متخصص اطفال کیست؟

متخصص اطفال کیست؟

متخصص کودکان کیست؟

متخصص اطفال ( pediatrician) پزشکی است که سلامت کودک شما را مدیریت می‌کند. مدیریت شامل موارد فیزیکی، رفتاری و سلامت روانی است. این افراد آموزش دیده‌اند تا بیماریهای دوران کودکی را تشخیص دهند و درمانی مناسب برایش انتخاب نمایند.در این مقاله میخوانیم :

 • پزشکی کودکان در ایران
 • متخصص اطفال چه می کند؟
 • چرا کودکان نیاز به یک متخصص اطفال دارند؟
 • تفاوت میان طب کودکان و بزرگسالان
 • چطور پزشک اطفال را انتخاب کنیم؟
 • زمان انتخاب یک پزشک اطفال
 • کار هایی که متخصص کودکان برای مراقبت از فرزندتان انجام می دهد

 

متخصص اطفال کیست

متخصص اطفال یا متخصص کودکان که از شاخه‌های اصلی پزشکی است به طور اختصاصی به مسائل رشد و بیماری‌های کودکان می پردازد و نیاز کودکان را به پزشک متخصص و نیاز والدین را به مشاور رشد کودک رفع می‌نماید.
با کمی تامل در خصوص سلامت کودک و لزوم شناخت تخصصی بیماری‌های آنها متوجه خواهید شد که کودکان نیاز دارند. در مواقع بیماری به متخصص خودشان مراجعه کنند تا درمان بهتری را دریافت نمایند.
متخصص کودکان در واقع در بردارنده‌ی نکات تندرستی کودک از زمان نوزادی تا بزرگسالی آنها است. این بخش از پزشکی اساسا با تمام جنبه‌های رشد و پرورش کودک و شرایط او برای محقق شدن تمام ظرفیت‌هایش برای رشدی سالم تا بزرگسالی سروکار دارد.
سلامت کودکان در گذشته بخشی از طب بزرگ سالان بود که در قرن نوزده و ابتدای قرن بیستم به عنوان رشته تخصصی در پزشکی در نظر گرفته شد. افزایش تدریجی آگاهی از آن که بیماری های کودکان با بزرگ سالان متفاوت است نقش عمده‌ای در تخصصی شدن این رشته داشت. در این زمان بود که پزشکان فهمیدند واکنش های کودک به بیماری، دارو‌ها و محیط، بستگی زیادی به سن او دارد.

مطالب مرتبط: بهترین پرفسور مغز و اعصاب کودکان تهران

پزشکی کودکان در ایران

آموزش پزشکی کودکان در ایران برای اولین بار در دانشگاه تهران با تشکیل گروه کودکان به همت دکتر محمد قریب آغاز شد. این گروه اولین گروه آموزشی کودکان در سطح دانشگاه‌های کشور می‌باشد که از دهه ۱۳۲۰ تشکیل شده و فعالیتهای آموزشی و پژوهشی خود را در سطح دوره عمومی پزشکی آغاز نموده‌است.

آموزش تخصصی رشته کودکان از سال ۱۳۴۸ با تأسیس اولین بیمارستان تخصصی کودکان (مرکز طبی کودکان) در تهران آغاز شد و اولین گروه فارغ التحصیلان رشته تخصصی کودکان در سال ۱۳۵۰با مدرک متخصص اطفال فارغ‌التحصیل شدند. ازسال ۱۳۵۵ آموزش فوق تخصصی رشته کودکان در بیمارستان مرکز طبی کودکان در رشته بیماریهای کلیه کودکان آغاز شد که با وقوع انقلاب اسلامی برای چند سال متوقف و مجدداً از سال ۱۳۶۵ آغاز گردید.

متخصص اطفال چه می کند؟

این افراد کودک شما را از بدو تولد تا سن دو سالگی به کرات مشاهده خواهند کرد و از سن ۲ تا ۵ سال،ویزیت هایی یک بار در سال با کودکان خواهند داشت.بعد از سن ۵ سالگی، احتمالا متخصص کودکان شما سالی یک بار برای چک آپ سالیانه ملاقات خواهد کرد.متخصص نوزادان و اطفال اولین نفری است که وقتی کودکتان مریض است، با او تماس می گیرید.
برای مراقبت از فرزندتان، متخصص کودکان این کار ها را خواهد کرد:
•    معاینه فیزیکی کودک
•    واکسن زدن به کودکتان
•    از این موضوع اطمینان حاصل کند که در مراحل مهم زندگی، رفتار، مهارتها و رشد کودک برآورده شده است و نرمال می باشد.
•    بیماریها، عفونت ها، مصدومیت ها و دیگر مشکلات مربوط به سلامتی کودکتان را شناسائی و درمان می کند.
•    دادن اطلاعاتی درباره تغذیه،نیاز های فیتنس،ایمنی و سلامت کودک به شما.
•    پاسخ دادن به سوالاتی که درباره رشد و پیشرفت و کودکتان پیش می آید.
•    ارجاع دادن شما به افراد متخصص، در صورتیکه احساس شود فرزندتان نیاز به مراقب تخصصی ویژه دارد.

چرا کودکان نیاز به یک متخصص اطفال دارند؟

یک چیز را همیشه در ذهن بسپارید: پزشک های خانوادگی نیز می توانند گزینه ای برای کودکتان باشد.پزشک خانوادگی مراقب کل افراد خانواده است( هم کودکان و افراد سن بالاتر).این بسته به سلیقه شخصی شما دارد که کدام مورد را انتخاب کنید.
برخی از دلایلی که برخی به سمت متخصص اطفال می روند، عبارت است از :
•    آموزش های ویژه ای درباره سلامت کودک دیده اند.
•    پزشک اطفال فقط کودکان در حیطه کاری اش قرار دارند.بنابراین، تجربه فراوانی در تشخیص و درمان بیماریهای کودکان دارند.
•    اگر کودک شما زود تر از موعد به دنیا آمده باشد یا وضعیتی از سلامتی را دارد که نیازمند نظارت ویژه است، متخصص نوزادان خوب می تواند مراقب های ویژه تری را ارائه دهد .

تفاوت میان طب کودکان و بزرگسالان

ادعای رایج در عرصه پزشکی این است که “کودکان در حقیقت بزرگ‌سالان کوچک نیستند” به‌عبارت‌دیگر، تفاوت زیادی بین درمان بزرگ‌سالان و کودکان وجود دارد. اندازه کوچک بدن و اندام‌های داخلی کمتر رشد کرده یک نوزاد یا کودک ازلحاظ فیزیولوژیکی متفاوت هستند. این اختلافات می‌تواند مشکلات یا نقص‌های مادرزادی و مسائل مربوط به رشد را که بیشتر مختص بیماران نوزاد است، نشان دهد. تفسیر متخصص اطفال از علائم، تشخیص و تجویز داروها و درمان‌های دیگر همگی تحت تأثیر سن بیمار است.

چطور پزشک اطفال را انتخاب کنیم؟

پیدا کردن یک پزشک خوب و آگاه برای کودکتان نیز مثل انتخاب پزشک دوران بارداری خودتان، موضوع مهمی است. در طول سال اول زندگی کودک، بارها برای انجام مراقبت‌های پزشکی در رابطه با سلامت کودک، لازم است به مطب یک پزشک کودکان بروید، پس بهتر است با شناخت قبلی و در نظر گرفتن و رعایت نکات ضروری، یک پزشک مناسب برای کودکتان انتخاب کنید.

زمان انتخاب یک پزشک اطفال

داشتن فرصت زیاد برای تصمیم‌گیری در مورد انتخاب یک پزشک خوب، امکان یک تصمیم‌گیری آگاهانه و دور از پشیمانی را به شما می‌دهد.

به همین دلیل، برخی از والدین جست‌وجو برای انتخاب یک دکتر اطفال خوب را از زمان بارداری شروع می‌کنند و تا یک یا دو ماه قبل از تولد کودکشان معمولاً پزشک مورد نظرشان را انتخاب کرده‌اند.

پس بهتر است شما هم حداقل از چهار ماه قبل از موعد زایمانتان شروع به تحقیق در مورد پزشکان مختلف کنید و هرگز فکر نکنید که این کار غیرضروری است، زیرا با توجه به شلوغی هفته‌های آخر بارداری تا یکی دو ماه بعدش، مطمئن باشید که بهتر است این کار را هرچه زودتر انجام دهید.

همچنین لازم است بدانید علاوه بر اینکه یک معاینۀ کلی در بیمارستان قبل از ترخیص نوزاد انجام می‌شود،‌ بین روز سوم تا پنجم بعد از تولد کودکتان، برای انجام آزمایشات غربالگری ضروری باید به پزشک اطفال یا در صورت نبودن پزشک به یکی از مراکز بهداشت مراجعه کنید. معاینۀ بعد از ترخیص نوزادتان به خصوص از نظر ارزیابی وضعیت شیر خوردن از سینۀ مادر، میزان وزن‌گیری و بررسی زردی اهمیت دارد و بهتر است تمام این موارد زیر نظر یک دکتر کودکان انجام شود .

کار هایی که متخصص کودکان برای مراقبت از فرزندتان انجام می دهد:

•    معاینه فیزیکی کودک
•    واکسن زدن به کودک
•    از این موضوع اطمینان حاصل کند که در مراحل مهم زندگی، رفتار، مهارتها و رشد کودک برآورده شده است و نرمال است.
•    بیماریها، عفونت ها، مصدومیت ها و دیگر مشکلات مربوط به سلامتی کودکتان را شناسائی و درمان می‌کند.
•    دادن اطلاعاتی درباره تغذیه،نیاز های فیتنس،ایمنی و سلامت کودک به شما.
•    پاسخ دادن به سوالاتی که درباره رشد و پیشرفت و کودکتان پیش می آید.

شاخه های تخصصی تر فلوشیپی یا فوق تخصصی اطفال در ایران شامل موارد زیر میشود:

 1. فوق تخصص  گوارش کودکان
 2. فوق تخصص  عفونی کودکان   
 3.  فوق تخصص ایمونولوژی و آلرژی کودکان
 4. فوق تخصص  نفرولوژی کودکان 
 5. فوق تخصص  غدد و متابولیسم کودکان  
 6.   فوق تخصص  قلب کودکان
 7. فوق تخصص  هماتولوژی و انکولوژی کودکان
 8. فوق تخصص  اعصاب کودکان
 9. فوق تخصص  نوزادان
 10. فوق تخصص  مراقبت های ویژه کودکان 
 11. فوق تخصص  پوست کودکان 
 12. فوق تخصص اورژانس اطفال
 13. فوق تخصص ریه کودکان 
 14. فوق تخصص روماتولوژی کودکان
 15. فوق تخصص بیماری های متابولیک ارثی

 

پزشکان برتر

محمد حمید کرباسیان


سفارش طراحی سایت پزشکی و تخصصی در سایت زیر:

  DrMohandes.com

دکتر پیج همراه همیشگی شما در لحظه های سخت انتخاب

مقالات مرتبط

متخصص بیهوشی چه کسی است؟

متخصص بیهوشی چه کسی است؟

متخصص بیهوشی چه کسی است؟ متخصص بیهوشی (Anesthesiologist) به پزشکی میگویند که به بیهوشی و فرایندهای مربوط به عمل جراحی می‌پردازد. نام کامل رشته بصورت بیهوشی، مراقبتهای ویژه و درد میباشد که امروزه

ادامه مطلب ...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

پیمایش به بالا