بهترین فوق تخصص زنان و زایمان {نازایی و آی وی اف} تهران

بهترین فوق تخصص زنان و زایمان

یاران و همراهان همیشگی دکتر پیج سلام. باز هم با شما هستیم تا در نگارشی نوین برخی از بهترین دکتر فوق تخصص زنان و زایمان و نازایی (IVF) رو به شما عزیزان معرفی کنیم. در  ابتدا توضیحی مختصر راجع به لاپاروسکوپی و IVF.

لاپاروسکوپی چیست؟

لاپاراسکوپی یکی از روش‌های جراحی است که طی آن پزشک می‌تواند از طریق یک برش کوچک در زیر ناف‌، تلسکوپ مخصوص(میله باریک که در انتهای آن دوربین قرار دارد) را وارد شکم کرده و اعضای لگنی را مشاهده نماید.

در روش‌های درمان ناباروری، با کمک لاپاراسکوپی می‌توان علل مختلفی مانند اندومتریوز (وجود تکه‌های کوچکی از بافت اندومتر یا لایه‌ی داخلی رحم در خارج از رحم مانند تخمدان‌ها، لوله‌های رحمی و محوطه شکم که می‌تواند باعث درد، چسبندگی و نازایی شود)، فیبروم رحمی     (توده‌هایی غیر طبیعی از بافت عضلانی نرم که در دیواره رحم رشد می‌کنند) اختلالات ساختمانی، کیست‌های تخمدانی، چسبندگی‌ها و حاملگی خارج از رحم که موجب نازایی می‌گردند را شناسایی کرد.

اگر مشکلی وجود داشته باشد این امکان برای پزشک وجود خواهد داشت که ضمن انجام این روش اصلاح لازم را نیز به عمل آورد، بنابراین لاپاروسکوپی ممکن است با دو هدف تشخیصی و درمانی به‌کار رود.

IVF چیست؟

بارداری به روش آی وی اف In Vitro Fertilization) IVF) یا لقاح خارج رحمی (لقاح در آزمایشگاه) یک فناوری کمک کننده بارداری است که با استخراج تخمک (ها) و اسپرم از بدن زن و مرد و انجام لقاح در لوله آزمایشگاه و ایجاد تخم صورت می‌گیرد. بعد از چند سری تقسیم سلولی، جنین (های) ایجاد شده به رحم منتقل می‌شود. بارداری به روش آی وی اف (IVF) می‌تواند برای درمان ناباروری در افراد زیر استفاده شود:.

 •  افرادی که لوله‌های فالوپی مسدود شده یا آسیب دیده دارند.
 • ناباروری مردان به سبب کم بودن تعداد اسپرم و یا تحرک کم اسپرم.
 •  زنان با اختلالات تخمک گذاری، نارسایی زودرس تخمدان، فیبروئید رحم.
 • زنان که لوله‌های فالوپ خود را برداشته‌اند.
 • افراد مبتلا به اختلال ژنتیکی.
 • ناباروری با علت نامشخص.

و حالا معرفی پزشکان برتر این حوزه درمانی ، پس از معرفی پزشکان برتر به ادامه سوالات بیماران و توضیحات در مورد آی وی اف در این مقاله خواهیم پرداخت

1- دکتر لادن کاشانی

(متخصص زنان زایمان – فوق تخصص لاپاروسکوپی و IVF)

دکتر لادن کاشانی

بیوگرافی:

دکتر لادن کاشانی متخصص زنان و زایمان ( فلوشیپ نازایی ، لاپاراسکوپی ، هیستروسکوپی )فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی تهران و عضو هیئت علمی (دانشیار) دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشند.

آدرس مطب تهران – تهران، بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی، میرزایی، ریاضی بخشایش، بین هفدهم غربی و نوزدهم شمالی
شماره تماس 02126761475

2. دکتر فاطمه سروی

(متخصص زنان زایمان – فوق تخصص لاپاروسکوپی و IVF )

 

دکتر فاطمه سروی

بیوگرافی:

دکتر فاطمه سروی دوره پزشکی عمومی خود را در فاصله سالهای ۱۳۷۲-۷۹ در دانشگاه شهید بهشتی طی کرده است و از سالهای ۱۳۸۰-۸۴ در بیمارستان امام خمینی–دانشگاه علوم پزشکی تهران دوره تخصصی جراحی زنان را گذرانده اند پی از آن مدتی به عنوان طرح دوره تخصصی مشغول خدمت به بیماران چند شهر مختلف مربوط به آذربایجان غربی بوده اند و در آن مناطق به عنوان تک تخصص مشغول ارائه خدمت شبانه روزی بوده اند سپس در سال ۱۳۸۸ با دریافت مدرک فلوشیپ نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تهران خدمت فوق تخصصی خود را در زمینه ناباروری – لاپاراسکوپی اختصاصاً میکروسکوپ شروع کرده اند.

آدرس مطب مطب: تهران، شهرک غرب، بلوار دادمان، بعد از چهارراه بیمارستان آتیه، نبش خیابان بهارستان، ساختمان سپید، پلاک 1، واحد 1
شماره تماس 02188087542

3. دکتر اشرف آل یاسین 

(متخصص زنان زایمان – فوق تخصص لاپاروسکوپی و IVF)

 

دکتر اشرف آل یاسین

بیوگرافی:

سوابق تحصیلی:
اخذ دکترای پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران، اخذ درجه تخصصی زنان و زایمان از دانشگاه علوم پزشکی تهران، دارای فلوشیپ نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
سوابق علمی – آموزشی
دانشیار رشته زنان و زایمان در دانشگاه علوم پزشکی تهران، ریاست بخش زنان و زایمان بیمارستان دکتر شریعتی، مدیر گروه زنان بیمارستان شریعتی و آرش، کارشناس تخصصی رشته زنان و زایمان در دادسرا و هیئت انتظامی سازمان نظام پزشکی، همکاری با فصلنامه علمی پژوهشی باروری و ناباروری (داوری مقالات)، همکاری با مجله علمی پژوهشی IJRM، دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد (داوری مقالات)، همکاری با مجله علمی پژوهشی دانشکده پزشکی تهران (داوری مقالات(، دبیر کمیته ارتقاء رشته زنان و زایمان (از سال 1384)، دبیر علمی کمیته ایمنی و ترویج زایمان طبیعی، کاهش مرگ و میر مادران و ترویج شیر مادر در بیمارستان شریعتی (از سال 1385 تاکنون(، ارائه بیش از 40 مقاله در مجلات معتبر داخلی و خارجی

آدرس مطب خیابان دروازه شمیران – خیابان بهارستان – خیابان شهید مشکی (فخر آباد) – جنب سفارت رومانی – شماره 87 – کلینیک باروری امید
شماره تماس 02177670696

4. دکتر سید علی پور ابریشمی 

(متخصص زنان زایمان – فوق تخصص لاپاروسکوپی و IVF )

 

دکتر سید علس ابریشمی

آدرس مطب خیابان شریعتی، بعد از سه راه ملک، ابتدای خیابان شهید کشواد
شماره تماس 021۸۸۴۳۲۷۳۵

5. دکتر اشرف معینی 

(متخصص زنان زایمان – فوق تخصص لاپاروسکوپی و IVF)

 

فوق تخصص لاپاروسکوپی و IVF

آدرس مطب ولی عصر – مقابل پارک ملت – خیابان عاطفی – پلاک 106 – ساختمان کیمیا
شماره تماس 02122015591

6. دکتر ابوالفضل مهدیزاده کاشی 

(متخصص زنان زایمان – فوق تخصص لاپاروسکوپی و IVF)

 

دکتر ابوالفضل مهدیزاده

آدرس مطب میرداماد – بعد از کوچه اطلس – روبروی بانک مرکزی – پلاک 163 – ساختمان شماره 2
شماره تماس 02122223565

7. دکتر ساغر صالحپور

(متخصص زنان زایمان – فوق تخصص لاپاروسکوپی و IVF)

 

فوق تخصص لاپاروسکوپی و IVF

بیوگرافی:

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی – رتبه علمی استاد

رئیس بخش نازایی و IVF و بخش زنان بیمارستان طالقانی – دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

مسئول بخش نازایی و IVF هتل بیمارستان گاندی

مسئول بخش نازایی و IVF کلینیک بیمارستان نیکان

عضو انجمن ناباروری اروپا (ESHRE)

عضو انجمن ناباروری خاورمیانه (MEFS)

آدرس مطب خیابان ولی عصر – خیابان زعفرانیه – خیابان مقدس اردبیلی – میدان الف – اول خیابان محمودیه – ساختمان ال – جنب بانک صادرات – پلاک 29 – طبقه سوم
شماره تماس 02126205211

8. دکتر انسیه شاهرخ تهرانی نژاد 

(متخصص زنان زایمان – فوق تخصص لاپاروسکوپی و IVF)

 

دکتر انسیه شاهرخ

آدرس مطب بلوار کشاورز – جنب بیمارستان ساسان – کوچه رویان – مجتمع پزشکی 99 – طبقه 2
شماره تماس 02188955725

9. دکتر فرزانه چوبساز

(متخصص زنان زایمان – فوق تخصص لاپاروسکوپی و نازایی)

 

دکتر فرزانه چوبساز

آدرس مطب میدان ونک – خیابان ملاصدرا – بین شیراز و شیخ بهایی – ساختمان 109 – واحد 501
شماره تماس 02188054696

10. دکتر لیلا سلطانی 

(متخصص زنان زایمان – فوق تخصص لاپاروسکوپی و IVF )

 

فوق تخصص لاپاروسکوپی و IVF

آدرس مطب تهران، تقاطع بزرگراه آیت الله حکیم و اباذر، نبش کوچه مینا، ساختمان مینا، واحد ۸
شماره تماس 0۹۳۹۷۹۸۱۶۱۶

لاپاراسکوپی و IVF

داشتن فرزند یکی از بزرگترین آرزو‌های اکثر بانوان به عنوان هدفی برای ازدواج و تشکیل خانواده شناخته می‌شود. برخی از افراد تصمیم می‌گیرند فرزند خود را در سنین پایین‌تر به دنیا آورند و برخی دیگر می‌خواهند این فرایند را در سنین بالای ۳۰ سالگی انجام دهند. زنان بسیاری هستند که به دلایل مختلف نمی‌توانند بارداری به صورت طبیعی را تجربه کنند، روش آی وی اف (IVF)  یا لقاح آزمایشگاهی به این دسته از افراد کمک خواهد کرد.

روند آی وی اف

IVF فرایند پیچیده‌ای است که با بازیابی تخمک‌ها از تخمدان و ترکیب کردن آن‌ها با اسپرم در محیط آزمایشگاهی، لقاح انجام می‌شود. جنین بارور شده با قرار گرفتن در داخل رحم شروع به لانه گزینی می‌کند و روند بارداری آغاز می‌شود.

قبل از هر چیز لازم است تا با کمک لاپاراسکوپی، تمامی اندام‌های داخلی شکم و لگنی مادر بررسی شده و سپس عمل مورد نظر توسط بهترین دکتر Ivf انجام شود. لاپاراسکوپی، یک دوربین کوچک متصل به لوله است که از طریق برش کوچک وارد شکم شده و با به نمایش گذاشتن تصاویر در صفحه نمایش به متخصص کمک می‌کند تا تمامی بافت و اندام‌های داخلی را بررسی کرده و نظر نهایی درباره موفقیت‌آمیز بودن IVF را اعلام کند.

دلایل انجام IVF

افراد عمل ای وی اف را به دلایل مختلف انجام می‌دهد. یکی از عمده‌ترین علت‌های آن مشکلات ناباروری است. این حالت در صورتی اتفاق می‌افتد که یکی یا هر دو طرف زوجین دارای مشکلات سلامتی برای بارداری طبیعی باشند. تکنیک‌های مختلفی برای بارداری وجود دارد که افراد پس از امتحان کردن آن‌ها و مواجهه با شکست در نهایت IVF را انتخاب می‌کنند.

طی سال‌های گذشته IVF در ایران نیز به دلایل گستردگی مشکلات باروری رونق پیدا کرده است. از این رو انتخاب بهترین دکتر برای IVF کمی سخت و دشوار به نظر می‌رسد.

یکی دیگر از دلایل انجام آی وی اف، تولید مثل برای افرادی است که می‌خواهند بدون شریک بچه دار شوند. در بسیاری موارد مانند فاکتور‌های زیر، ‌ای وی اف به کار برده می‌شود:

 • مسدود شدن یا دچار آسیب شدن لوله‌های فالوپ در هر یک از زوجین
 • اندومتریوز
 • وجود اختلالات اسپرمی مانند تعداد کم آن‌ها
 • بیماری‌های تخمدان در زنان مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک
 • فیبروئید رحم
 • مشکلات رحمی
 • خطر انتقال بیماری یا اختلال ژنتیکی و پیشگیری از بروز آن
 • ناباروری بدون هیچ علتی
 • اهدا‌کننده تخمک یا اسپرم
 • عقیم بودن یکی از طرفین

چه افرادی می‌توانند IVF را انجام دهند؟

چه افرادی می‌توانند IVF را انجام دهند؟

طبق دستورالعمل‌های بهداشت جهانی افرادی با شرایط زیر می‌توانند از عمل اوی وی اف استفاده کنند:

 • زنان زیر ۴۳ سالی که مدت ۲ الی ۳ سال در تلاش برای بارداری هستند.
 • افرادی که با وجود رابطه جنسی منظم و بدون محافظت هم چنان باردار نشده‌اند.
 • افرادی که ۱۲ سیکل لقاح مصنوعی IUI داشته و نتیجه‌ای کسب نکرده‌اند.

آمادگی قبل از انجام IVF

با توجه به اینکه تعداد افراد متقاضی برای آی وی اف در کشورمان رو به افزایش است و از طرفی تهران به عنوان پایتخت، تعداد متخصصان و پزشکان بسیاری را در خود جای داده است، انتخاب بهترین دکتر IVF در تهران کاری سخت و پیچیده خواهد بود.

پزشک معالج با انجام معاینات پزشکی و آزمایش‌های لازم فرد را برای این عمل آماده می‌کند. برخی از آماده‌سازی‌های قبل از انجام آی وی اف عبارتند از:

 • معاینه رحم، تست پاپ اسمیر و ماموگرافی
 • بررسی مایع منی
 • غربالگری عفونت‌های مقاربتی و سایر بیماری‌های عفونتی
 • تجویز آزمایش ذخیره تخمدان، خون و ادرار
 • غربالگری ناقل ژنتیکی
 • دستورالعمل نحوه تجویز و مصرف دارو‌های باروری
 • ارزیابی حفره رحم

نحوه انجام IVF

فرایند آی وی اف با یک سیکل قاعدگی اتفاق می‌افتد و به ترتیب زیر نظر متخصص مربوطه مراحل زیر انجام می‌شود.

۱. قرص‌های ضد باراری

در برخی موارد پزشک معالج ممکن است مصرف یک دوره قرص‌های ضد بارداری یا استروژن را با هدف جلوگیری از ایجاد کیست تخمدان و کنترل زمان چرخه قاعدگی تجویز کند. استفاده کردن از آن‌ها به متخصص کمک می‌کند تا ضمن کنترل شیوه درمان بتواند تعداد تخمک‌های بالغ در طول فرایند بازیابی تخمک را افزایش دهد و به بالاترین میزان خود برساند. در این میان انتخاب بهترین دکتر‌ای وی اف می‌تواند کمک بزرگی باشد تا روند درمان به خوبی سپری شود.

۲. تحریک تخمدان

هر فرد سالمی که در سن باروری قرار دارد در هر چرخه طبیعی خود تعدادی تخمک دارد که شروع به بالغ شدن می‌کنند. در این بین تنها یکی از آن‌ها به اندازه کافی بالغ شده و تخمک‌گذاری انجام می‌شود و بقیه آن‌ها از بین خواهند رفت. در طول چرخه آی وی اف از دارو‌های هورمونی برای تحریک تخمک‌های آن چرخه برای رسیدن به بلوغ استفاده می‌شود.

با این کار می‌توان علاوه بر تخمک بالغ طبیعی تولید شده تعداد زیادی تخمک بالغ دیگر داشته باشید. عوامل مختلفی برای تعیین نوع، دوز و تعداد دفعات استفاده از دارو‌های تجویز شده و پاسخ بدن به تحریک هورمونی مؤثر هستند. این پارامتر‌ها عبارتند از:

 • سوابق پزشکی
 • سن مراجعه‌کننده
 • سطح تخمدان در چرخه‌های قبلی IVF

در این مرحله از IVF، فرایند‌های دیگری نیز به وجود خواهند آمد که شامل موارد زیر می‌شوند:

 • نظارت

به صورت روزانه یا هر چند روز یک بار در طول مدت دو هفته که برای بررسی تخمدان به دارو‌ها با سونوگرافی و کنترل سطح هورمون خون انجام می‌شود. به همین علت مراجعه به بهترین دکتر IVF که بتواند با دقت بیشتری به بررسی رحم و تخمدان‌ها بپردازد، اندازه و تعداد فولیکول‌های تخمدان در حال رشد را اندازه‌گیری کند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. تجربه و مهارت کافی می‌تواند در این کار تأثیر به سزایی داشته باشد.

 • تزریق ماشه‌ای

هرگاه تخمک‌ها آمادگی لازم برای بالغ شدن نهایی را به دست آورند یک شات ماشه‌ای با هدف نهایی کردن بلوغ تخمک‌ها برای مرحله بازیابی تخمک داده می‌شود. لازم است ۳۶ ساعت قبل از زمان برنامه‌ریزی شده برای این مرحله، تزریق ماشه‌ای انجام شود. پزشک معالج با بررسی سونوگرافی و سطح هورمون‌ها زمان نهایی بلوغ تخمک‌ها را مشخص می‌کند.

۳. بازیابی تخمک

متخصص IVF با کمک سونوگرافی و هدایت یک سوزن نازک مجهز به دستگاه مکنده به داخل هر تخمدان‌ها از طریق واژن، اقدام به بیرون کشاندن تخمک‌ها از فولیکول‌ها می‌کند. سپس تخمک‌ها در ظرف حاوی محلول مخصوص نگه داری شده و در محیط کنترل شده قرار داده می‌شوند. این مرحله از آی وی اف ۳۶ ساعت پس از آخرین تزریق هورمون صورت می‌گیرد.

با توجه به اینکه برای IVF در ایران مشکلات ناباروری متعددی وجود دارد، لازم است برای این کار به متخصص آن مراجعه کنید. بهترین متخصص IVF در تهران به شما کمک می‌کند تا بتوانید مراحل انجام آن را با کمترین عوارض و با بالاترین میزان رضایتمندی داشته باشید.

۴. لقاح

لقاح در بارداری مصنوعی

پس از انجام بازیابی تخمک‌ها، متخصص جنین‌شناس با استفاده از تزریق سیتوپلاسمی اسپرم یا ICSI هر تخمک بالغ را بارور می‌کند. حدود ۷۰ درصد تخمک‌های بالغ بارور می‌شوند. در برخی موارد که نمی‌خواهند تزریق را بر روی همه تخمک‌ها انجام دهند آن‌ها را برای استفاده در آینده منجمد می‌کنند.

۵. رشد جنین

در طول مدت پنج الی شش روز، رشد جنین تحت نظارت صورت خواهد گرفت. جنین برای آنکه بتواند به داخل رحم انتقال داده شود باید موانعی را پشت سر بگذارد. در بهترین حالت ۵۰ درصد جنین‌های بارور شده برای انتقال به رحم انتخاب می‌شوند. به عنوان مثال اگر هفت تخمک بارور شده داشته باشید ممکن است سه یا چهار عدد از آن‌ها به مرحله بلاستوسیست یا انتقال به رحم برسند. باقیمانده آن‌ها بلا استفاده بوده و دور ریخته می‌شوند. جنین‌های انتخاب شده در روز پنجم یا ششم لقاح به صورت منجمد نگهداری می‌شوند تا برای آینده مورد استفاده قرار داده شوند.

۶. انتقال جنین

انتقال جنین به دو صورت تازه و منجمد شده انجام می‌شود. متخصص‌ای وی اف در این باره با شما مشورت خواهد کرد تا با توجه به تصمیم شما و بررسی شرایط فیزیکی بتواند نوع جنین تازه یا منجمد را انتخاب کند. فرایند انتقال هر دو نوع آن‌ها یکی است.

انتقال جنین تازه به معنای آن است که جنین شما پس از روز سوم یا هفتم بعد از عمل بازیابی تخمک بدون منجمد شدن وارد رحم می‌شود. این در حالی است که انتقال جنین منجمد، تخمک‌های بارور شده یا اهدایی از چرخه‌های قبلی IVF هستند که نوع رایج‌تر آی وی اف به شمار می‌رود. این تکنیک را می‌توان حتی سال‌ها پس از انجام بازیابی و لقاح ینز انجام داد.

برای انتقال جنین لازم است ابتدا رحم با مصرف هورمون‌های خوراکی، تزریقی یا واژینال آماده‌سازی شود. پس از ۱۴ تا ۲۱ روز پس از مصرف خوراکی و یا شش روز تزریق هورون‌ها همراه با نظارت‌های پزشک معالج بر آمدگی رحم از طریق سونگرافی و اندازه‌گیری سطح هورمون‌ها، زمانی که رحم برای پذیرش جنین آماده شود، برنامه‌ریزی‌های لازم صورت می‌گیرد.

اگر از جنین تازه استفاده می‌شود تمامی رویه به هیمن صورت خواهد بود با این تفاوت که انتقال آن پس از سه تا پنج روز بعد از بازیابی تخمک انجام می‌شود.

انتقال جنین بدون نیاز به بیهوشی مشابه با یک معاینه لگنی یا پاپ اسمیر توسط پزشک انجام خواهد شد. با توجه به امکانات درمانی مناسبی که در تهران وجود دارد افراد بسیاری به دنبال بهترین دکتر‌ای وی اف در تهران هستند. با وجود اینکه تعداد پزشکان متخصص IVF در تهران بی‌شمار است، انتخاب آن افراد را با چالش مواجه خواهد کرد.

۷. بارداری

هرگاه جنین تزریق شده بتواند در دیواره رحم مادر لانه گزینی کند، بارداری رخ داده است. متخصص شما از آزمایش خون برای تعیین باردار بودن در روز نهم یا چهاردهم پس از انتقال جنین استفاده می‌کند. در صورتی که تخمک‌های اهدایی به کار برده شده باشند، در همان مراحل تست بارداری صورت خواهد گرفت. در این حالت اهدا‌کننده تخمک، تحریک و بازیابی آن را تکمیل می‌کند و پس از لقاح، جنین با هدف ایجاد بارداری منتقل می‌شود.

عوارض IVF

مشابه با سایر عمل‌های جراحی، استفاده از IVF نیز ممکن است با خطرات و عوارضی همراه باشد. مراجعه به بهترین دکتر آی وی اف در تهران و فوق تخصص‌ای وی اف در تهران با توجه به تجربه، دانش به روز، مهارت کافی و آگاهی از شیوه‌های نوین می‌تواند به مقدار قابل توجهی میزان عوارض احتمالی را کاهش دهد. برخی از عوارض عبارتند از:

 • زایمان چند قلو
 • زایمان زودرس
 • سقط جنین
 • حاملگی خارج از رحم
 • خونریزی، عفونت، وارد شدن آسیب به مثانه، روده یا اندام‌های تناسلی در طول فرایند بازیابی تخمک
 • تحریک بیش از حد تخمدان همراه با درد شدید در شکم، تهوع، اسهال، افزایش وزن ناگهانی، تنگی نفس و ناتوانی در دفع ادرار

عوارض دیگری نیز با توجه به مصرف برخی دارو‌ها می‌تواند فرد را درگیر کند که با توجه به انتخاب بهترین دکتر برای IVF می‌توان مقادیر آن را به حداقل رساند.

نتیجه گیری

با توجه به سبک زندگی جدید، نوع تغذیه و رژیم غذایی، کم تحرکی، استفاده از وسایل فناوری و عوامل متعدد دیگر، بسیاری از افراد با مشکلات باروری مواجه شده‌اند. طی سال‌های اخیر و همراه با پیشرفت علم پزشکی، متخصصان موفق شده‌اند با استفاده از لقاح آزمایشگاهی خارج از رحم مادر و تشکیل جنین، این گروه از افراد را به آرزوی مادر شدن برسانند. IVF یا همان لقاح آزمایشگاهی کمک می‌کند تا تخمک توسط اسپرم در محیط آزمایشگاهی بارور شده و در نهایت با انتقال به رحم مادر در آنجا لانه گزینی کرده و فرایند رشد خود را آغاز کند. در صورتی که در دریافت محتوا این صفحه مشکل داشتید به شرکت طراحی سایت پزشکی دکتر مهندس اطلاع دهید

منابع:

https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/22457-ivf

https://www.hopkinsmedicine.org/health/treatment-tests-and-therapies/laparoscopy

در doctorpage بیابید:  متخصصین لاپاروسکوپی و IVF

همچنین بخوانید :

1 – دکتر زنان (متخصص زنان) را بهتر بشناسیم!

2 – بهترین های فوق تخصص پریناتولوژی (طب مادر و جنین) در تهران در سال 98

3 – فوق تخصص جراحی پستان : ( لیست 10 نفر از برترین های تهران سال 98)

*دکتر پیج ، همراه همیشگی شما در لحظه های سخت انتخاب*

پزشکان برتر

محمد حمید کرباسیان


سفارش طراحی سایت پزشکی و تخصصی در سایت زیر:

  DrMohandes.com

دکتر پیج همراه همیشگی شما در لحظه های سخت انتخاب

محل تبلیغ شما

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا