info 41146
بیمارستان ها

شماره های تماس

شبکه های اجتماعی

آدرس

بیمارستان قلب شهیدرجائی ،تهران،ایران

info 41146

آخرین بروزرسانی: 5 بهمن , 1401

تاریخچه مرکز قلب و عروق شهید رجایی

(قطب علمی پزشکی قلب و عروق کشور)

مرکز آموزشی، تحقیقاتی و درمانی قلب و عروق شهید رجایی (بیمارستان قلب شهید رجایی)یکی از بزرگترین بیمارستانهای قلب در آسیا به شمار می رود . این بیمارستان در سال 1353 با گنجایش 400 تخت افتتاح شده است . اما عملاٌ با 265 تخت فعالیت خود را آغاز کرد.در بدو افتتاح ، بیمارستان شامل بخشهای ICU و CCU با 12 تخت ، بخش خصوصی با 18 تخت و بخش VIP 4 تخت ، بود .
از دیگر بخشهای فعال بیمارستان قلب اتاق عمل(2 اتاق فعال ) ، کاتتریسم و آنژیو گرافی ، رادیولوژی ، آزمایشگاه مرکزی ، آزمایشگاه تحقیقات پزشکی ، آزمایشگاه تحقیقات تجربی ، بخش دیالیز ، کتابخانه ، داروخانه ، فیزیو تراپی ، اتوپسی و مددکاری و مدرسه بهیاری بوده است .
در سال 1356 تعداد تختهای فعال به 366 تخت رسید. توضیح اینکه : در این سال بخش خصوصی به 4 بخش خصوصی زنان و مردان تفکیک شده و گنجایش بخش ICU و CCU بزرگسالان به 24 تخت رسید .
طی سالهای 1359 تا 1365 تغییرات کیفی بیمارستان به این شرح بوده است : اضافه شدن بخشهای اورژانس ، پزشکی هسته ای ، آزمایشگاه تحقیقات ، آزمایشگاه تحقیقات تجربی ، اکوکاردیوگرافی ،دندانپزشکی. همچنین تعداد تختهای بیمارستان به حداکثر ظرفیت پیش بینی شده خود یعنی 400 تخت رسید ودرسال 1365 بخش انقلاب با 16 تخت ( در زمان جنگ به دلیل مصدومین شیمیایی و مجروحین جنگی ) فعالیت خود را آغاز نمود .
در سال 1370 بخش آنژیو گرافی بیمارستان با انجام آنژیوپلاستی گسترش قابل ملاحظه ای یافت و تا سال 1371 تعداد تختهای فعال بیمارستان تدریجاٌ به 450 تخت رسید . در ضمن بخش اورژانس بیمارستان در این سال از 10 تخت به 21 تخت با تجهیزات بخش CCU فعالیت خود را گسترش داد و در نیمه دوم سال تعداد اتاقهای عمل بیمارستان از 4 اتاق به 6 اتاق عمل افزایش یافت .
در سال 1372و1373 با افتتاح بخش Post CCU مردان با ظرفیت 33 تخت و بخش CCU B بزرگسال با 12 تخت ، ICU B بزرگسال با 12 تخت و ICU جراحی قلب کودکان با 12 تخت که در حقیقت با این تغییرات بیمارستان دارای دو بخش CCU بزرگسال و سه بخش ICU بزرگسال و یک بخش ICU جراحی کودکان گردید ، تعداد تختهای بیمارستان به 508 تخت رسید . و همچنین بخش رادیولوژی فعالیت سونوگرافی و بخش اکوکاردیوگرافی فعالیت اکو از طریق مری( TEE) را به مجموعه خدمات خود افزودند
در سال 1375 با افتتاح بخش CCU C بزرگسال با ظرفیت 12 تخت و تغییرات تدریجی ، تعداد تختهای فعال بیمارستان به 544 تخت رسید و تعداد اتاقهای عمل از 6 اتاق به 11 اتاق افزایش یافت . همچنین بخش CCU کودکان به ICU طبی کودکان تبدیل شد .
در سال 1376 با افزودن تجهیزات به بخش خصوصی2 ،این بخش به CCU F تغییر داده شد.
در سال 1379و1380 بخش آنژیوگرافی بیمارستان به بخش پیس میکر و الکتروفیزیولژی مجهز و گسترش یافت و همچنین بخش Post CCU زنان با ظرفیت 26 تخت شروع به کار نموده و کلینیک های فوق تخصصی شامل کلینیکهای : ریه ، کلیه (نفرولوژی ) ، مغز و اعصاب (نورولوژی ) ، غدد و متابولیسم ، پوست و عفونی ، فعالیت خود را آغاز نموده اند .
در سال 1383 واحد سی تی اسکن در بخش رادیولوژی راه اندازی شد. همچنین در این سال بخش جراحی زنان مجهز به ICU جراحی زنان ( با 6 تخت ) و جراحی مردان مجهز به ICU جراحی مردان ( با 5 تخت ) شد . کلینیک بیهوشی نیز در این سال فعالیت خود را آغاز کرد .
در دی ماه سال 1384 بخش ICU G بزرگسال با 8 تخت فعالیت خود را آغاز کرد و در سال 85 با افزودن 4 تخت این بخش 12 تخته شد . کلینیک سنکوپ از اردیبهشت ماه 1384 فعالیت خود را آغاز کرد . در سال 86 بخش کت لب گسترش پیدا کردوکت لب اطفال ازکت لب بزرگسال جدا شده و2 اتاق به مجموعه کت لب ها و 1 اتاق به EP lab اضافه شد .
در این سال کلینیکهای فوق تخصصی عروق ، پیوند قلب ، کنترل فشار خون ریوی و کلینیک بارداری به مجموعه کلینیکهای این مرکز افزوده شد .
ضمناٌ تعداد 6 تخت با توسعه بخش اورژانس به مجموع تختها اضافه شد و مجموع تختهای بیمارستان به 563 تخت رسید.
در سال 87 بخشهای داخلی زنان با اضافه شدن 5 تخت از 51 به 56 تخت و جراحی زنان با اضافه شدن 3 تخت از 47 به 50 تخت رسیده و مجموع تختهای بیمارستان به 571 تخت افزایش پیدا کرده است .
در این سال کلینیکهای فوق تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی ، عروق محیطی راه اندازی شد و بخش اکوکاردیوگرافی فعالیت اکو از طریق مری اطفال (TEE) و اکو قلب جنینی را به مجموعه خدمات خود افزود .درسال 88 کلینیکهای فوق تخصصی گوارش و فیلم خوانی به مجموعه کلینیکهای این مرکز افزوده شد. همچنین در این سال مرکز MRI راه اندازی شد.
در اواخر سال 1378 بخش اکوکاردیوگرافی ، فعالیت استرس اکو را به مجموعه خدمات خود افزود و در همان سال کلینیک های پیس میکر ، ریسک فاکتور ، نوتوانی و کلینیک بررسی سلامت قلب فعالیت خود را آغاز نموده اند .

در سال 1390بخش اسکوپی جهت انجام خدمات آندوسکوپی، کولونوسکوپی، برونکوسکوپی افتتاح شد. همچنین بخشDay Clinic با 5 تخت و بخش New CCU F با 21 تخت، در این سال راه اندازی شد.

در سال 1391 کلینیک پیشگیری و ارتقای سلامت با کسب مجوز از وزارت بهداشت افتتاح شد و بیمارستان به شبکه بیمارستانهای ارتقادهنده سلامت سازمان جهانی بهداشت پیوست.
در سال 1391 بخش اورژانس بازسازی اساسی شد و بخش های دیپلمات و VIP جهت پذیرش بیماران خارجی و گردشگری سلامت افتتاح گردید.
در سال 1392بخشPOST ICU کودکان به ICU کودکان و همچنین بخش MICU به CCU B تغییر کاربری داد
مرکز آموزشی ،تحقیقاتی و درمانی بیمارستان قلب و عروق شهید رجایی با 573 تخت فعال ،92 عضو هیئت علمی و 169 دستیار و فلوشیپ تخصصی با استفاده از تجهیزات پیشرفته و به روز، یکی از مراکز منحصر به فرد در منطقه خاورمیانه می باشد.
خانواده بزرگ ما در مرکز قلب و عروق شهید رجائی 2000 نفر عضو دارد و بطور میانگین با همکاری اعضای این خانواده تقریباً سالیانه22000نفربیمار بستری، 5592 عمل جراحی ،7029 EPS، 9638آنژیوگرافی،2113 آنژیوگرافی اطفال و 82نورواینترونشن در این مرکز انجام می شود.
با توجه به مراجعه بیماران خارجی مدیریت بیمارستان تصمیم گرفت ،جهت پذیرش و اقامت راحت تر بیماران فوق، بخش گردشگری سلامت و به دنبال آن بخش اختصاصی دیپلمات را با طراحی خاص در سال 1391 افتتاح کند تا این بیماران قادر باشند به راحتی با مرکز ارتباط پیدا کرده و از این امکانات با قیمت مناسب بهره مند شوند.

http://www.rhc.ac.ir

پزشکان مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

پیمایش به بالا