بهترین دکتر انحراف چشم کودکان در تهران

بهترین دکتر انحراف چشم کودکان در تهران

زمانی که چشم ها باهم در یک راستا نباشند و همزمان به یک شی نگاه نکنند گفته می شود فرد دچار انحراف چشم، استرابیسم یا لوچی است. انحراف چشم ممکن است به سمت داخل(ایزوتروپی)، خارج(اگزوتروپی)، بالا(هایپرتروپی) و یا پایین(هیپوتروپی) باشد. گاهی مواقع نیز ممکن است ترکیبی از این موارد در فرد ظاهر شود. استرابیسم در سنین پایین شایع است اما ممکن است در بزرگسالان نیز بروز پیدا کند.

همراهان گرامی دکترپیج سلام. در این مقاله تصمیم داریم لیست 10 نفر از فوق تخصص استرابیسم کودکان در حوزه اطفال رو تحت عنوان ( فوق تخصص استرابیسم کودکان) بهتون معرفی کنیم تا شما هم بتونید برای عزیزانتون  بهترین درمان رو پیشرو بگیرید تا این دلبندان بتونن با دیدگان زیباتری دنیا رو نگاه کنن. لذا با ما همراه بشید تا بهترین دکتر انحراف چشم کودکان در تهران را به شما معرفی کنیم. برای مشاهده بهترین دکتر جراح لیزیک چشم بر روی متن لینک داده شده کلیک کنید.

1. دکتر ضیاءالدین یزدیان

متخصص چشم پزشکی و فوق تخصص استرابیسم (چشم پزشکی کودکان)

دکتر یزدیان

بیوگرافی:

دکترای عمومی: دانشگاه علوم پزشکی تهران
تخصص: چشم پزشکی
فلوشیپ: چشم پزشکی کودکان و انحراف چشم (استرابیسم)
رتبه علمی: استاد

آدرس مطب تهران، خیابان قائم مقام فراهانی، جنب تهران کلینیک، کوچه شهدا، پلاک 25
شماره تماس 02188720101

2. دکتر علیرضا کشتکار جعفری

متخصص چشم پزشکی و فوق تخصص استرابیسم (چشم پزشکی کودکان)

فوق تخصص استرابیسم

بیوگرافی:

دكتر عليرضا كشتكار جعفری در سال ۱۳۳۳ در شهرستان ورامين متولد شد. در امتحانات نهایی استان مرکزی نفر بعنوان نفر اول فارغ التحصیل گردید. ايشان تحصيلات عالی خود را در سال ۱۳۵۲ (با رتبه ۳۳) در رشته پزشكی دانشكده پزشكی دانشگاه تهران آغاز كرد و در سال ۱۳۵۹ فارغ‌التحصيل شد. وی در سال ۱۳۶۹ موفق به اخذ درجه تخصصی در رشته چشم‌ پزشكی از دانشكده پزشكی دانشگاه علوم پزشكی تهران گرديد.

سپس تحصيلات فلوشيپ خود را در رشته چشم‌ پزشكی اطفال و استرابيسم دانشگاه علوم پزشكی تهران در سال ۱۳۷۲ به پايان رساند. ايشان اكنون به عنوان عضو هيئت علمی گروه چشم پزشکی در بخش استرابيسم بيمارستان فارابی و همچنین در کلینیک های چشم پزشکی مشغول خدمت رسانی به بیماران خود می باشند.

آدرس مطب تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان قائم مقام فراهانی، کوچه میرزا حسنی، پلاک 24 و 26
شماره تماس 02188703688

3. دکتر ژاله رجوی

متخصص چشم پزشکی و فوق تخصص استرابیسم (چشم پزشکی کودکان)

دکتر ژاله رجوی
آدرس مطب تهران-تهران-خیابان شریعتی، بالاتر از پل رومی، بن بست سینا، ساختمان پزشکان پل رومی، طبقه اول، شماره 51
شماره تماس 02122216978

4. دکتر سپیده توکلی زاده

متخصص چشم پزشکی و فوق تخصص استرابیسم (چشم پزشکی کودکان)

دکتر سپیده توکلی زاده

بیوگرافی:

خانم دکتر سپیده توکلی زاده در سال 1347 در شهر مشهد متولد شد.

وی پس از اتمام تحصیلات خود در مقطع دکترای عمومی در دانشگاه کرمانشاه سال 1371 مدرک تخصص چشم پزشکی خود را از دانشگاه علوم پزشکی مشهد در سال 1375 و فوق تخصص اکولوپلاستیک و استرابیسم، اربیت، مجرای اشکی از دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال 1384 اخذ کرد.

دکتر سپیده توکلی زاده (چشم پزشک) با گذراندن دوران طرح خدمت پزشکی خود در استان سمنان فعالیت حرفه ای خود را از سال 1375 آغاز کرد و در سال 1384 به بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی نور پیوست.

دکتر سپیده توکلی زاده (چشم پزشک) خدمات جراحی پلاستیک چشم، پتوز یا افتادگی پلک، مجاری اشکی، اربیت و استرابیسم و جراحی عیوب انکساری را در بیمارستان چشم پزشکی نور انجام می دهد.

آدرس مطب تهران، خیابان شریعتی، جنب بیمارستان ایرانمهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر، پلاک 5
شماره تماس 02122647748

5. دکتر گیتا غیاثی

متخصص چشم پزشکی و فوق تخصص استرابیسم (چشم پزشکی کودکان)

دکتر گیتا غیاثی

بیوگرافی:

دکتر گیتا غیاثی جراح و فلوشیپ استرابیسم و اکولوپلاستی متولد سال 1347 در تهران می باشند. ایشان پزشکی عمومی، تخصص چشم پزشکی، فلوشیپ استرابیسم و اکولوپلاستی را در دانشگاه علوم پزشکی تهران و هم چنین دوره های تکمیلی را در امریکا گذرانیده اند.

دکتر غیاثی در انجام جراحی های انحراف چشم، زیبایی چشم (بلفاروپلاستی)، بازسازی و افتادگی پلک، مجرای اشکی و اربیت تخصص و تبحر دارند.

دکتر غیاثی نماینده انجمن استرابیسم و نوروافتالمولوژی ایران در IPOSC، مسئول کمیته جوایز انجمن چشم پزشکی ایران و عضو سابق هیئت رئیسه انجمن استرابیسم و نوروافتالمولوژی ایران بوده اند.

6. دکتر صدیقه چینی چیان

(متخصص چشم پزشکی و فوق تخصص استرابیسم (چشم پزشکی کودکان)

فوق تخصص استرابیسم
آدرس مطب 1. بزرگراه رسالت، بین بزرگراه های صیاد شیرازی و امام علی، روبروی مجتمع تجاری دنیای نور، بیمارستان چشم پزشکی بینا

2. تهران، خ ولی عصر کوچه علی ولدی پ 8 و بلوار اشرفی اصفهانی کوچه سوم پلاک 6

شماره تماس 02166955839 – 02123535

7. دکتر محمد رضا اکبری باغبانی

متخصص چشم پزشکی و فوق تخصص استرابیسم (چشم پزشکی کودکان)

دکتر محمد رضا اکبری

بیوگرافی:

من دکتر محمدرضا اکبری باغبانی هستم، متخصص افتالمولوژی (جراحی چشم) و فوق تخصص اکولوپلاستی (جراحی پلاستیک، ترمیمی و انحراف چشم). تا کنون خدمات تشخیصی و درمانی متعددی را به هموطنان گرامی عرضه کرده ام و با کلینیک ها و بیمارستان های مختلفی همکاری کرده ام از جمله بیمارستان فارابی.

لازم به ذکر می باشد که حوزه ی اصلی فعالیت های من شامل جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی)، جراحی افتادگی پلک (پتوز)، اصلاح انحراف چشم (استرابیسم)، عمل آب مروارید (کاتاراکت)، جراحی مجرای اشکی، لازک، لیزیک، پی آر کی، اصلاح عیوب انکساری (دور بینی، نزدیک بینی، آستیگماتیسم)، درمان حساسیت ها و عفونت های چشمی، و… می شود.

آدرس مطب تهران، بالاتر از میدان ونک،خیابان  برادران شریفی، پلاک 34
شماره تماس 02188792946 – 09190808946

8. دکتر عباس باقری لطف آبادی

متخصص چشم پزشکی و فوق تخصص استرابیسم (چشم پزشکی کودکان)

آدرس مطب تهران، نیاوران، ما بین سه راه یاسر و جماران، نبش کوچه هیراد، ساختمان هیراد، طبقه سوم، واحد 4
شماره تماس 02126132699

9. دکتر شیدا حبیبی

متخصص چشم پزشکی و فوق تخصص استرابیسم (چشم پزشکی کودکان)

فوق تخصص استرابیسم

بیوگرافی:

فلوشیپ و فوق تخصص لنزتماسی تنبلی چشم کودکان

متخصص چشم فلوشیپ فوق تخصصی جراحی پلاستیک و ترمیمی چشم و انحراف چشم، مجاری اشکی، اکولوپلاستی

انجام خدمات جراحی پلاستیک پلک Blepharoplasty

ایشلن در مرکز چشم پزشکی نوین دیدگان نیز فعالیت دارند.

آدرس مطب 1. تهران، میدان ونک، خیابان ملاصدرا، خیابان شیراز شمالی، کلینیک غرب

2. میدان ونک، خیابان ملاصدرا، بین چهار راه شیراز و شیخ بهایی، ساختمان پزشکان ملاصدرا، پلاک 109 طبقه

شماره تماس 02188034928 – 02188602035

10. دکتر احمد عامری

متخصص چشم پزشکی و فوق تخصص استرابیسم (چشم پزشکی کودکان)

دکتر احمد عامری

بیوگرافی:

دکتر احمد عامری، در سال ۱۳۵۰ در کنکور پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران پذیرفته و در سال ۱۳۶۶ فارغ التحصیل رشته چشم پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی تهران (بیمارستان فارابی) گردیده و در همان سال به عنوان هیأت علمی و استادیار دانشگاه به استخدام بیمارستان فارابی در آمدند، در سال ۱۳۷۴ مدرک فوق تخصصی خود را از کشور ایرلند گرفتند و در سال ۱۳۹۴ نیز به مرتبه استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی تهران رسیدند.

آدرس مطب تهران، خیابان وزرا (خالدالاسلامبولی)، بالا تر از سینما آزادی، نبش کوچه یکم، مجتمع ستاره، طبقه ششم، واحد 19
شماره تماس 02188554379 – 02188727086

 

انحراف چشم (استرابیسم)

 

چشم های ضربدری یا استرابیسم، وضعیتی است که در آن هر دو چشم به طور همزمان به یک مکان نگاه نمی کنند. این شرایط معمولاً در افرادی رخ می دهد که کنترل ضعیفی روی ماهیچه های چشم دارند یا بسیار دوربین هستند. در ادامه به بررسی کامل این مشکل می پردازیم.

 

استرابیسم چیست؟

استرابیسم که به عنوان هایپرتروپی و چشم های ضربدری نیز شناخته می شود، ناهماهنگی چشم ها است که باعث می شود یک چشم به سمت بینی(ایزوتراپی)  یا بیرون(اگزوتراپی) منحرف شود. البته ممکن است چشم دیگر به طور طبیعی کار کند. این ناهماهنگی ممکن است در نوزادان تازه متولد شده هم اتفاق بیفتد. اگر استرابیسم کودکان، اصلاح نشود می‌تواند منجر به تنبلی چشم شود، وضعیتی که در آن مغز سیگنال‌های ارسال شده توسط چشم ضعیف‌تر را نادیده می‌گیرد که منجر به مشکلات بینایی می‌شود.

استرابیسم یا انحراف چشم

در برخی از کودکان، استرابیسم می تواند یکی از نشانه های یک بیماری دیگر مانند آسیب مغزی تروماتیک، رتینوپاتی نارس، رتینوبلاستوما، فلج مغزی و غیره باشد.

 

علائم

 • چشم های ضربدری
 • حرکات ناهماهنگ چشم
 • دوبینی
 • دید تنها در یک چشم، با از دست دادن درک عمق

تشخیص

چشم پزشک می تواند استرابیسم را از طریق یک معاینه جامع چشم تشخیص دهد. تشخیص استرابیسم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

سابقه بیمار

چشم پزشک از بیمار یا والدین در مورد علائم فعلی سوال خواهد کرد. علاوه بر این، پزشک هرگونه مشکل کلی سلامتی، داروها یا عوامل محیطی را که ممکن است در بروز علائم نقش داشته باشد، یادداشت خواهد کرد.

حدت بینایی

سپس چشم پزشک، حدت بینایی را اندازه‌گیری می‌کند تا میزانی از بینایی را که تحت تأثیر قرار گرفته است، ارزیابی کند. حدت بینایی به صورت کسری نوشته می شود، مانند 10/20. عدد بالا مسافت استانداردی است که آزمایش در آن انجام می شود. عدد پایینی کوچکترین اندازه حرفی است که توانستید در فاصله مورد آزمایش بخوانید. بهترین دکتر انحراف چشم کودکان کسی است که برای بررسی بینایی در کودکانی  که نمی‌توانند این تست را انجام دهند، از روش های دیگری استفاده می کند.

انکسار

متخصص استرابیسم برای تعیین شماره مناسب لنز، از تست انکسار استفاده می کند. پزشک با استفاده از ابزاری به نام فوروتر، مجموعه‌ای از لنزها را در مقابل چشمان فرد  قرار می‌دهد و نحوه تمرکز نور را با استفاده از ابزاری با نور دستی به نام رتینوسکوپ اندازه‌گیری می‌کند.

بررسی سلامت چشم

با استفاده از روش‌های مختلف، پزشک ساختارهای داخلی و خارجی چشم‌ها را بررسی می‌کند تا هرگونه بیماری چشمی را که ممکن است در ایجاد استرابیسم نقش داشته باشد، تشخیص دهد.

با استفاده از اطلاعات به دست آمده از این آزمایش ها در کنار نتایج سایر آزمایشات، پزشک می تواند تشخیص دهد که آیا شما به استرابیسم مبتلا هستید یا خیر. پس از تکمیل آزمایشات، پزشک با شما در مورد گزینه های درمانی صحبت خواهد کرد.

 

چه چیزی باعث استرابیسم می شود؟

برخی از کودکان با استرابیسم متولد می شوند. پزشکان این شرایط را استرابیسم مادرزادی می نامند. بسیاری اوقات، هیچ دلیل روشنی برای ابتلا به استرابیسم وجود ندارد. ممکن است در قسمتی از سیستم عصبی آنها که ماهیچه های چشم را کنترل می کند مشکلی وجود داشته باشد یا ممکن است بیمار تومور یا اختلال چشمی داشته باشد.

استرابیسم اکثر کودکان معمولا بین 1 تا 4 سالگی تشخیص داده می شود. به ندرت، ممکن است یک کودک پس از 6 سالگی به استرابیسم مبتلا شود. اگر این اتفاق بیفتد، تشخیص علت این موضوع لازم است که فوراً به پزشک مراجعه کنید.

علت استرابیسم چیست؟

درمان استرابیسم

 • برای جلوگیری از مشکلات بینایی و از دست دادن بینایی مهم است که بهترین زمان درمان انحراف چشم کودکان را از دست ندهیم و عمل استرابیسم چشم کودکان ، هر چه زودتر شروع شود. درمان استرابیسم ممکن است شامل اقدامات زیر باشد:
 • تقویت عضلات چشم با استفاده از عینک و تمرینات عضلات چشم
 • در موارد آمبلیوپی، پوشاندن چشم قوی با چسب برای تقویت چشم ضعیف تر
 • جراحی برای تنظیم مجدد عضلات
 • برخی از پزشکان به جای چشم بند، از قطره‌ انحراف چشم یا عینک‌های مخصوص استفاده می‌کنند تا به‌طور موقت بینایی را در چشم خوب تار کنند و در نتیجه چشم ضعیف‌تر تقویت شود.

اگر جراحی لازم باشد، جراحان معمولا از تکنیکی به نام بخیه های قابل تنظیم استفاده می کنند. برخی از انواع استرابیسم را می توان به جای جراحی با داروهای جدید درمان کرد. این داروها به طور موقت ماهیچه ها را ضعیف می کند. این دارو به چشم دارای عضلات قوی تر تزریق می شود و به چشم دارای عضلات ضعیف تر اجازه می دهد تا قدرت پیدا کند. این دارو به تدریج طی چند ماه از بین می رود و تعادل عضلانی و تراز چشم بازیابی می شود.

 

ریسک فاکتورها

استرابیسم می تواند ناشی از مشکلات ماهیچه های چشم، اعصابی که اطلاعات را به ماهیچه ها منتقل می کنند، یا مرکز کنترل در مغز که حرکات چشم را هدایت می کند، ایجاد شود. همچنین می تواند به دلیل سایر شرایط سلامت عمومی یا آسیب های چشمی ایجاد شود.

ریسک فاکتورهای انحراف چشم

عوامل خطر یا ریسک فاکتورهای استرابیسم عبارتند از:

سابقه خانوادگی

افرادی که والدین یا خواهر و برادری دارند که به استرابیسم مبتلا هستند، بیشتر در معرض ابتلا به این مشکل هستند.

عیب انکساری

افرادی که دارای مقدار قابل توجهی دوربینی اصلاح نشده هستند ممکن است به دلیل تمرکز اضافی چشمی که برای شفاف نگه داشتن اشیا باید انجام دهند، به استرابیسم مبتلا شوند.

آسیب های پزشکی

افراد مبتلا به بیماری هایی مانند سندرم داون و فلج مغزی یا افرادی که دچار سکته مغزی یا آسیب به سر شده اند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به استرابیسم هستند.

انواع استرابیسم

بسیاری از انواع استرابیسم می توانند در کودکان یا بزرگسالان ایجاد شوند، اما در ادامه دو نوع رایج استرابیسم را معرفی کرده ایم:

ایزوتراپی تطابقی

ایزوتراپی تطابقی اغلب به دلیل دوربینی اصلاح نشده رخ می دهد. سیستم فوکوس چشم به سیستمی متصل می شود که محل قرار گرفتن چشم را کنترل می کند. افرادی که دوربین هستند به سختی تمرکز می کنند تا تصاویر را واضح نگه دارند. این ممکن است باعث چرخش چشم ها به سمت داخل شود. علائم ایزوتراپی تطابقی ممکن است شامل دوبینی، بستن یا پوشاندن یک چشم و کج کردن یا چرخاندن سر باشد.

اگزوتراپی

اگزوتراپی متناوب ممکن است زمانی ایجاد شود که فرد نتواند هر دو چشم را با هم هماهنگ کند. مسیر چشم ها ممکن است بالاتر از شی مورد مشاهده قرار گیرند. افراد مبتلا به اگزوتراپی ممکن است سردرد، مشکل در خواندن و خستگی چشم را تجربه کنند. آنها همچنین ممکن است یک چشم خود را هنگام مشاهده فواصل یا در نور شدید خورشید ببندند.

جمع بندی

معاینات منظم چشم بهترین راه برای تشخیص استرابیسم است. تشخیص و درمان زودهنگام شانس کودک را برای داشتن چشم های صاف و ایجاد دید خوب و درک عمق بهتر می کند. با این حال کودکان و نوجوانان(و حتی بسیاری از بزرگسالان مبتلا به استرابیسم) هنوز هم می توانند از درمان سود ببرند.

 

منابع:

https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/strabismus

https://www.aoa.org/healthy-eyes/eye-and-vision-conditions/strabismus?sso=y

https://www.webmd.com/eye-health/strabismus

https://kidshealth.org/en/parents/strabismus.html

 

دکترپیج، همراه همیشگی شما در لحظه های سخت انتخاب

 

پزشکان برتر

محمد حمید کرباسیان


سفارش طراحی سایت پزشکی و تخصصی در سایت زیر:

  DrMohandes.com

دکتر پیج همراه همیشگی شما در لحظه های سخت انتخاب

محل تبلیغ شما

مقالات مرتبط

بهترین دکتر پزشکی ورزشی

بهترین دکتر پزشکی ورزشی

پزشکی ورزشی (sport medicin) تخصصی از علم پزشکی است که با نام طب ورزش نیز از آن یاد می‌کنند. متخصص طب ورزش  در زمینه سلامتی ورزشکاران و همچنین استفاده از ورزش در جهت

ادامه مطلب ...
عمل لازک چشم

عمل لازک چشم

اگر چشمی برای دید نزدیک یا دور احتیاج به عینک یا اصلاح داشته باشد به احتمال زیاد دارای عیب انکساری در چشم میباشد که میتواند به صورت نزدیک بینی ،دور

ادامه مطلب ...

2 دیدگاه دربارهٔ «بهترین دکتر انحراف چشم کودکان در تهران»

 1. با سلام
  شما بر چه اساسی بهترین ها رو مشخص کردین ما میتونیم به این لیست شما اعتماد کنیم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا