه است.درمان های اندو میزان موفقیت بالایی دارد و بیماران رضایت خوبی از آن دارند.

موارد تجویز درمانهای اندو یا عصب کشی

 1. پالپیت غیر قابل برگشت دندان

 2. درمانهای پروفیلاکتیک پالپی در مواردی که اهداف درمانی دیگری موجودندمانند دندانپزشکی ترمیمی،پریو و پریودنتیکس


موارد عدم تجویز درمانهای اندو یا عصب کشی

موارد واقعی عدم تجویز درمانهای اندو کم هستند فقط در سایه یک طرح درمان کلی تعدادی از موارد عدم تجویزکه در زیر نامبرده می شود،مطرح می گردند.

 1. -بیماری پریودنتال شدید                                                    متخصص درمان ریشه 4                  

 2. -دندانهای غیر قابل ترمیم

 3. -تحلیل وسیع ریشه ها                                  

 4. -ترک عمودی ریشه                                                        

 5. -دسترسی محدود به دندان

 6. -شکل ناهنجار ریشه دندان

 7. -نسبت نامطلوب طل تاج به ریشه

 8. -شکل ناهنجار ریشه دندان

 9. بیماریهای پری اپیکال

 10. پریودنتیت حاد اپیکال


آبسه دندانی چیست و چگونه درمان میشود؟


آبسه دندانی وضعیتی دردناک در بافتهای پری اپیکال بدلیل نکروز ومرگ عصب دندانی است.آبسه دندانی معمولا به التهاب حاد انتهای ریشه که بصورت تجمع موضعی چرک در انتهای ریشه دندان است.

بیماران بدلیل شدت و سرعت التهاب نیاز به درمان فوری دارد.معمولا بیماران مبتلا به ابسه دندانی دارای درد خود بخودوحساسیت به لمس هستند. دندانهادر جویدن و غذا خوردن در روی دندان مزبور درد دارند

.به علاوه دندان مبتلا به آبسه دندانی دارای تورم ،لقی است و بیمار ممکن است دارای تب نیز باشد.درمان آبسه دندانی عصب کشی و تمیز کردن کانالهای ریشه از مواد عفونی بهمراه آنتی بیوتیک تراپی است.در موارد تورم درناژ و باز کردن آبسه دندانی ضروری است.

متخصص درمان ریشه 3

کیست دندانی چیست وچگونه درمان میشود؟


اگرعفونت دندانی مزمن شود، می تواند منجر به کیست دندانی شود.معمولا بدون علامت است ولی ممکن است تبدیل به آبسه دندانی شود و همراه با درد و تورم باشد.دندان دارای کیست ممکن است دارای درد باشد یا در جویدن دردناک باشد.اگر کیست به شکل مزمن باشد درمان آن عصب کشی و درمان زیشه مناسب است. در اکثر مواردکیست دندانی با یک اندو موفق درمان می شود.در بعضی مواقع علاوه بردرمان ریشه ،

جهت درمان کامی کیست دندانی احتیاج به جراحی نوک ریشه می باشد.

پریودنتیت حاد اپیکال چیست و چگونه درمان میشود؟


به معنای التهاب در انتهای ریشه دندان در دندان نکروزه یا دندان با پوسیدگی شدید است.عوامل دیگری مثل ترومای مزمن یا دندان قروچه نیز ممکن است باعث این مساله شود که بایستی جهت درمان این دندانها عصب کشی شوند.شایعترین علت پریودنتیت حاد  اپیکال سه علت زیر می باشد:پالپیت برگشت ناپذیر دندان،پالپ نکروزه،یا پالپ نرمال با التهاب برگشت پذیر و بلندی دندان. 

همراهان گرامی، اگر بدنبال بهترین متخصص اندو در تهران، متخصص ریشه دندان در شمال تهران ، دندانپزشک متخصص ریشه در غرب تهران میگردید، دکتر پیج شما را در این مهم یاری میرساند.

 

متخصص درمان ریشه (اندودنتیکس) کیست- عصب کشی چیست؟
5 (100%) 1 vote 

افزودن دیدگاه0

چهار × 5 =

logo-samandehi