بهترین دکتر جراح شانه در تهران

بهترین دکتر جراح شانه در تهران

شانه یکی از مهم‌ترین اندام‌های بدن است که انجام فعالیت‌های روزانه هر فرد با کمک شانه های امکان‌پذیر می‌باشد. بنابراین زمانی که فرد دچار مشکلاتی همچون بی حسی، درد و آرتروز و یا شکستکی شانه در این اندام می‌شود قادر به انجام کارهای خود نخواهد بود.

پس در چنین شرایطی باید به سراغ بهترین دکتر جراح در تهران باشید تا در صورت نیاز به جراحی شانه با اطمینان این عمل را انجام دهید. البته دکترهای متعددی در سراسر تهران به عنوان جراح شانه به دنیای پزشکی معرفی شده‌اند که هر کدام از تخصص بالایی برخوردار می‌باشند.

1. دکتر محمدرضا مقیمی( جراح و متخصص ارتوپدی)

دکتر محمدرضا مقیمی

انجام بیش از پانزده هزار عمل جراحی ارتوپدی

انجام بیش از ده هزار مورد عمل جراحی شامل مشکل ترین و پیچیده ترین عملهای ارتوپدی در بیماران تصادفی و مالتیپل تروما در بیمارستان شهدای هفتم تیر

همچنین دکتر مقیمی، در بخش خصوصی در بیمارستان های مهر و اقبال مشغول هستند و تا کنون بیش از هزار مورد عمل جراحی تعویض مفصل انجام داده اند.

آدرس مطب تهران، خیابان زرتشت، بیمارستان مهر، كلینیك ارتوپدی
شماره تماس 021۸۲۴۵۲۶۳۱

2. دکتر علیرضا فرهمندی

دکتر علیرضا فرهمندی

دکتر علیرضا فرهمندی فوق تخصص جراحی شانه و آرنج یکی از معروف ترین و شناخته شده ترین پزشکان در زمینه معالجه، درمان و جراحی مفصل شانه می باشد ایشان فوق تخصص شانه می باشند که در زمینه های درمانی و جراحی گوناگونی همچون درمان دررفتگی شانه، درمان و جراحی شکستگی شانه و … فعالیت می کنند دکتر فرهمندی که فارغ التحصیل از کالج سلطنتی انگلستان می باشد علاقه مند است که به مردم کشور خود خدمات رسانی کند.

آدرس مطب تهران، خیابان شیخ بهایی جنوبی،پايين تر از پل حكيم، بلوار آزادگان، نبش خیابان 21 شرقی، پلاک 42، واحد1
شماره تماس 02188880640

3. دکتر بهامین عطار (فلوشیپ ارتوپدی و جراحی ستون فقرات)

دکتر بهامین عطار

دکتر بهامین عطار بعد از ورود به دانشکده پزشکی، دوره پزشکی عمومی خود را با رتبه ممتاز گذراندند،سپس بلافاصله در رشته تخصصی جراحی استخوان و مفاصل(ارتوپدی) پذیرفته شده و پس از ۴ سال موفق به کسب رتبه برتر بورد تخصصی کشور شدند و توانستند بلافاصله در آزمون فوق تخصصی ارتوپدی شرکت نمایند و با کسب رتبه ۱ در این آزمون، دوره فوق تخصصی ارتوپدی ستون فقرات را در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به پایان برسانند. پس از آن برای ارتقای دانش پزشکی خود اقدام به شرکت در دورههای مختلف بین المللی و کسب مهارت در کشورهای انگلستان ، سوییس ، اتریش ، کره جنوبی، امارات، … نمودند.

آدرس مطب نیاوران خیابان باهنر – رو به رو مرکز خرید نارون جنب بانک دی پلاک ۱۲۷ طبقه ۵ واحد ۹
شماره تماس 021۲۶۱۲۶۲۱۲

4. دکتر پگاه یاوری(متخصص طب فیزیکی و توانبخشی)

دکتر پگاه یاوری

درمان غیرجراحی دیسک و آرتروز

من دکتر پگاه یاوری هستم.رتبه برتر کنکور سراسری سال ۱۳۸۷در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی پذیرفته شدم.دارای مدرک تخصص طب فیزیکی وتوانبخشی از دانشگاه شهید بهشتی می باشم.ثبت چندین مقاله در سایت های معتبر جهانی .و اکنون با توجه به تجربه کاری در زمینه های جراحی بسته دیسک کمر و دیسک گردن،طب سوزنی جهت دردهای مفصلی اسکلتی و عضلانی ،نوار عصب و عضله،تزریق ژل و پی ارپی در مفاصل(زانو و…) جراحی بسته تنگی کانال نخاعی، درمان پوکی استخوان

آدرس مطب پاسداران میدان نوبنیاد (اقدسیه) خیابان صنایع(فخری زاده)ساختمان پزشکان ساسان پلاک 9 طبقه 3 واحد 304
شماره تماس 09333963061

5. دکتر حسین حاجی تقی(فلوشیب زانو و آسیبهای ورزشی شانه و زانو)

دکتر حسین حاجی تقی

دوره تکمیلی فلوشیب زانو از اتریش

دوره تکمیلی ارترسکوپی شانه از فرانسه

دوره تروما وشکستگی از Ao سویس

عضو انجمن جراحان وزانو وارترسکوپیهای ورزشی ایران

عضو انجمن جراحان اروپا وامریکا

آدرس مطب میدان ونک، ابتدای خیابان صانعی، پلاک ۴۱، ساختمان پزشکان درخشان، طبقه سوم
شماره تماس 09107765549

6. دکتر سید محمد قریشیان(فلوشیپ جراحی شانه و آرنج)

دکتر سید محمد قریشیان

(متخصص جراحی استخوان و مفاصل)

متخصص ارتوپدی – فلوشیپ شانه و آرنج از آمریکا

درمان فوق تخصصی بیماری ها و شکستگی های اطراف شانه و آرنج

آرتروسکوپی شانه و آرنج

تعویض مفصل شانه و آرنج

آدرس مطب میدان کاج ابتدای سرو شرقی ساختمان پایدار طبقه 8 واحد 801
شماره تماس 09029996327

7. دکتر محمدرضا گیتی (فلوشیپ شانه و دست)

دکتر محمدرضا گیتی

دکتر محمدرضا گیتی متخصص ارتوپدی و فلوشیپ جراحی شانه و دست از فرانسه می باشد. سابقه تخصص ارتوپدی دکتر گیتی از سال 73 و سابقه کار فوق تخصصی ایشان در زمینه جراحی های شانه و دست از سال 80 است. دکتر محمدرضا گیتی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران از سال ۱۳۷۴ با رتبه دانشیاری و همچنین دبیر بورد تخصصی رشته ارتوپدی در وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی می باشد. ایشان در بیمارستان های دانشگاهی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی تهران به آموزش دانشجویان و تربیت متخصصین ارتوپدی مشغول می باشد.

آدرس مطب خیابان ولیعصر، بالاتر از چهار راه پارک وی، ابتدای خیابان فرشته (فیاضی)، جنب هایپر می فرشته، پلاک 150، طبقه 3
شماره تماس 02122895440

8. دکتر علی اکبر خورسندی( فلوشیپ جراحی شانه)

دکتر علی اکبر خورسندی

 

آدرس مطب خیابان شریعتی – بالاتر از خیابان یخچال – ساختمان asp – طبقه سوم – واحد 38
شماره تماس 021۲۲۰۰۷۳۶۱

 

9. دکتر روزبه تقوی( جراح ارتوپد و فلوشیپ جراحی دست، شانه و آرنج)

جراحی اعصاب محیطی

دکتر روزبه تقوی

 

آدرس مطب میدان ونک خیابان گاندی شمالی خیابان برادران شریفی (خشایار ) ساختمان مهر پلاک ٣٤ طبقه ٣ واحد ٩
شماره تماس 09355242444

10. دکتر علی کوشان( فلوشیپ جراحی شانه و دست)

دکتر علی کوشان

بورد تخصصی جراحی ارتوپدی از دانشگاه تهران

دارای مدرک فلوشیپ جراحی دست از دانشگاه تهران

دارای رتبه ده نفر برتر کشور در امتحانات پذیرش تخصص ایران

گذراندن دوره کلینیکال فلوشیپ جراحی شانه در کشور فرانسه

آدرس مطب سعادت آباد – ضلع شمالی میدان کاج – نبش خیابان نهم – پلاک 1
شماره تماس 021۲۲۱۴۶۵۶۷

جراح شانه کیست و چه تخصصی دارد؟

هنگامی که بیمار در قسمت کتف یا شانه احساس درد می‌کند یا ورزشکار زمان انجام حرکات در ناحیه شانه آسیب می‌بیند بایستی به بهترین جراح شانه مراجعه نماید. زیرا در اکثر مواقع به جراحی شانه نیاز پیدا می‌کند. البته متخصص شانه همان جراح ارتوپدی بوده که با گذراندن دوره‌های تکمیلی فلوشیپ شانه و آموزش حرفه‌ای در حوزه تشخیص، جراحی و درمان به این سطح رسیده است.

جراح شانه کیست

اکثر جراحان ارتوپد در یک با چند بخش از بدن همچون شانه، مچ پا، پشت پا، ستون فقرات، لگن و زانو تخصص دارند. برخی جراحان ارتوپد نیز به صورت عمومی مشغول به فعالیت می‌باشند. همچنین دسترسی به بهترین دکتر جراح در تهران از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا جراحانی که در جراحی‌های خاص تخصص دارند، عوارض کمتر و نتایج بهتری را برای بیمار رقم می‌زنند.

چه مواقعی بیمار به جراحی شانه نیاز دارد؟

جراحی شانه زمانی انجام می شود که بیمار به دلایل مختلفی به جراح شانه مراجعه نماید. پس پزشک تمام بخش‌های مفصل شانه همچون تاندون‌های روتاتور کاف، سطح مفصلی، عضلات و بافت استخوانی را معاینه می‌کند. سپس در صورت لزوم ام آر آی و عکس رادیوگرافی را تجویز می‌نماید.

بنابراین زمانی که فرد دچار بافت نرم یا آسیب استخوانی در بخش شانه می‌شود، بایستی جهت درمان به جراح مراجعه نماید. زیرا برخی از آسیب‌های شانه نسبت به زمان حساس بوده و بیشتر تخریب می‌شوند که احتمال نیاز به جراحی کتف و شانه را افزایش می‌دهند. بعضی مواقع نیز آسیب‌هایی که با آرتروسکوپی درمان می‌شوند به دلیل تأخیر در فرایند درمان باید جراحی گردند.

جراحی شانه یا آرتروسکوپی شانه چیست؟

آرتروسکوپی شانه یا جراحی شانه یک تکنیک تقریباً کم تهاجمی بوده که بر روی مفصل کتف صورت می‌گیرد. همچنین به جراح شانه این اجازه را می‌دهد تا برای تشخیص طیف گسترده‌ای از مشکلات کتف و درمان از روش‌های درستی استفاده کند. البته آرتروسکوپ همان دوربین کوچک مختص جراحی و دارای فیبر نوری بوده که باید به داخل مفصل صدمه دیده فرستاده شود.

سپس پزشک از طریق تصاویر داخل این دوربین می‌تواند ابزارهای مورد نیاز جراحی را به طور صحیح هدایت نماید. در اکثر مواقع به جای جراحی سنتی باز کتف و شانه از تکنیک‌های عمل آرتروسکوپی استفاده می‌شود. زیرا روش سنتی دارای برش‌های بزرگ‌تر و در عین حال بهبودی طولانی‌تر می‌باشد.

علل انجام جراحی شانه

جراحی شانه یک عمل موفقیت‌آمیز بوده که با هدف کاهش درد در بیمار و یا بازگشت دامنه حرکت آن قسمت انجام می‌شود. البته ارجحیت بر روی درمان‌های غیر جراحی بوده که در چنین مواردی تأخیر در عمل می‌تواند از احتمال موفقیت جراحی در آینده بکاهد. بنابراین زمانی که روش‌های غیرجراحی که در بازگشت عملکرد یا تسکین درد بی‌تأثیر هستند بهترین گزینه جراحی کتف و شانه برای درمان است. در حالت کلی از مهم‌ترین علل انجام جراحی کتف و شانه و مراجعه به دکتر جراح می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

علل انجام جراحی شانه

دررفتگی شانه

دررفتگی شانه هنگامی به وقوع می‌پیوندد که مفصل از حفره خود بیرون آید. البته این عارضه بیشتر در ورزشکاران جوان و در قسمت لابروم بروز پیدا می‌کند. پس برای تثبیت کتف بعد از دررفتگی باید نوعی جراحی به نام ترمیم بانکارت انجام شود. زیرا با این عمل لابروم به کپسول مفصلی اتصال پیدا کرده و مفصل شانه در جای اولیه خود قرار می‌گیرد.

همچنین شل شدگی رباط‌های شانه نیز عارضه‌ای تحت عنوان بی‌ثباتی چند جهته به وجود می‌آورد. در چنین شرایطی مفصل شانه از گودی خارج شده و برای سفت کردن آن باید جراحی را در اولویت قرار داد. دررفتگی های شانه که مدام رخ می‌دهند بایستی به صورت اصولی درمان شوند. زیرا در دراز مدت آسیب‌های جبران ناپذیری به شانه وارد می‌کند و نیاز به جراحی را افزایش می‌دهد.

شانه یخ زده

کپسولیت چسبنده یا شانه یخ زده یکی دیگر از دلایل انجام جراحی شانه است. زیرا در چنین شرایطی، شانه سفت شده و با درد همراه می‌شود و حرکت دادن آن بسیار دشوار می‌باشد. این حالت در بین بیماران 40-60 ساله و بیشتر در زنان دیده می‌شود. البته هدف از انجام این جراحی کاهش یا رفع کپسولیت مفصلی است.

بنابراین جراح شانه ابزارهایی کوچک مانند مداد را از طریق برش‌های خیلی ریز درون کتف قرار می‌دهد و بخش‌های یخ زده را برش می‌زند. همچنین زمانی که بیمار بیهوش است به احتمال زیاد، جراح برای شل کردن بافت اسکار و کپسولیت، کتف را دست‌کاری کرده یا آن را حرکت می‌دهد.

پارگی روتاتور کاف

یکی از رایج‌ترین جراحی شانه، ترمیم پارگی روتاتور کاف است. این نوع جراحی با هدف شناسایی بخش صدمه دیده روتاتور کاف، تمیز نمودن و اتصال دوباره تاندون‌های آسیب دیده یا پاره شده صورت می‌گیرد. البته جراحی روتاتور کاف بسته به محل و شدت آسیب دیدگی به دو روش جراحی سنتی یا باز و جراحی آرتروسکوپی یا بسته انجام می‌شود. بنابراین در روش سنتی، پزشک یک برش به اندازه چند سانتی‌متر روی شانه ایجاد می‌کند تا دسترسی لازم به روتاتور کاف داشته باشد. اما روش آرتروسکوپی دارای برش‌های کوچکی بوده و با کمک دوربین روتاتور کاف بازسازی و ترمیم می‌شود.

تعویض کامل مفصل شانه

جراح شانه در این نوع عمل، گوی و کاسه مفصل شانه را برمی‌دارد و یک مفصل مصنوعی تشکیل شده از یک سوکت پلاستیکی و فلز را جایگزین می‌نماید. البته تعویض مفصل شانه به طور کامل برای آسیب‌دیدگی‌های پیچیده، شکستگی‌های دشوار و آرتریت پیشرفته انجام می‌شود. زیرا دیگر تکنیک‌های جراحی پاسخگو نبوده و تعویض کامل مفصل توصیه می‌شود.

ترمیم مفصل آکرومیوکلاویکولار (AC)

مفصل آکرومیوکلاویکولار بخشی از کتف است که استخوان شانه و استخوان ترقوه در آنجا به هم می‌رسند. البته دلیل نام‌گذاری مفصل AC این است که قسمتی از تیغه شانه هم‌جوار استخوان ترقوه به آکرومیون معروف می‌باشد.

همچنین آسیب‌دیدگی‌هایی که در این مفصل رخ می‌دهند آرتریت، جدا شدن و شکستگی را شامل می‌شوند. پس اگر درمان‌های غیرجراحی جوابگوی این نوع مشکل نباشد، جراح شانه انتهای استخوان ترقوه را برمی‌دارد که تنها با چند برش کوچک و روش آرتروسکوپی امکان‌پذیر است.

سندرم گیر افتادگی شانه یا ایمپینجمنت

برخی مواقع سندرم گیرافتادگی با نام هایی از جمله تاندونیت روتاتور کاف یا بورسیت شناخته می‌شود. پس به محض اینکه تاندون‌های روتاتور کاف به دام بیفتند و یا به اصطلاح خاموش شوند، ایمپینجمنت رخ داده است. بنابراین در چنین شرایطی حرکات فشرده شده و بورسیت‌ها و تاندون‌های موجود در فضای مفصل آسیب می‌بینند.

جراح از طریق روش رفع فشار ساب آکرومیال، فضای بین روتاتور کاف و آکرومیون را افزایش می‌دهد. برخی مواقع نیز بورس را جدا کرده تا فضا را افزایش دهد. زیرا روتاتور کاف در این فضا به محض حرکت سر می‌خورد و دیگر نیشگون نمی‌گیرد.

شکستگی شانه

از جمله علل انجام جراحی شانه همان شکستگی است که به دو صورت بدون جابجایی یا با جابجایی رخ می‌دهد. خوشبختانه اکثر شکستگی‌ها بدون جابجایی می‌باشند و قسمت‌های شکسته نزدیک به وضعیت آناتومیک خود می‌مانند. پس درمان این عارضه نگه داشتن بخش‌های مختلف استخوان بدون حرکت تا زمان بهبودی است.

البته جراح استفاده از اسلینگ یا آتل را برای چند هفته تجویز می‌نماید. برخی مواقع نیز شکستگی، جابجایی استخوان را به همراه داشته که به مداخلات پزشکی و دست‌کاری نیاز است. بنابراین جراح قطعات شکسته را به یکدیگر نزدیک کرده و با کمک یک سیم آن‌ها را کنار همدیگر نگه می‌دارد. ناگفته نماند که اگر هم‌زمان با شکستگی، عضلات روتاتور کاف پاره شوند یا صدمه ببینند پروسه درمان را پیچیده‌تر می‌کنند.

شکستگی ترقوه

شانه مفصلی متشکل از سه استخوان ترقوه، هومروس پروگزیمال و کتف می‌باشد که هومروس پروگزیمال در بالاترین بخش استخوان بازو قرار می‌گیرد. همچنین محل به هم رسیدن این استخوان همان مفصل شانه می‌باشد که احتمال شکستگی در هر یک از این قسمت‌ها زیاد است. البته نوع شکستگی به سن فرد وابسته بوده که از رایج‌ترین شکستگی‌های شانه، شکستگی ترقوه است.

شکستگی ترقوه

این عارضه در کودکان بیشتر بروز می‌یابد. ترقوه یک استخوان کاملاً کشیده است که استخوان سینه و کتف را به یکدیگر وصل می‌کند. جراح شانه با توجه به نوع شکستگی، محل، سن بیمار و علائم پروسه درمان را بدون نیاز به جراحی یا با جراحی آغاز می‌کند.

شکستگی قسمت فوقانی بازو

درمان شکستگی کتف و شانه از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد. زیرا در صورت عدم رسیدگی به موقع می‌تواند احتمال ابتلا به بیماری آرتروز را افزایش دهد. البته شکستگی استخوان بازو تنها به یک نقطه مختص نبوده و نوع شکستگی بسته به محل آسیب دیده توصیف می‌شود. همچنین بخش فوقانی گرد استخوان بازو یا هومروس پروگزیمال داخل مفصل کاسه می‌چرخد.

برخی مواقع این استخوان در اثر تصادف رانندگی، جابجایی شانه یا زمین خوردن شکسته می‌شود و از سوکت کتف بیرون می‌آید. شکستگی قسمت فوقانی بازو بیشتر در افراد مبتلا به پوکی استخوان رخ می‌دهد. زیرا استخوان‌ها در این شرایط شکننده و ضعیف هستند و در معرض خطر انواع شکستگی قرار می‌گیرند.

شکستگی استخوان کتف

استخوان کتف مثلثی شکل، مسطح و بزرگ بوده که در بخش پشتی شانه واقع شده است. کتف استخوان ترقوه را به استخوان بازو متصل می‌نماید و از عضلات اطراف به خوبی محافظت می‌کند. البته احتمال شکستگی این استخوان بسیار کو بوده و در صورت تصادف با موتورسیکلت یا ماشین رخ می‌دهد. این نوع عارضه از شکستگی‌های نوع باز نبوده و نیاز چندانی به جراحی ندارد. اما اگر آسیب دیدگی استخوان کتف شدید باشد جراح شانه با پیشرفته امکانات این عارضه را درمان می‌کند.

توده‌های اطراف شانه

برخی مواقع بیمار برآمدگی یا توده‌های به رنگ پوست، سفید یا صورتی و در اندازه‌های مختلف در اطراف شانه حس می‌کند که خطرآفرین می‌باشد. البته توده روی شانه از لحاظ شدت و نوع کاملاً متفاوت بوده که لیپوم یا همان توده چربی زیر پوست، انواع کیست‌های حاوی هوا، چرک، مایع و آبسه را در برمی‌گیرد.

برای مثال کیست استخوان حفره‌ای از مایع درون استخوان پر می‌شود که بیمار درد آنچنانی حس نمی‌کند. اما اگر سایز آن بزرگ‌تر از حد معمول شود، شکستگی استخوان را به دنبال دارد. همچنین برآمدگی ناشی از شکستگی و جراحت شانه و کوفتگی عضلانی منجر به بروز کیست می‌شود. بیشتر توده‌ها خطرناک نبوده و در صورت درد شدید یا رشد آن‌ها باید به پزشک مراجعه کرد.

گیر افتادگی اعصاب اطراف شانه

زمانی که عصب داخل کمپلکس شانه به دام می‌افتد یا فشرده می‌شود، گیر افتادگی اعصاب اطراف شانه رخ می‌دهد. پس اگر چسبندگی بین بافته‌ای اطراف و عصب ایجاد شود اعصاب در شانه گیر می‌کند. همین امر در انتقال سیگنال تداخل به وجود آورده که از طریق عصب صورت می‌گیرد و خیلی دردناک است.

البته این درد بالای قفسه سینه، گردن، بازو و کتف احساس می‌شود. عصب سوپراسکاپولار یکی از متداول‌ترین گیر افتادگی عصب شانه می‌باشد که اکثر مواقع با فیزیوتراپی درمان می‌گردد. برخی مواقع نیز ساختارهای فشرده کننده عصب باید با عمل جراحی برداشته شوند.

جمع‌بندی

یکی از مهم‌ترین اندام‌های بدن همان دست است که هر فرد فعالیت روزانه خود را با کمک دست‌ها و انگشتانش انجام می‌دهد. زمانی که فرد دچار مشکلاتی همچون بی حسی، درد و آرتروز در این اندام می‌شود دیگر قادر به انجام فعالیت‌های روزانه خود نخواهد بود. بنابراین در چنین شرایطی باید به بهترین دکتر جراح در تهران مراجعه نماید تا در صورت نیاز جراحی شانه برای او انجام دهد.

جراحی کتف و شانه یک عمل کم تهاجمی بوده که اگر توسط جراح شانه صورت گیرد عوارضی در بر ندارد. البته علل انجام این نوع جراحی زیاد بوده و مواردی همچون در رفتگی شانه، شکستگی استخوان کتف، ترمیم پارگی تاندون روتاتور کاف و … را شامل می‌شود.

 

 

پزشکان برتر

محمد حمید کرباسیان


سفارش طراحی سایت پزشکی و تخصصی در سایت زیر:

  DrMohandes.com

دکتر پیج همراه همیشگی شما در لحظه های سخت انتخاب

محل تبلیغ شما

مقالات مرتبط

بهترین دکتر پزشکی ورزشی

بهترین دکتر پزشکی ورزشی

پزشکی ورزشی (sport medicin) تخصصی از علم پزشکی است که با نام طب ورزش نیز از آن یاد می‌کنند. متخصص طب ورزش  در زمینه سلامتی ورزشکاران و همچنین استفاده از ورزش در جهت

ادامه مطلب ...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا