متخصص چشم یا دکتر چشم پزشک کیست؟

متخصص چشم یا دکتر چشم پزشک کیست؟

 متخصص چشم کیست؟

متخصص چشم  (ophthalmologist) در تشخیص و درمان بیماریهای طبی و جراحی چشم انسان مهارت دارد. چشم انسان می‌تواند دچار حوادث و بیماریهای گردد مختلف مانند عفونت میکروبی چشم، آب سیاه ،گل مژه،آب مروارید، دکولمان شبکیه و … از آنجا که چشم‌ پزشکان بر روی چشم جراحی هم انجام می‌دهند دکتر چشم پزشک دارای یک تخصص  جراحی و طبی است.

با دکتر پیج همراه باشید تا بدانیم که:

 • افتالمولوژی چشم چیست
 • وظایف چشم پزشک چیست
 • دانش و مهارت های مورد نیاز برای یک چشم پزشک
 • تخصص چشم پزشکی چند سال است؟
 • تجربه مورد نیاز متخصص چشم پزشکی
 • خدمات ارایه شده توسط متخصص چشم پزشکی

اپتومتریست یا چشم پزشک

 • چشم پزشکی کودکان چیست؟
 • چه شخصیت هایی برای چشم پزشکی مناسب هستند؟
 • شخصیت های مناسب چشم پزشکی براساس شخصیت شناسی MBTI
 • فلوشیپ چشم چیست ؟ فوق تخصص های چشم پزشکی کدامند؟

افتالمولوژی چشم چیست؟

چشم پزشکی (Ophthalmology) شاخه ای از پزشکی است که با آناتومی، فیزیولوژی و بیماریهای چشم، پلک و مجرای اشکی سر و کار دارد.

تخصص چشم شاخه‌ای از پزشکی است که با آناتومی، فیزیولوژی و بیماریهای چشم، پلک و مجرای اشکی سر و کار دارد. یک متخصص چشم پزشک در تشخیص و درمان بیماریهای طبی و جراحی چشم انسان مهارت دارد. چشم انسان می‌تواند دچار حوادث و بیماریهای مختلف گردد مانند عفونت میکروبی چشم، آب سیاه، آب مروارید، گل مژه، دکولمان شبکیه و … از آنجا که چشم‌ پزشکان بر روی چشم جراحی هم انجام می‌دهند، این تخصص تخصصی جراحی و طبی است.

با استفاده از دانشی که در مورد بیماریهای چشمی دارید اگر ناهنجاری مشاهده کنید (شامل شرایطی مانند دیابت و فشار خون بالا) باید فرد را درصورت لزوم به متخصصان مربوطه یا جراح چشم ارجاع دهید.

کار شما معمولا به صورت تمام وقت بوده و البته انجام کار پاره وقت هم امکان پذیر است. محل کار شما نیز در مطب های بیمارستان ها، مراکز درمانی و یا مطب شخصی می باشد.

دکتر چشم پزشک در زمینه مراقبت‌های دارویی و جراحی چشم و سیستم بینایی و همچنین در جلوگیری از بیماری چشمی و آسیب‌های چشمی دارای تخصص است.

وظایف دکتر چشم پزشک چیست؟

 • انجام معاینات دقیق چشمی
 • بررسی و تشخیص نقص ها، صدمات و بیماری های چشم
 • درمان بیماری ها و نقص های چشمی با کمک دارو یا انواع عمل های جراحی
 • دادن آرامش به بیماران و راهنمایی های تخصصی لازم به آنها

دانش و مهارت های مورد نیاز برای یک دکتر چشم

 • استعداد در درک علوم و ریاضی
 • دقت و توجه به جزئیات
 • به روز بودن و آگاهی از جدیدترین تکنیکها و ابزارها
 • قابلیت حفظ تمرکز برای کارهای پی در پی
 • توانایی توضیح  دستورات و علائم به کودکان

 

بینایی

تخصص چشم پزشکی چند سال است؟

متخصص چشم ، پزشک چشم است که چهار سال دوره پیش پزشکی در مقطع کارشناسی، چهار سال دوره پزشکی، یک سال دوره انترنی و سه یا چند سال دوره تخصص در زمینه پزشکی و دوره جراحی و مراقبت از چشم را گذرانده است. دکترفوق تخصص چشم ، پزشک متخصصی واجد شرایط و دارای برد قانونی است و برای تشخیص، درمان و کنترل شرایطی که چشم و سیستم بینایی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

متخصص چشم می تواند مراقبت کامل از چشم را ارایه دهد یعنی خدمات مربوط بینایی، معاینه چشم، مراقبت از چشم، جراحی و تشخیص، و درمان بیماری و بهبود عوارض مربوط به بینایی که ناشی از شرایطی دیگر مانند دیابت است.

تجربه مورد نیاز متخصص چشم پزشکی

پزشکان  متخصص چشم باید دارای تجربه کافی باشند. اپتومتریست یا چشم پزشک که تجربه بیشتری دارد بهتر می تواند بیماری های چشمی و ناهنجاری‌ها را تشخیص دهد زیرا آنان بیماران زیادی را معاینه کرده اند. از دیگر مزایای ملاقات با چشم پزشک دارای تجربه این است که اطمینان داریم آنان اپتومتری و چشم پزشکی را قبلا بارها و بارها انجام داده اند. توجه کنید بیماران هنگام مواجه با قصور و خدمات بد هرگز آن را فراموش نمی‌کنند.

همچنین ممکن است فرد مایل باشد درباره پژوهش‌های پزشکی یا دوره های آموزش پزشکی که چشم پزشک در آن شرکت کرده است اطلاعاتی کسب نماید. زیرا چشم پزشکانی که در این زمینه‌ها فعالیت داشته‌اند درباره تحقیقات و آموزش به روز هستند این پزشکان در زمینه آخرین تکنیک‌های روز در تشخیص و درمان بیماری چشم و مشکلات مربط به دید دارای آگاهی بیشتری هستند.

خدمات ارایه شده توسط متخصص چشم پزشکی

انتخاب  یک چشم پزشک که طیف گسترده‌ای از خدمات را ارایه می دهد خیلی مفید است البته بسته به نوع خدماتی که نیاز دارید چشم پزشک خود را انتخاب نمایید. پزشکانی که خدمات اندکی ارایه می‌دهند اغلب قادرند خدمات تخصصی را انجام دهند یا به درمان بیماری‌های خاص بپردازند بیماری‌هایی نظیر آب سیاه و آب مروارید. باید بدانید به کدام پزشک نیاز دارید و بسته به نیاز خود چشم پزشک مناسب را انتخاب کنید.

 

دکتر چشم پزشک

اپتومتریست یا چشم پزشک

اغلب افراد پس از آگاهی از بروز مشکلات چشمی برای انتخاب درمانگر دچار سردرگمی می شوند چرا که از تفاوت اپتومتریست و چشم پزشک اطلاع ندارند. در صورت شناخت شرح وظایف هر یک، شما می توانید تصمیم بگیرید که با مراجعه به کدام یک، می توانید زودتر و بهتر نتیجه بگیرید. در واقع اپتومتریست ها وظیفه پیشگیری و یا درمان های ابتدایی را دارند این در حالی است که چشم پزشکان اغلب برای انجام درمان های دارویی و یا جراحی که تخصصی تر هستند، وارد عمل می شوند. گاهی به دلیل تکرار و تجربه در انجام یک کار، مهارت درمانگر نیز به مراتب بالاتر خواهد رفت، به همین دلیل برای تشخیص میزان ضعیفی چشم و تعیین نمره عینک، گاها مهارت اپتومتریست ها بالاتر می باشد. پس اگر شما از بیماری چشمی خاصی رنج نمی برید و تنها قصد معاینات دوره ای چشم خود را دارید به بینایی سنج ها مراجعه کنید.

چشم پزشکی کودکان چیست؟

رشته‌ای فوق تخصصی از چشم پزشکی می باشد. در این رشته فوق تخصصی، فارغ التحصیلان متخصص چشم پزشکی مدتی را بطور اختصاصی در زمینه نحوه معاینه چشم کودکان و بیماری‌های خاص چشم کودکان و نحوه تشخیص و درمان آنها به تحصیل می‌پردازند.

معمولا انحراف چشم جزء بیماری‌های شایع چشم کودکان و در کودکان انحراف چشم شایعتر از بزرگسالان است و به همین دلیل همراه با دوره آموزشی بیماری‌های چشم کودکان، در این دوره فوق تخصصی انواع انحرافات چشم و نحوه تشخیص و درمان آن ها نیز به متخصصین آموزش داده می‌شود .

استرابیسم به معنی انحراف چشم می‌باشد و به همین دلیل رشته فوق تخصصی فوق مجموعا به عنوان فوق تخصص چشم پزشکی کودکان و استرابیسم شناخته می‌شود. در انجمن چشم پزشکی ایران نیز گروه فوق تخصصی چشم پزشکی کودکان و استرابیسم وجود دارد.

چه شخصیت هایی برای چشم پزشکی مناسب هستند؟

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند.

یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است.

البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند.

اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

 

 پزشک چشم

شخصیت های مناسب چشم پزشکی براساس شخصیت شناسی MBTI

ESTJ : این تیپ شخصیتی دوست دارد با چیزهای ملموس و واقعی سر و کار داشته باشد. او می تواند بر اساس استدلال های قیاسی خود به علت و معلول ها پی برده و نتیجه گیری کند.

ISFP : این تیپ شخصیتی دوست دارد به دیگران کمک کرده و مشکلات آنها رفع کند. بنابراین به مشاغل حوزه پزشکی به خصوص مشاغلی که مستقیما با بیمار سر و کار دارد، علاقه دارد.

ISFJ : این تیپ شخصیتی علاقه دارد به دیگران کمک کند و در کار خود استقلال داشته باشد. معمولا در این شغل او با بیمار یا مراجعه کننده ارتباط برقرار می کند.

فلوشیپ چشم چیست ؟ فوق تخصص های چشم پزشکی کدامند؟

گرایشهای فوق تخصص چشم پزشکی و فلوشیپی در ایران شامل:

 1. فوق تخصص استرابیسم (چشم پزشکی کودکان و انحراف چشم)
 2. فوق تخصص قرنبه و سگمان قدامی(خارج چشمی)
 3. فوق تخصص گلوکوم
 4. فوق تخصص ویتره،رتین وسگمان خلفی(شبکیه)
 5. فوقتخصص بیماری های سطح چشم
 6. فوق تخصص ترومای چشم (افتالموپاتولوژی)
 7. فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیم چشم

پزشکان برتر

محمد حمید کرباسیان


سفارش طراحی سایت پزشکی و تخصصی در سایت زیر:

  DrMohandes.com

دکتر پیج همراه همیشگی شما در لحظه های سخت انتخاب

محل تبلیغ شما

مقالات مرتبط

متخصص بیهوشی چه کسی است؟

متخصص بیهوشی چه کسی است؟

متخصص بیهوشی چه کسی است؟ متخصص بیهوشی (Anesthesiologist) به پزشکی میگویند که به بیهوشی و فرایندهای مربوط به عمل جراحی می‌پردازد. نام کامل رشته بصورت بیهوشی، مراقبتهای ویژه و درد میباشد که امروزه

ادامه مطلب ...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

پیمایش به بالا