روماتولوژی چیست و متخصص روماتولوژی کیست؟

روماتولوژی چیست و متخصص روماتولوژی کیست؟

متخصص روماتولوژی کیست و چه زمانی باید به متخصص روماتولوژی مراجعه نماییم؟

متخصص روماتولوژی یک پزشک داخلی است که در آرتریت و سایر بیماری‌های اسکلتی عضلانی و بیماری‌های خودایمنی سیستمیک تخصص دارد. این بیماری ها می توانند باعث درد، تورم و سفتی در مفاصل، ماهیچه ها و استخوان ها شوند.

بیماری های خودایمنی زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن شما باعث التهاب غیر ضروری در قسمت های مختلف بدن شود. آنها علاوه بر مفاصل، ماهیچه ها و استخوان ها می توانند روی پوست، چشم ها و اندام های داخلی شما تأثیر بگذارند. روماتولوژیست ها به تشخیص و درمان این مشکلات کمک می کنند. آنها همچنین تحقیقاتی را برای درک بهتر بیماری های روماتیسمی انجام می دهند.

 

 

متخصص روماتولوژی چه کاری انجام می دهد؟

پزشکانی که در روماتولوژی تخصص دارند، شرایطی را مطالعه می کنند که بر بافت های همبند تأثیر می گذارد. بسیاری از تخصص های پزشکی بر روی یک قسمت از بدن تمرکز می کنند. اما از آنجایی که برخی از مشکلات بافت همبند و بیماری های خود ایمنی کل بدن را تحت تاثیر قرار می دهد، روماتولوژیست ها در مورد کل بدن آموزش دیده اند.

روماتولوژیست ها تماس مستقیم زیادی با بیماران خود دارند. به دلیل طبیعت دیردرمان بیماری های مرتبط با روماتولوژی، روماتولوژیست ها اغلب بیماران خود را به صورت طولانی مدت پیگیری می کنند. برخی حتی ممکن است سال ها پس از تشخیص درد یا مشکل و شروع درمان، همچنان بیماران خود را ویزیت کنند.

 

 

آموزش و تحصیلات یک متخصص روماتولوژی

اولین قدم برای تبدیل شدن به یک روماتولوژیست، تکمیل 4 سال دوره دانشکده پزشکی یا آموزش استئوپاتیک است. بعد از آن فرد باید یک دوره 3 سال رزیدنتی را برای کسب تجربه عملی طی کند.

پس از رزیدنتی، پزشکان می توانند در فلوشیپ روماتولوژی که 2 تا 3 سال طول می کشد، شرکت کنند. آنها بیماری های خودایمنی و شرایط اسکلتی عضلانی و نحوه درمان آنها را مطالعه خواهند کرد.

سپس روماتولوژیست ها باید در آزمون جامع تخصص شرکت کنند تا تخصص روماتولوژی خود را دریافت کنند.

بسیار مهم و ضروری است که افرادی که این آزمون را به پایان می رسانند و تخصص خود را دریافت می کنند، مطالعه و به روز ماندن را فراموش نکنند چون هر 10 سال یکبار لازم است که دوباره در امتحان تخصص شرکت کنند. علاوه بر آن روماتولوژیست ها هر سال به تعداد ساعات مشخصی به آموزش مداوم نیاز دارند.

روماتولوژیست ها چه بیماری هایی را درمان می کنند؟

بیش از 100 نوع بیماری روماتیسمی وجود دارد که روماتولوژیست ها برای درمان آنها تلاش می کنند. این بیماری ها عبارتند از:

 • آرتروز
 • روماتیسم مفصلی
 • اختلالات درد اسکلتی عضلانی
 • پوکی استخوان
 • نقرس
 • کمر درد
 • میوزیت
 • فیبرومیالژیا
 • تاندونیت
 • واسکولیت
 • برخی بیماری های خودایمنی مانند لوپوس، سندرم آنتی فسفولیپید، اسکلرودرمی

 

 

چه زمانی باید به روماتولوژیست مراجعه کنم؟

اکثر افراد هر از گاهی درد عضلانی، استخوانی یا مفصلی را تجربه می کنند. زمانی که درد بعد از گذشت مدتی تسکین پیدا نکرد و یا بدتر شد، ممکن است ارزیابی بیشتری نیاز باشد. به طور معمول، ابتدا لازم است که یک پزشک عمومی شما را ویزیت کند. اگر او علائمی مرتبط با یک بیماری روماتیسمی زمینه ای پیدا کند، ممکن است شما را برای ارزیابی بیشتر به روماتولوژیست ارجاع دهد.

اگر بستگانی دارید که مبتلا به بیماری خودایمنی یا روماتیسمی هستند(زیرا این بیماری ها اغلب ژنتیکی هستند و در خانواده ها دیده می شود) یا اگر علائمتان در یک دوره کوتاه به طور قابل توجهی بدتر می شوند، باید زودتر به متخصص روماتولوژی مراجعه کنید. برخی از علائم و نشانه‌ها در صورت درمان اولیه می‌توانند بهبود یابند یا به طور موقت برطرف شوند، اما گاهی اوقات پس از توقف درمان ممکن است دوباره عود کنند. اگر علائم همچنان عود کند، ممکن است نیاز به ارزیابی مجدد توسط روماتولوژیست داشته باشد.

آسیب مفاصل ممکن است به طور بالقوه در برخی از بیماری های روماتیسمی رخ دهد. بنابراین باید هرچه زودتر به روماتولوژیست مراجعه کنید. در بسیاری از بیماری ها مانند آرتریت روماتوئید و آرتریت پسوریاتیک، تشخیص و درمان سریعتر می تواند از آسیب دائمی مفاصل جلوگیری کند. این آسیب همیشه با درمان قابل جبران نیست و در صورتی که به موقع به آن رسیدگی نشود، می تواند دائمی باشد.

زمانی که توسط یک روماتولوژیست ویزیت می شوید، چه انتظاراتی باید داشته باشید؟

بیماری های روماتیسمی در طول زمان تغییر می کنند. روماتولوژیست می تواند یک برنامه درمانی شخصی برای مدیریت علائم شما تنظیم کند.

روماتولوژیست ها کار خود را با یک معاینه فیزیکی شروع می کنند و ممکن است در مورد سابقه سلامت شخصی و خانوادگی شما بپرسند. آنها از این اطلاعات برای محدود کردن مواردی که ممکن است باعث علائم شما شوند استفاده می کنند.

اگر از قبل آزمایش یا عکس برداری رادیولوژی انجام داده‌اید، حتما عکس ها و نتایج آزمایش های خود را برای روماتولوژیستتان ببرید.

برخی از درمان هایی که ممکن است روماتولوژیست توصیه کند عبارتند از:

 • دارو
 • فیزیوتراپی
 • ارجاع به سایر متخصصان
 • تزریق مفاصل و تاندون
 • عمل جراحي

 

همچنین بخوانید : لیست 10 نفر از برترین پزشکان فوق تخصص روماتولوژی کودکان

 

روماتولوژیست احتمالاً قرار ملاقات های بعدی با شما خواهد داشت تا به شما در مقابله با علائم بیماریتان کمک کند. آنها همچنین می توانند راه هایی را برای بازیابی عملکرد و بهبود کیفیت زندگی به شما آموزش دهند.

آیا ویزیت یک متخصص روماتولوژی گران است؟

به طور معمول، هزینه ویزیت یک پزشک متخصص بیشتر از یک پزشک عمومی است. اما بهتر است بدانید که مراقبت های تخصصی ممکن است در درازمدت باعث صرفه جویی در زمان و هزینه و همچنین کاهش شدت بیماری شود. روماتولوژیست آموزش های تخصصی دیده است که می تواند از طریق شرح حال، معاینه فیزیکی و نتایج آزمایش بیماری را زودهنگام تشخیص دهد.

جمع بندی

روماتولوژیست، پزشکی است که در زمینه تشخیص و درمان بیماری هایی که عضلات، استخوان ها، مفاصل، رباط ها و تاندون ها را تحت تاثیر قرار می دهند، تخصص دارد. این بیماری ها می توانند باعث درد، تورم، سفتی و به طور بالقوه ایجاد بدشکلی مفصل شوند. بنابراین تشخیص و درمان به موقع آنها بسیار مهم است.

منابع:

https://www.hss.edu/rheumatology-rheumatologist.asp

https://www.rheumatology.org/I-Am-A/Patient-Caregiver/Health-Care-Team/What-is-a-Rheumatologist

https://www.webmd.com/a-to-z-guides/what-is-rheumatologist

 

پزشکان برتر

محمد حمید کرباسیان


سفارش طراحی سایت پزشکی و تخصصی در سایت زیر:

  DrMohandes.com

دکتر پیج همراه همیشگی شما در لحظه های سخت انتخاب

محل تبلیغ شما

مقالات مرتبط

متخصص بیهوشی چه کسی است؟

متخصص بیهوشی چه کسی است؟

متخصص بیهوشی چه کسی است؟ متخصص بیهوشی (Anesthesiologist) به پزشکی میگویند که به بیهوشی و فرایندهای مربوط به عمل جراحی می‌پردازد. نام کامل رشته بصورت بیهوشی، مراقبتهای ویژه و درد میباشد که امروزه

ادامه مطلب ...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

پیمایش به بالا