سید رضا شریف زاده

متخصص ارتوپدی و تروماتولوژی

شماره های تماس

شبکه های اجتماعی

آدرس

تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از میرداماد، روبروی متروی شریعتی، خیابان زیبا، پلاک ۵۴، واحد ۱

متخصص ارتوپدی و جراحی های فوق تخصصی تعویض مفصل (زانو و لگن) و آسیب های ورزشی

فارغ التحصیل پزشکی عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
دانشنامه (بورد) تخصصی ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بیمارستان اختر با رتبه عالی
دوره فوق تخصصی جراحی زانو
عضو هیأت علمی دانشگاه

 

 

آناتومی یا ساختمان زانو
مفصل های زانو یکی از بزرگترین مفصل های بدن است. این مفصل از کنار هم قرار گرفتن سه استخوان تشکیل شده است. قسمت پایینی استخوان ران، قسمت بالایی استخوان ساق و استخوان کشکک. سطح قسمت هایی که این سه استخوان با هم در تماس اند از غضروف پوشیده شده است و لغزندگی این سطح دلیل راحتی حرکت این سه استخوان روی یکدیگر است. داخل مفصل زانو مایعی است که روی غضروف ها را لیز می کند و حرکت مفصل را راحت تر می کند.این مایع به مایع مفصلی یا مایع سینوویال معروف است.

مینیسک زانو بین استخوان قلم پا و استخوان ران قرار دارد. این استخوان C شکل که همچون یک بالشتک درمفصل زانو قرار دارد و از ضربه هایی که به این قسمت وارد میشود محافظت میکند. لیگامنت های بزرگ این قسمت زانو که بین ران و قلم پا میباشد را محکم نگه میدارد. ماهیچه های ران و لگنی باعث استقامت زانو میشود. بقیه قسمت های زانو توسط نوارهای باریکی به نام سینوال پوشانده شده است این نوارها ی سینوال با تولید مواد لغزنده غضروف ها رانرم وانعطاف پذیر میکند ومیزان شکستگی زانو را به حداقل میرساند .

به طور طبیعی تمام قسمت های زانو به دارای تناسب وتوازن هستند و هرگونه آسیبی میتواند این تناسب را برهم بزند وباعث در د وسستی ماهیچه ها شود ودر آخردر عملکرد آن خلل وارد کند.

پزشکان مرتبط

سید رضا شریف زاده

متخصص ارتوپدی و تروماتولوژی

بابک سیاوشی

متخصص ارتوپدی و تروماتولوژی
پیمایش به بالا