بهترین مراکز برای گرفتن نقشه مغزی در تهران

بهترین مراکز نقشه مغزی در تهران

همراهان گرامی ما در این بخش از نوشتار خود می خواهیم فهرستی از بهترین پزشکان حوزه درمانی نقشه مغزی را به شما معرفی کنیم. سپس اطلاعات جامعی را درباره اینکه منظور این فرایند چیست و عملکرد آن چگونه است در اختیارتان قرار دهیم. به این ترتیب تمامی ابهامات شما را در راستای این موضوع برطرف خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

مرکز زیما درمان

 

زیما درمان مرکز تخصصی آر تی ام اس

 

مرکز تخصصی مغز، اعصاب و روان زیما درمان یک مجموعه ای شامل کلینیک مغز و اعصاب و اعصاب و روان با درمان تخصصی به وسیله دستگاه های پیشرفته مانند rTMS و FMS می باشد. اعضای این مرکز از برترین پزشکان متخصص و فوق تخصص و عضو انجمن نخبگان و اساتید دانشگاهی هستند و چندین ثبت اختراع دارند.

این کلینیک مجهز به تجهیزات پیشرفته eeg و Qeeg و آماده ارائه خدمات پیشرفته در زمینه نقشه مغزی است.

کلینیک زیما درمان از سال ۱۳۹۲ در حوزه های درمانی همچون rTMS و درمان بیماری های مغز واعصاب مانند میگرن ،افسردگی اضطراب وزوز گوش پارکینسون سکته های مغزی ام اس عدم تعادل، درد های اسکلتی عضلانی، انواع دیسک ها ، درمان بیماری های اعصاب و‌ روان مانند دو قطبی، اضطراب، افسردگی، وسواس فکری و عملی، مشکلات جنسی،و جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات شامل جراحی دیسک کمر و گردن و تنگی کانال نخاعی، جراحی تومور های مغزی و جراحی تاندون فعالیت می کند.

کلینیک روانشناسی آرام

 

کلینیک تخصصی روانشناسی و نوروفیدبک درمانی آرام

  • مشاوره کودک و نوجوان
  • درمان بدون دارو با استفاده از نوروفیدبک
  • نقشه مغزی یا qeej

کلینیک تخصصی رها

 

درمانگاه فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان رها با مجوزهای قانونی و تحت نظر وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی می باشد که این درمانگاه بصورت چند تخصصی و خصوصی می باشد و حجم اصلی بیماران مراجعه کننده به این درمانگاه را بزرگسالان ، کودکان و نوجوانان مبتلا به بیماری های مغز و اعصاب و روانپزشکی، تشکیل می دهند.

آدرس : تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به میدان ونک، روبروی خیابان 12 گاندی، پلاک 2534، طبقه 2، درمانگاه تخصصی مغز و اعصاب و روان رها
تلفن : 88787951 021

کلینیک تخصصی مغز و اعصاب و روان دکتر کربلایی

کلینیک دکتر کربلایی

گروه مغز و اعصاب و روان دکتر کربلایی در راستای خدمات تخصصی به بیماران مغز و اعصاب و اعصاب و روان (روانپزشکی) ایجاد شده است. این مجموعه، دو پزشک دارای بورد تخصصی دارد که یکی متخصص مغز و اعصاب و یکی متخصص اعصاب و روان می‌باشند و بصورت تیم درمانی مشغول فعالیت هستند. تجهیزات تشخیصی این مجموعه از بهترین برندهای دنیا تهیه شدند و شامل نوار مغزی، نقشه برداری مغزی، نوار عصب و عضله و آزمونهای به‌روز روانسنجی می‌باشند. پزشکان این مجموعه علاوه بر درمان دارویی از روشهای غیر دارویی مثل رواندرمانی و مشاوره، درمانهای تکنولوژیک مثل rTMS، tDCS، نوروفیدبک و بیوفیدبک هم استفاده می‌کنند.

آدرس: مقدس اردبیلی ابتدای خیابان یامامورا (ب)، جنب خشکشویی پلاک ۳۳، طبقه ۲، واحد ۴
تلفن :۰۲۱۲۶۲۹۰۹۵۴

دکتر مهدی دهقانی

دکتر مهدی دهقانی

دکتر دهقانی در کلینیک نوروتراپی بیمارستان پیامبران اقدام به تنظیم عملکرد مغز به کمک روشهای جدید نوروتراپی می نمایند. برخی از این روشها عبارتند از:

– نوروفیدبک
– QEEG (نقشه برداری مغزی)
– tDCS (تحریک الکتریکی ترانس کرانیال)
– بازتوانی شناختی

آدرس
خیابان اشرفی اصفهانی، کمی بالاتر از میدان پونک، نبش کوچه نهم، پلاک ۳۰، طبقه پنجم، واحد ۹
(بالای دفتر اسناد رسمی)

تلفن ها
۰۲۱-۴۴۴۷۷۴۶۷

کلینیک دکتر فرامرز ذاکری

دکتر فرامرز ذاکری

متخصص اعصاب و روان و روانپزشک

درمانگر اختلالات افسردگی اساسی، اختلالات اضطرابی و استرس، اختلالات وسواس های فکری و عملی، مشاوره و روان درمانی، درمان اختلالات جنسی، درمان اختلالات خواب و …

نشانی: تهران خیابان شریعتی،نرسیده به مترو شریعتی، کوچه فلسفی‌، ساختمان پزشکان پرشين،طبقه۱،واحد ۱

شماره تماس: ۰۲۱۲۲۲۶۰۰۶۷

کلینیک پزشک اول

کلینیک پزشک اول

مرکز جامع تخصصی و فوق تخصصی مغز و اعصاب، بنیان گذار تکنیک های درمانی بدون نیاز به مصرف دارو در زمینه مغز و اعصاب و روان در ایران است. این مجموعه با هدف ارائه خدمات تشخیصی و درمانی به عنوان اولین مرکز بین المللی مغز و اعصاب در ایران فعالیت خود را آغاز نموده است.

آدرس: تهران، بزرگراه صدر (شرق به غرب)، بعد از تقاطع بلوار کاوه، خیابان قلندری شمالی، نبش کوچه 12، مجتمع پزشک اول

تلفن تماس: 02191002222

کلینیک آتیه درخشان ذهن

کلینیک آتیه درخشان ذهن

کلینیک روانشناسی آتیه درخشان ذهن، مرکزی جامع، متمرکز و تخصصی در حوزه های سلامت روان است که از سال ۱۳۸۶، تلاش دارد با نوآوری های تکنولوژیک، تشخیص و درمان اختلالات روان پزشکی را در بالاترین سطح خود ارائه دهد. درمان و ارتقای عملکرد مراجعان، انجام پژوهش های متعدد در زمینه علوم اعصاب و برگزاری کارگاه های مختلف آموزشی، محور فعالیت های گروه آتیه است.

آدرس:  تهران، ونک، والی نژاد، پلاک ۲۳

تلفن تماس:  ۸۴۰۱۲۰۰۰-۰۲۱

مقدمه

ساختار پیچیده‌ی مغز انسان و وجود میلیون‌ها سلول محافظتی و نورون باعث شده تا انسان تمام اتفاقات و خاطرات سال‌های دور به خاطر بیاورد. اهمیت این موضوع به قدری است که دانشمندان روش‌هایی مختلفی را برای کشف ساختار و عملکرد مغز امتحان کرده‌اند. نقشه مغزی یا همانQeeg یکی از تکنیک‌های مهم و کاربردی در صنعت پزشکی است که با استفاده از آن می‌توان به اطلاعات مهمی از مغز دست پیدا کرد.

نقشه مغزی چیست؟

نقشه مغزی یا الکتروانسفالوگرافی کمی، شکلی ارتقاء یافته از نوار مغزی سنتی است اما کاملاً با آن متفاوت است. این روش ابزاری برای بررسی ناهنجاری‌های مغزی، ارائه پروتکل درمانی و نیز روند درمان است. اطلاعاتی که از این نقشه‌برداری مغزی به دست می‌آید با جمعیت بهنجار بر اساس سن و جنس مقایسه می‌شود.

به طور کلی مغز انسان از پنج فرکانس اصلی آلفا، تتا، دلتا، بتا و بتای بالا تشکیل شده است که هر کدام از این فرکانس‌ها در یک شرایط خاصی بر دیگری غالب هستند. مثلاً فرکانس تتا در حالت خواب غالب است و فرکانس آلفا در زمان استراحت غالب می‌باشد. اما اگر فرد دارای یک اختلال باشد فرکانس او با یک فرد سالم متفاوت است.

نحوه عملکرد نقشه مغزی

Qeeg با استفاده از دستگاه مخصوص انجام می‌شود. به این صورت که کلاه مخصوص مجهز به الکترود روی سر فرد نصب می‌شود. برای اینکه حالت‌های مختلفی را ثبت کرد از بیمار گا‌هاً خواسته می‌شود که حرکاتی مانند باز و بسته کردن چشم‌ها را انجام دهد. Qeeg انواع مختلفی دارد که بر اساس شرایط فرد یکی از آن‌ها از قبیل Qeeg مغزی معمولی،Qeeg مغزی در حالت خواب و Qeeg مغزی حین فعالیت انجام می‌شود.

نقشه مغزی اوتیسم

اولین گام برای تشخیص و شروع درمان اختلال اوتیسم، تهیه نقشه مغزی است. برای این کار حدود ۱۹ حسگر روی سر نصب می‌شود و فعالیت آن به طور کامل ثبت می‌شود. این تست غیر تهاجمی و بدون درد است. در عملکرد مغزی اوتیسم موارد مختلف زیر نمایش داده می‌شود:

  • اختلالات موجود در بخش راست مغز مانند نقایص مربوط به ارتباطات اجتماعی
  • برخی از بیماران اوتیسمی دارای حالت‌های مختلفی مانند داشتن احساسات عاطفی زیاد و یا احساس خشم زیاد هستند. بیماران اوتیسمی که چنین حالتی دارند در عملکرد مغزی آن‌ها اختلالات کارکردی در لوب گیجگاهی جلویی و راستی مشاهده می‌شود.
  • اختلالات زبانی افراد اوتیسمی در سمت چپ مغز مشاهده می‌شوند.
  • در سمت راست و جلویی مغز اختلالات مربوط به ابراز احساسات مشاهده می‌شود.

نقشه مغزی اسکیزوفرنی

یکی از کاربرد‌های اصلی نقشه مغزی بررسی ساختار مغزی و عملکرد مغز در افراد مبتلا به اسکیزوفرنی است. بر اساس تحقیقاتی که بر روی عملکرد مغزی این افراد انجام شده، الگو‌های غیر طبیعی زیادی مشاهده شده است. افرادی که مبتلا به بیماری روانی اسکیزوفرنی هستند اغلب دچار حالت‌هایی از قبیل رفتار و گفتار غیر عادی، ناتوانی در‌اندیشیدن، کاهش توانایی درک واقعیت و… می‌شوند. برای تأیید این بیماری و شروع پروسه درمان نیاز است که حتماً نقشه مغزی گرفته شود.

نقشه مغزی کودک بیش فعال

انجام نقشه مغزی قبل از شروع درمان در کودکان مبتلا به بیش فعالی بسیار مهم است. با این تست پزشک می‌تواند به این نتیجه پی ببرد که آیا بیش فعالی ریشه عصب شناختی دارد و یا صرفاً ارتباطی عصبی در بروز علائم دخیل است.

به زبان ساده‌تر علائم بیش فعالی در کودکان به دلیل بدتنظیمی یا سیم کشی اشتباه در شبکه مغزی رخ می‌دهد. این فرایند به خوبی این بد تنظیمی را نشان می‌دهد و به درمانگر کمک می‌کند دقیقاً شبکه مغزی دچار اختلال را هدف درمان قرار دهد.

نقشه مغزی افسردگی

معمولاً درمانگر قبل از شروع پروسه درمان افسردگی از بیمار نقشه مغزی می‌گیرد. با این نقشه درمانگر نیاز‌های منحصر به فرد بیمار خود را شناسایی می‌کند و درمان متناسب با مشکل افسردگی را برای او تجویز می‌کند. در واقع با این روش درمان می‌تواند عدم پاسخ دهی به درمان را زودتر از موعد تشخیص می‌دهد و می‌تواند درمان‌های مختلفی را امتحان کند.

نقشه مغزی وسواس

درمان اختلال وسواس هم با انجام نقشه مغزی شروع می‌شود. لوب فرونتال یا قشر پیش پیشانی مغز در بروز اختلال وسواس دخیل است. این بخش از مغزدر افراد وسواسی عملکرد کند یا سریعی دارد. با انجام این کار می‌توان میزان درگیری مغز را بررسی کرد و درمان مؤثر را برای آن تجویز کرد. حتی در طول جلسات درمان هم باز هم نقشه مغزی تکرار می‌شود تا میزان پیشرفت درمان مشاهده شود.

این پروسه تا زمانی که فرد به یک روش درمانی واکنش نشان دهد ادامه دارد. بیشتر روش‌های درمانی اختلال وسواس مانند نوروفیدبک بدون تهیه نقشه‌برداری مغزی شروع نمی‌شوند. این نقشه با نقشه مغزی افراد سالم مقایسه می‌شود و درمانگر تلاش می‌کند تا روش درمانی بتواند تغییرات رفتاری خوبی در بیمار ایجاد کند.

نقشه مغزی در اضطراب و استرس

اضطراب و استرس اختلالی است که ممکن است هر فرد در موقعیت‌های مختلف آن را تجربه کند. اما افرادی که مبتلا به این اختلال هستند در بیشتر مواقع نگرانی، وحشت، پارانوئید و ترس دارند. نقشه مغزی به متخصصان و درمانگران این حوزه کمک می‌کند بخش‌های درگیر اختلال اضطراب و استرس را بررسی کنند و درمان کارآمدتری را تجویز کنند. زمانی که مغز فعالیت بیش از حد یا خیلی کم داشته باشد به این معنی است که دچار اضطراب است و به خوبی بر روی نقشه مغزی قابل تشخیص است.

نقشه مغزی کودکان

نقشه مغزی برای کودکان در سنین مختلف انجام می‌شود و هیچ گونه درد و عارضه‌ای به جای نمی‌گذارد. درمانگر با روش‌های کارآمدی کودک را راهنمایی و آرام می‌کند تا نقشه‌برداری از مغز در شرایطی‌ایده ال انجام شود. انجام این کار روی مغز کودکان قادر به تشخیص انواع اختلالات روانی از قبیل بیش فعالی، وسواس و استرس، اوتیسم و… می‌باشد.

نقشه مغزی بیماری دوقطبی

عمده استفاده نقشه مغزی تشخیص یک اختلال یا عدم وجود آن در مغز است. بیماری دو قطبی یک اختلال روانی است که در گذشته به نام شیدایی افسردگی معروف بود. شروع دوره بیماری دو قطبی با افسردگی است و فرد علائم افسردگی را دارد اما بعد از چند دوره افسردگی به شیدایی تبدیل می‌شود. تعداد بسیار محدودی از بیماران شروی بیماری آن‌ها با شیدایی یا نیمه شیدایی است. این اختلال باید جدی گرفته شود و از همه مهمتر دوره درمان آن کامل شود.

در این نقشه، بیماری دو قطبی کاهش ماده خاکستری مشهود است. کاهش ماده خاکستری بیشتر در لوب پیشانی و لوب گیجگاهی دیده می‌شود. این بخش از مغز مسئول کنترل احساسات و هیجانات است. در بهترین کلینیک اعصاب و روان در تهران این روش زیر نظر پزشک متخصص و با مدرن‌ترین تجهیزات انجام می‌شود. برای بهبود کیفیت زندگی بیماران مبتلا به اختلال دوقطبی لازم است که پروسه درمان با جدیت تمام طی شود و اطرافیان هم بیمار را همراهی کنند.

منبع:

https://sandstonehealth.com/specialties/sandstone-center-for-neurofeedback/what-is-brain-mapping/

https://www.worldbrainmapping.org/about/what-is-brain-mapping/

 

پزشکان برتر

محمد حمید کرباسیان


سفارش طراحی سایت پزشکی و تخصصی در سایت زیر:

  DrMohandes.com

دکتر پیج همراه همیشگی شما در لحظه های سخت انتخاب

محل تبلیغ شما

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا