جراحی پلاستیک پلک چشم (بلفاروپلاستی) ، علل ،علائم و مراقبت

جراحی پلاستیک پلک چشم
عناوین مقاله :

جراحی پلاستیک پلک چشم چیست؟

افتادگی پلک و جراحی زیبایی پلک همان بلفاروپلاستی ( blepharoplasty ) میباشد.

از نظر زیباشناسی ، چشم ها مهمترین جزء صورت هستند . چشم ها نشان دهندهً سن فرد ومنعکس کننده حالات هیجانی و خلقی وی هستند . متاسفانه چشم ها و پلک ها زودتر از سایر اجزای بدن علائم پیری را نشان میدهند و افتادگی پلک زودتر به چشم میخورد . به طور طبیعی در سمت بالا و پایین کره چشم کیسه هایی وجود دارند که حاوی چربی هستند.

بلفاروپلاستی 1

غشایی نسبتا محکم این کیسه های چربی را در محل خود ثابت نگاه داشته و مانع بیرون زدگی آنها می شود. روی این غشاء را عضله پلک و روی این عضله را نیز پوست پلک می پوشاند.

با افزایش سن ، غشاء نامبرده ضعیف شده و دیگر نمیتواند مانع بیرون زدگی کیسه های چربی شود و از طرف دیگر خاصیت ارتجاعی پوست نیز کمتر می شود و در نتیجه چین و چروک های سطحی کم کم ظاهر شده و پوست پلک و عضلات آن افتادگی پیدا کرده و کیسه های چربی به صورت برجستگی های پف آلود خود را نشان میدهند.

البته پف پلک ها همیشه ناشی از افزایش سن نیست بلکه در مواردی پف پلک ها یکی از علائم بیماریهای متابولیکی مثل کم کاری یا پرکاری تیروئید است. بدیهی است در چنین حالتی به جای اصلاح پف پلک با جراحی، باید بیماری متابولیکی را درمان کرد. تاثیر افزایش سن بر روی پلک بالا و پایین مختصری با یکدیگر متفاوت است ؛ در پلک بالا این تاثیر معمولا به شکل افزایش تدریجی مقدار پوست پلک خود را نشان میدهد .

در مواردی این افزایش پوست به قدری زیاد است که میدان دید فرد را نیز محدود میکند. اما تظاهر افزایش سن در پلک پایین معمولا به شکل پف پلک و بیرون زدگی کیسه های چربی بروز می کند. هر چند نمیتوان از روند پیری به طور کامل جلوگیری کرد اما با رعایت نکاتی میتوان سرعت بروز تظاهرات پیری بر روی پلک ها را به تاخیر انداخت.

بدین منظور رعایت موارد زیر میتواند کمک کننده باشد: – داشتن زندگی شاداب و بدون استرس – استفاده از عینک آفتابی – داشتن تغذیه مناسب – استفاده از لوازم آرایشی مرغوب و معتبر. عمل جراحی پلاستیک پلک ها که اصطلاحا بلفاروپلاستی یا جراحی پلاستیک پلک چشم نامیده میشود برای برداشتن پف پلک ها ، اصلاح افتادگی پلک و برداشتن پوست اضافی آنها طراحی شده است هر چند که ممکن است مقداری از چین و چروکهای سطحی پلک را نیز کمتر کند.

درمان افتادگی پلک

بعضی افراد از گودی و سیاهی دور چشم رنج میبرند. باید توجه داشت که با این عمل گودی و سیاهی دور چشم برطرف نمیشود. عمل بلفاروپلاستی عملی دو منظوره است. این عمل اکثرا برای زیباتر شدن پلک ها و چشم ها انجام می شود اما گاهی برای بهتر شدن وضعیت میدان بینایی نیز صورت می پذیرد.

بلفاروپلاستی 2

اگر چین وچروک پلک بالا زیاد باشد پوست اضافه بر روی مژه ها می افتد و میدان دید محیطی فرد را محدود می کند.قسمت بالایی و خارجی میدان دید بیشتر از سایر قسمت ها تحت تاثیر قرار میگیرد .

این محدودیت دید ممکن است به هنگام مطالعه و رانندگی مزاحمت ایجاد کند. بدیهی است که انجام بلفاروپلاستی در چنین فردی علاوه بر اینکه وضعیت چشم ها و پلک های وی را زیباتر میکند محدودیت میدان بینایی وی را نیز بر طرف می کند.

در اکثر نژادها پلک بالا دارای یک چین عرضی است اما در بعضی از نژادها مثل نژاد زرد این چین وجود ندارد و یک پلک اضافه روی پلک اصلی آنها را گرفته است.با عمل جراحی پلاستیک پلک چشم می توان پلک این افراد را نیز اصلاح و چین طبیعی پلک را برای آنها ایجاد کرد به طوریکه این عمل شایعترین عمل جراحی زیبایی است که نزد ساکنین آسیای جنوب شرقی مثل کره و فیلیپین انجام می شود.

در مشاوره حضوری وضعیت پلک های شما مورد معاینه قرار خواهد گرفت و شما این فرصت را خواهید داشت تا از میزان سودمندی این عمل اطلاع حاصل نمایید. ضمنا وضعیت سلامتی و آمادگی طبی شما برای انجام این عمل نیز بررسی خواهد شد. در صورت لزوم از نظر بیماریهایی که باعث پف آلود شدن پلک ها میشوند مثل بیماریهای تیروئید و کلیوی مورد ارزیابی قرار خواهید گرفت.

در اثر خستگی زیاد چشمها ممکن است کیسه های زیر چشم و افتادگی پلکها در سنین پایین مشاهده شود. جراحی این مشکل را حل خواهد کرد.

پوست پلک بسیار حساس است و به ماهیچه های حرکتی زیر آن متصل است. فرآیند عمل پلک چشم شامل تصحیح شکل پلک بالا و پایین و افتادگی پوست است بلفارو پلاستی ( جراحی پلاستیک پلک چشم) نامیده می شود.

چرا جراحی پلاستیک پلک چشم ( بلفارو پلاستی) انجام می شود؟

جراحی  پلک چشم شما را قادر می سازد که زیباتر به نظر برسید، دید بهتری داشته باشید . جراحی پلک یک جراحی زیبایی است که توسط جراح انجام می شود. این یک فرآیند که بواسطه شرایط خاص سلامتی انجام می شود که درآن افراد از اختلال در دید تا افتادگی پوست و رسوب چربی در پلکها شکایت دارند. علاوه بر رسوب چربی همچنین پوست اضافی و ماهیچه ها نیز برطرف خواهندشد.

افرادی که از بد شکلی پلکها شکایت دارند معمولأ در مشاوره با جراح پلاستیک از اینکه مسن تر به نظر می رسند شکایت دارند. و بعضی از افراد نیز از اختلال در دید رنج می برند. مردم عمل پلک را جهت اصلاح در دید و جوانتر شدن خود انجام می دهند.

بلفاروپلاستی 3

 

کیا جراحی پلک انجام دادن؟

کسی که این کار را انجام می دهد باید جراح پلاستیک باشد. تجربه وی در جراحی پلک بسیار مهم است. کسیکه دارای تجربه عملی خوب در جراحی است مقدار بافت چربی لازم در طول درمان را برآورد می کند. بااین تجربه وی می تواند از نظر زیبایی پلکها را مورد درمان قرار دهد. جراحی با ارزیابی جراح در شرایط بیهوشی موضعی انجام می شود. این جراحی در بین جراحی های پلاستیک دارای سریع ترین دوران بهبودی و یکی از آسانترین جراحی هاست

هدف از جراحی پلاستیک پلک چشم چیست؟

تغییرات بسته به خصوصیات ژنتیکی و سن در مسیر درمان مشاهده می شوند. این تغییرات در دو گروه دسته بندی می شوند:

۱٫ افتادگی و چروک پوست

۲- کیسه های چربی در پلک پایین

آیا در جراحی پلک جای زخم باقی می ماند؟

 • از آنجا که برش روی پلک در چینهای چشم ایجاد می شود جای آن هنگامی چشم باز است دیده نمی شود.
 • و از آنجا که برش زیر چشم در زیر مژه ها ایجاد می شود قابل مشاهده نیست.
 • بلفاروپلاستی معمولاً ۱ ساعت طول می کشد.
 • جراحی معمولاً در بیهوشی موضعی انجام می شود.
 • بر اساس ارزیابی جراح ممکن است بیهوشی عمومی اعمال شود.
 • بعد از جراحی ممکن است فشار در پلکها حس کنید که طبیعی است.
 • در هنگام خروج دکتر ما نسخه لازم را به شما خواهد داد..
 • شما باید به خوبی دارو ها را مصرف کنید ، داروها باید در زمان خاص و با فواصل خاص مورد استفاده قرار گیرند.
 • کنترلهای بعد از عمل باید در هنگام خروج شما مشخص شوند.
 • در پایان عمل، بانداژ روی چشمها وجود خواهد داشت.
 • روز بعدبانداژ توسط شخص دیگری تعویض خواهد شد. پزشکتان شما را از تاریخهای بعدی کنترل مطلع خواهد کرد.
 • بعد از برداشتن بخیه ها تورم و کبودی بتدریج از بین خواهد رفت و شما دید و حس بهتری خواهید داشت.
 • ترشح مفرط اشک چشم ممکن است در هفته های اول اتفاق بیفتد.
 • چشمها ممکن است نسبت به نور حساس شوند.
 • تاری و دو بینی بطور موقت ممکن است ایجاد شود.
 • شما می توانید بعد از یک هفته به زندگی عادی برگردید.
 • ممکن است روزهای اول نسبت به نور خورشید و باد حساس شوید. استفاده از عینک آفتابی سیار مفید است.
 • عدم انجام حرکات ورزشی بسیار اهمیت دارد.
 • بعداز عمل شما چشمهای خسته ا ی نخواهید داشت.
 • روزهای اول بعد از عمل چشمها دارای حساسیت نسبت به عمل هستند. از مالیدت چشمها در هنگام شستن صورت هنگام صبح و یا به هر دلیل دیگری خود داری کنید.

 

بلفاروپلاست 4

 

جراحی زیبایی پلک

ترمیم افتادگی، پف و یا چروک پلک ها و اصلاح بیرون زدگی کیسه های چربی دور چشم بلفاروپلاستی یا عمل افتادگی پلک نامیده میشود. در طی این عمل پوست اضافی پلک برداشته شده و چربی های شل و بیرون زده تخلیه میشوند.این عمل برای هر چهار پلک حدود ۳ ساعت طول میکشد. و عوارض آن شامل:

( سفتی موقت پلک ها، تورم، کبودی، سوزش و خارش موقت در روزهای اول بعد عمل دیده میشود. احتمال ریزش اشک بیش از اندازه و حساسیت به نور در هفته های اول وجود دارد ) می باشد.

تکنیک عمل

عمل افتادگی پلک با برداشتن پوست و عضله و چربی اضافی اصلاح می شود. برای جراحی پلک پایین شکاف یا برش برای برداشتن چربی و پوست درست در زیر مژه های پایین داده شده و در مورد پلک بالا برش ۸ تا ۱۰ میلیمتر بالاتر از لبه پلک است معمولا با گذشت زمان جای بخیه ها روی پلکها از بین رفته و مشخص نخواهند بود.معمولا این عمل بصورت سرپائی یا بستری موقت با بیحسی موضعی یا نیمه بیهوشی انجام میشود و نتایج آن چندین سال یا گاه دائمی باقی میماند.

جراحی پلک بالا

برش درست روی چین طبیعی پلک داده میشود لذا احتمال اینکه بعد از عمل جای برش روی پلکها بماند فوق العاده کم است . بعداز برداشتن از پوست و نسج زیر پوستی ، درصورت لزوم کیسه های چربی نیز برداشته شده و محل برش با نخ بسیار نازک دوخته میشود.

جراحی پلک پایین

اگر میزان پف پلک پائین و بیرون زدگی چربی های آن زیاد باشد محل برش کاملا زیر خط مژه ها خواهد بود تا جای اسکار آن مشخص نباشد. در این صورت علاوه بر خارج کردن چربی های اضافی می توان پوست اضافی پلک را نیز چید اما اگر میزان بیرون زدگی چربی ها خیلی زیاد نباشد و پوست پلک نیز در حد معمول باشد میتوان چربی ها را از طریق برشی واقع در سطح داخلی پلک خارج کرد.

مزیت این روش آن است که روی پوست هیچ برشی وجود ندارد و ضمنا بهبودی و ترمیم آن نیز سریع تر است. مدت عمل : چهار پلک حدود ۲ ساعت بعد از عمل ممکن است اطراف چشم قدری متورم و کبود شود. خشکی چشم نیز معمول است که برای برطرف کردن آن می توانید از قطره اشک مصنوعی استفاده کنید .

تورم و کبودی اولیه در عرض یکی دو هفته برطرف می شود اما چند ماه طول می کشد تا نتیجه نهایی عمل ظاهر شود. محل برش جراحی به تدریج کم رنگ می شود و ممکن است تا یکسال به طول بینجامد تا محل برش به طور کامل برطرف شود. نتیجه عمل دائمی است با این وجود زمان در حال گذر است و بدیهی است که گذشت زمان می تواند بر روی تمام بدن از جمله بر روی پلک های عمل شده نیز تاثیر بگذارد.

مراقبت های پس از عمل

کمپرس سرد در ۴۸ ساعت نخست بعد از عمل بسیار مهم است. پانسمان های خیلی ظریف با چسب های استریل به جای استفاده از گازها کمک می کند که کمپرس سرد بهتر استفاده شود و در عین حال، چشم های مریض بسته نشود؛ به خصوص در بلفاروپلاستی که روی ۴ پلک انجام می شود (گاهی هر ۴ پلک، گاهی ۲ پلک بالا و گاهی ۲ پلک پایین جراحی می شوند)، بستن کامل چشم بیمار باعث می شود بیمار نتواند چیزی را ببیند و این احساس خوبی نیست.

بیماران می توانند از پزشک متخصص خود بخواهند عکس قبل و بعد از عمل بیماران قبلی را ببینند تا نسبت به این اعمال جراحی دیدگاه منطقی تری پیدا کنند. مشکل این است که گاهی اوقات، این جراحی خیلی ساده تصور می شود، لذا توسط افراد غیرمتخصص و حتی گاهی در مطب ها به صورت ناقص انجام می شود که باید گفت این عمل مهمی است و باید در اتاق جراحی مجهز و ترجیحا توسط فوق تخصص همین رشته، یعنی فوق تخصص جراحی پلاستیک پلک چشم انجام شود.

 

بلفاروپلاست 5

چند نکته مهم

۱) بعد از اینکه به هوش آمدید، روی چشمانتان پدهای آغشته به محلول iced saline خواهید دید. اینها باعث کوچک ماندن تورم ها و کوفتگی های بعد از جراحی می شوند. به علت مالیده شدن پماد چشمی که بعد از عمل به چشم شما مالیده شده است، دیدتان تار خواهد بود. همچنین ممکن است از چشم تان اشک بیاید که این به علت تورم است، این تورم طی هفته اول جراحی می خوابد.

۲) نوشیدن مایعات، راه رفتن به صورت ملایم و آهسته و نظارت روی پدهای چشم از اقداماتی است که باید رعایت کنید. باید هر ۲۴ ساعت یک بار این پدها را عوض کنید.

۳) برای برداشتن پدها ۳ روز بعد باید مراجعه کنید. برداشتن این پدها ایجاد ناراحتی کمی می کند. برای رفع این ناراحتی یک ساعت قبل از مراجعه داروی مسکن مصرف کنید.

۴) تا ۲۴ ساعت بعد از عمل، پدهایی را که در آب یخ خیسانده شده اند را روی چشمان تان بگذارید. پدها را هر ۲۰ تا ۳۰ دقیقه عوض کنید. پدها باید همیشه خیس نگه داشته شوند وزن آب به همراه دما به کوچک ماندن کوفتگی کمک می کند. یک کیسه کوچک حاوی نخود یا ذرت یخ زده را روی پدهای چشم ها بگذارید. مواظب باشید که کیسه مستقیما روی پوست نباشند. یک دستمال یا حوله بین کیسه و پوست تان بگذارید.

۵) هنگام خواب به وسیله یک پنبه پمادهای اضافه را از روی بخیه ها پاک کنید. سپس پماد چشم را روی بخیه های پلک و قسمت داخلی پلک بمالید. تا زمانی که بخیه ها وجود دارند باید این کار را ۲ بار در روز انجام دهید (صبح و عصر). ولی فقط هنگام خواب پماد را درون پلک پائینی بمالید. مالیدن این پماد درون پلک زیری باعث تیرگی و تارشدن دید می شود، بنابراین بهترین زمان برای این کار بلافاصله قبل از استراحت عصرگاهی است. بخیه هایی که به وسیله پماد چرب و لغزنده شده اند در هنگام برداشتن درد کمتری ایجاد میکنند.

عوارض جراحی پلک بالا

پیش از انجام جراحی پلاستیک پلک چشم بهتر است در مورد این عمل اطلاعات لازم را کسب نمایید. جراحی پلاستیک پلک چشم همچون هر عمل جراحی دیگر دارای عوارضی می باشد. در صورتیکه جراحی پلاستیک پلک چشم توسط  فوق تخصص جراحی پلاستیک انجام گیرد، عوارض این عمل به حداقل می رسد.در مورد عوارض عمل بلفاروپلاستی پیش از جراحی با پزشک خود مشورت نمایید. دانستن فواید و مضرات جراحی پلاستیک پلک چشم شما را در تصمیم گیری کمک می نماید.

در ادامه به تعدادی از این عوارض که ممکن است در صورت مراجعه به فرد غیر حرفه ای گریبان گیر مراجعه کننده شود می پردازیم:

 • خونریزی و عفونت
 • تورم و خوشکی چشم
 • اختلال در باز و بسته کردن چشم ها و دیگر مشکلات چشمی
 • باقیماندن اسکارهای قابل توجه بعد از جراحی
 • آسیب رسیدن به بافت ماهیچه چشم
 • تغییر رنگ پوست
 • از بین رفتن تقارن چشم ها به گونه ای که احتیاج به عمل ترمیمی باشد.
 • تاری دید و یا کم بینایی موقتی چشم ها
 • در صورتیکه تست حساسیت دارویی پیش از جراحی از بیمار گرفته نشود، می تواند منجر به واکنش شدید بدن نسبت به داروهای بیهوشی و لخته شدن خون شود

قیمت جراحی پلک پایین

هزینه جراحی زیبایی پلک بسته به میزان افتادگی پلک و تعداد پلک ها ( پلک های بالا و پایین ) و هزینه کلینیک و سایر موارد در افراد مختلف متفاوت می باشد.در خارج از کشور، شرکت های بیمه تنها هزینه جراحی پلک بالا را در صورتی که بینایی بیمار دچار انسداد شده باشد، تقبل می کنند. هزینه عمل بلفاروپلاستی در ایران جزو هزینه های عمل های زیبایی بوده و تحت پوشش بیمه نمی باشد.

هزینه جراحی پلاستیک پلک چشم در تمام متخصصین یکسان نبوده و هزینه ی جراحی در دو بیمار در یک کلینیک نیز با هم متفاوت خواهد بود.

عوامل بسیاری چون ؛ موقعیت کلینیک ، دستمزد جراح ، نوع جراحی ، هزینه های اتاق عمل ، گستردگی جراحی و هزینه های جانبی چون هزینه آزمایش ، دارو و ویزیت های پس از عمل بر برآورد هزینه ی واقعی و دقیق عمل افتادگی پلک موثر خواهد بود .

 

در  doctorpage  بیابید : پزشکان ( فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیم چشم )

 

پیشنهاد میکنیم مقالات زیر را هم مطالعه بفرمایید. :

*  دکتر پیج ، همراه همیشگی شما در لحظه های سخت انتخاب.  *

ارسال دیدگاه